Hirdetés

Chipkészlet-összehasonlító: H97 vs. Z97



|

A legjobb LGA1150 chipkészlet a Z-s, de mit vesztünk vele, ha spórolásból az olcsóbb H97-et választjuk?

Hirdetés

A chipkészletek egykoron nagyon fontosak voltak, méghozzá a teljesítmény és bővíthetőség szempontjából. A két chipből álló készletekbe kerültek olyan, kritikusan fontos vezérlők, mint például a PCI/PCIe vezérlő és a memória kontroller. De ugorjunk 2014-be: a processzorok ma már nem csak kiszámolják az egyszerű matematikai és logikai műveleteket, hanem be is szerzik az adatot a memóriából és ha kell, a PCIe-n tovább is küldik a VGA-nak. Egy fejlett CPU-ban ott lapul a memóriavezérlő, a PCI Express csatoló és nem mellesleg egy integrált videovezérlő is. Ha megnézünk egy lapka-elosztást, látható, hogy ez utóbbi foglalja a legnagyobb helyet. De akkor mi maradt a chipkészleteknek, miért van többféle megoldás és melyiket érdemes választani? Megmutatjuk Intel LGA1150-en platformon, ahol jól látható, milyen extrák miatt kell többet fizetnünk egy felsőkategóriás chipkészlet (és alaplap) miatt.

Hirdetés
 

A H97 alatt

A legolcsóbb chipkészleteknél nem csupán a szolgáltatásokból és a bővíthetőségből kell engednünk, de a teljesítmény is csökkenhet. A H81-nél épp, hogy elegendő, két-két darab SATA6G-t és USB 3.0-t kapunk, a tuning nagyjából kizárva és DIMM foglalatból is csak kettő áll rendelkezésre. A chipkészlet nem kezeli az M.2-t és a SATA Expresst sem, nincsen RAID és az ilyen alaplapokon a VRM és egyéb komponensek is gyengébbek (értsd: tuning és évekig tartó 7/24-es üzem a szerencsére van bízva). A gyártók itt kapcsolják csúcsfokozatba a költségcsökkentést, amely legfájóbban a felhasznált kodekekben mutatkozik meg. Mindemellett sajnos a Broadwellt sem támogatja a H81. Átlagos, irodai konfigurációba megfelelő, gondunk nem lesz vele, hiányozni nem fog semmi, de hacsak egy kicsit is jobb időtállóságot, esetleg egy-két extrát szeretnénk, jobban megéri feljebb lépni eggyel, máskülönben fejlesztésnél nagyon gyorsan falba ütközünk. Ha mindenképp maradnánk ebben a szegmensben, a B85-ös kínálatot is nézzük át – itt kicsit több portot kapunk és az integrált kodekek is általában jobbak.

 

 

H97

A H97 multimédiára és otthoni, átlagos PC-khez lett kitalálva és sokkal több szolgáltatást kínál. Használhatunk 4 memóriamodult, hat USB 3.0 eszközt kapcsolhatunk a lapra, kapunk Intel RAID technológiát hat darab SATA6G porttal, továbbá a PCIe M.2 port is szabad, sőt, ilyen SSD-ről képes is indulni az operációs rendszer. Ami innen lemaradt, az a processzorba integrált PCIe 3.0 ×16 oszthatósága, valamint a korlátok nélküli processzortuning.

 

 

Z97

Aki SLI/CFX video-alrendszerben gondolkodik és komolyabban szeretné tuningolni processzorát, meg se álljon a Z97-ig, hiszen itt ezeket az extrákat kapjuk a H97-hez képest – semmi többet.

 

 

Melyik az ideális választás?

Filléres gépbe válasszuk a H81-et nyugodtan, hiszen ez az a szegmens, amely a spórolásra épül. Vannak különbségek a lapok között, de túlzottan nagy eltérést nem fogunk találni. Átlagos gépbe elegendő lesz, bővítésnél pedig majd ráérünk kicentizni, hogy mi az, amit még kezel a lap. Ha valahol meg tudunk spórolni pár ezer forintot, a B85-re megéri felváltani, hasznos szolgáltatásokhoz jutunk.

 

 

Feljebb lépve jogosan adódik tehát a következtetés, hogy a gépek döntő többségébe a legjobb egy H97-es lap, ugyanakkor ez nem feltétlenül van így. Miután a Z97 a top alaplapi chip LGA1150-es platformon, a gyártók ennek szentelnek a legtöbb figyelmet és itt vetik be a legjobb tudásukat – a H97 csak második a sorban. Ehhez adjuk hozzá, hogy a H97-Z97 között nincsen kimondottan nagy különbség árban, így megéri inkább a Z97-es modellt választani még akkor is, ha nem használjuk ki sem az SLI-t, sem a tuningot.  Z97-es lapot már kicsivel 20 ezer forint felett kaphatunk, 38-35 ezer forint között pedig már M.2 foglalattal, megerősített VRM-mel és fejlett kodekekkel szerelt modellek várnak minket a szaküzletekben.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.