TESZT: Acer Aspire V 13 - táskabarát munkagép



|

Kicsi, könnyű, mégis gyors és nem kell érte bankot rabolni: ez az Aspire V 13, ami sok tekintetben nagyon-nagyon jó és csak pár helyen találtunk rajta fogást.

Nem kell túl sokat kutatni a kimutatásokat, a legnépszerűbb notebook-méret a hibridek, tabletek, ilyen-olyan megoldások ellenére továbbra is az 15,6 col. Ezt választják a legtöbben, pedig tisztában vannak vele, hogy a 2,2-2,5 kg-os notebookot cipelni nem leányálom és a numerikus billentyűkre is keveseknek van igazán szüksége. Pedig, ha a hordozhatóságot is szem előtt tartjuk, és tényleg notebookot keresünk, a 13-14 col sokkal jobb választás. Erre tudunk is mutatni egy jó példát az Acer Aspire V 13 személyében.


Külső

Az Aspire V sorozat 13 colos modellje egészen egyedi kialakítást kapott – manapság már nem divat a zsanért a gép szélénél beljebb helyezni, hogy lecsukott állapotban egy pár centiméteres csík maradjon az alsó részből. Pedig itt ilyen megoldással találkozunk, és meg kell hagyni, tetszik. A külső borítás abszolút műanyag, de jó minőségű és az apró mintázatú, érdes fedlap minőségi hatást keltő. A V 13 alja már szimpla, fekete műanyag és nem bontható külön ablakokkal, ezért jobb, ha már az alapmodell kiválasztásánál szem előtt tartjuk, hogy pár év múlva is ezt a konfigurációt fogjuk használni.


A gép bal oldalán mindössze a kombinált mikrofon-fejhallgató csatlakozót és egy SD kártyaolvasót tudunk használni. A jobb oldal már zsúfoltabb, a töltőcsatlakozó mellett HDMI-t, USB 3.0-t és 2.0-t, valamint egy gigabites LAN csatlakozót találunk. Ez utóbbi nem fért volna a vékony gépre, de az Acer egy okos, rugós megoldással áthidalta ezt a problémát, aminek mi nagyon örülünk.


A gépet szétnyitva egy unalmas és kissé széles káva fogad, amely egy TN-paneles, HD kijelzőt fog közre. Ez sajnos igencsak alapmodell, a képminőség sem kiemelkedő, de legalább matt panelt kapunk, így becsillanástól nem kell tartanunk. A billentyűzet átlagos, a gombok útja kicsit rövid és az ENTER, valamint a bal oldali SHIFT is kisebb az extra „í” és „ű” gombok miatt. A touchpad viszonylag nagyméretű, teljesen sima felületű és integrált gombos – a teszt során kellően pontosnak találtuk, ami jó hír a mindennapos használatot tekintve.


Belső

Az Acer valamivel 200 ezer forint feletti gépében egy érdekes processzor dolgozik. Az ötödik generációs Core i5 CPU ugyanis nem a szokásos HD Graphics vezérlőt kapta, hanem az erősebb Iris 6100-at. Ennek teljesítménye jelentősen jobb, mint az alapmodellnek, méréseink alapján kb. 1,5-2× erősebb az Iris 6100, de ez még mindig messze nem elegendő ahhoz, hogy nyugodtan ajánljuk akár HD játékra a gépet. Régebbi címekkel érdemes lehet megpróbálkozni – alacsony részletesség mellett várhatóan nem lesz problémánk a sebességgel.


A jó CPU-választás mellé erős belső társul: a 2×4 GB rendszermemória mellé egy 240 GB-os Kingston SSD-t szerelt az Acer, ami nagyon jó hír. Ez az SSD kellően gyors és ez megmutatkozik a programok futásakor is. Mindehhez még Wi-Fi N vezérlőt is kapunk, amely Dual Band-képes, így ez némileg kárpótol az ac-szabvány hiányáért. Optikai meghajtó értelemszerűen nincsen a gépben – ez el sem férne, az viszont egyeseknek fájó lehet, hogy ebben a verzióban mobilnet és ujjlenyomat-olvasó sem található meg.


A teszt során feltűnt, hogy az alulra kivezetett szellőzésű ventilátor viszonylag hamar felkapcsolt zajos szintre és ezt a programok futtatása során végig meg is tartotta. Jobban örültünk volna ennél csendesebb hűtési megoldásnak.


Összegzés

Az Aspire V 13 jól néz ki – a szokatlan zsanérnak és mintázott fedlapnak köszönhetően egyedi a szürke és egyhangú kínálatban. Kézbe fogva érezhető, hogy a barátságos árért cserébe abszolút műanyag, ami a strapabíróság szempontjából nem a legjobb hír, cserébe viszont 19,7 mm-es vastagsága és 1,5 kg-os súlya csábító előnyök. A gép teljesítménye abszolút elegendő mindennapos használatra, legyen az otthoni felhasználás, tanulás vagy akár munka – a jó SoC, az elegendő memória és a gyors SSD segítenek ebben. Ugyanakkor az üzemidővel már nem voltunk ennyire megelégedve, három óránál jelentősen többre számítottunk aktív használat mellett, és a negatívumok sorához kell még vennünk a HD-felbontású, TN panelt is, amely már ekkora méretben sem a legjobb választás.


A 225 ezer forintos, barátságos árat figyelembe véve teljesítményben kiváló választás az Aspire V 13, nekünk a dizájn is tetszik (főleg kívülről), a méretek és súly ideális kombináció, de kijelzőből jobbra számítottunk, az üzemidő pedig igazán lehetne ennél jobb is.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.