Hirdetés

Sárgulunk az irigységtől: Sharp LC-60LE857E teszt



|

Négy alapszínnel és óriási képfelülettel ámít a Sharp óriási Quattron LED LCD tévéje.

Hirdetés

Hatvan hüvelyk, azaz mintegy 150 centiméter nem kevés, ezt a képátlót legtöbben már projektorral próbálnánk meg elérni. Persze a tévégyártók is kiszolgálják a prémium igényeket ilyen dimenziók mellett is, plazma és LCD vonalon egyaránt kaphatók modellek. A Sharp AQUOS sorozatának csúcskiszerelésű darabja járt nálunk, hogy megmutassa, mit tart a gyártó ma adható legjobbnak LCD tévében.



Az óriási készülék elég nagy tömegű (40 kg), legjobb ha ketten szerelik össze és helyezik el. Nagy méreteihez képest nem vastag, csupán 58 milliméteres, de azért akad nála vékonyabb tévé a piacon. Vékony kávája és szépen megmunkált talpazata kifejezetten dögös hatást kelt. Edge-LED háttérvilágítású a panel, a hátlapon minden itthon elképzelhető csatlakozást megtalálunk bőséges mennyiségben, bele értve az öreg komponenst és Scart-ot is, minden hozzáférhető falra szerelt állapotban is. Van fejhallgató és analóg audio kimenet, optikai hang kimenet és VGA aljzat is. Nem csak USB meghajtókat, hanem SD kártyát is fogad a készülék, mindkettőre készíthetők natív felvételek digitális adásokból. Ezek forrásául gyakorlatilag mindenféle digitális adás szolgálhat, tetőantennával, kábellel vagy műholddal is képes együtt dolgozni a tévé. A CI+ aljzat révén (egy dekóder modul beszerzését követően) előfizetői chipkártyákat is használhatunk hozzá, így kódolt adásokhoz sem kell feltétlenül set top boxot igénybe vennünk. Ethernet és Wi-Fi is jár a készülékhez.




A Sharp legtöbb tévéjében alkalmazott menürendszer teljesít szolgálatot az LE857E-ben is, mivel elég nagy a kép ahhoz, hogy az adás élőképét összezsugoríthassa a rendszer, így azt öleli körbe félkeretként a menü. Elrendezése logikus, és ennél a modellnél mindent találunk benne, amire csak vágyhatunk. Részletesen beállíthatók a színek és rengeteg képoptimalizáló funkciót állítgathatunk, ha a hat sablon közül valamelyik testre szabhatót választjuk. Van képzaj csökkentés, élsimítás és film mód, ami a 24p üzemmód egyfajta állítható változata. Az OPC révén a készülék a háttérvilágítás erejét a környezeti fényviszonyokhoz képes igazítani, az beállítható, hogy ezt milyen keretek között tegye. Van mozgás kompenzáció, mely kombinálható a háttérvilágítás képkockák közti ki-be kapcsolásával (Active Motion 200 és 800 mód), ami elkülönültebb mozgásfázisokat eredményez, ugyanakkor tetten érhető egy kis vibrálás és észrevehetően romlik a színek részletessége is. Más kérdés, hogy ekkora képnél már nem elég a 2 méteres nézőtávolság, fél-egy méterrel érdemes hátrébb tolni a székeket.

 

Mint minden Quattron panelben, tesztalanyunkban is négy komponensű pixelek teljesítenek szolgálatot, a hagyományos RGB (vörös, zöld, kék) hármast kiegészíti a sárga. Ez a szín csak a spektrum egy szűk szelete, de az emberi érzékelés, főleg a hangulat árnyalása szempontjából nem elhanyagolható, ezért a negyedik alképpont valóban segít az emberibb színek festésében, főleg ami a bőrfelületeket, napos jeleneteket illeti. Átütést azért ne várjunk tőle, nem nyit új dimenziót, csak részletesebben árnyalttá vagy élénkebbé teszi az érintett felületeket. Minőségi forrásból (Blu-ray) kiindulva elmondható, hogy a tévé kiválóan teljesít, ami az élességet, kontrasztot és dinamikát illeti és gyönyörűen képes megoldani a DVD albumok átméretezését is. Mint fentebb említettük, érdemes visszafogni a mozgássimítás használatát, ami tényleg élesebbé teszi a mozgásokat, de ront a színeken. A dinamikus kontraszt szépen dolgozik, de úgy éreztük, akkor sem vesztünk vele sokat, ha kikapcsoljuk (nics local dimming). Összességében kiválóra értékeljük LCD vonalon a kép minőségét, a színek, árnyalatok gazdagságát és a háttérvilágítás is egyenletesebb, mint sok más hasonló árú modellnél. Képminőségben a Sharp – LCD vonalon – valóban minőségit alkotott.

 

Akár a legtöbb prémium kategóriás készülék, a Sharp óriása is aktív képzáras 3D-t alkalmaz, mely kicsit vibrálósabb, mint a passzív megoldás, ugyanakkor mindkét szem számára biztosítja a teljes Full HD látványt. Bár mi a készülék ára alapján indokoltnak éreznénk, a gyártó nem melléket egyetlen szemüveget sem a csomagolásban, ezeket külön kell beszereznünk. Érdemes akciós tévé vásárlással szert tenni ezekre a kiegészítőkre.

A nagyság előnye, hogy a két 10 wattos hangszóró mellé egy 15 wattos mélynyomó is befért a panel belsejébe, átlag feletti mélyeket adva a mozikhoz. Erőteljes a sztereó hatás és a térhangzás sem utolsó, e téren messze átlag feletti a 60LE857E. Kiemelkedően jó még a fogyasztása is (tipikusan 108 Watt), mely az OPC és a távirányítón gombot is kapott ECO móddal még jól kordában is tartható.

 

USB-ről és hálózatról is dolgozhat a beépített médialejátszó, mely ha ötöst nem is, de közepes feletti osztályzatot azért érdemel. A legtöbb tesztmintát szépen megjelenítette, még az FLV, MOV és MP4 felvételeket is. Érti az SRT feliratokat és az MKV hangsávokat is válthatjuk, igaz a belső feliratot nem sikerült. Igazi hátránya, hogy nem túl kézenfekvő a lejátszó opcióit kezelő felület az amúgy elég jól eltalált, nem háttérvilágításos távirányítón. Mobil távirányításhoz iOS és Android alkalmazások készültek a gyártó műhelyében.

 

 

A Net+ platform alap alkalmazásai között ott a Skype (külön kamera kell hozzá) és a YouTube, mely tetszőleges márkájú okostelefonnal párosítható. Egyébiránt a további alkalmazáskínálat a néhány legismertebb külföldi szolgáltatáshoz biztosít átjárást, leginkább video on demand rendszerekhez, melyek nálunk rendszerint nem elérhetők. Az okos platform – főként hazai tartalom tekintetében – úgy érezzük, hogy egyelőre továbbra is a Sharp gyenge pontja maradt, hasonló árú készülékektől ennél jóval többet szokhattunk meg.

 

 

Alapvetően a képméret az egyik jellemző, ami a tévék árát meghatározza, így nem csodálkozunk azon, hogy a Sharp óriása drága, 849 990 Ft-ba kerül. A hivatalos árnál 50-60 ezerrel olcsóbban is hozzá lehet férni, de így is több, mint kétszeresét kérik érte, mint egy azonos méretű plazmatévéért. A felár a negyedik, sárga alapszínnek, a szolgáltatásoknak és a kiváló digitális kontrasztnak is szól – no és annak, aki ki tudja gazdálkodni.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.