Hirdetés

Valódi sport az eSport?



|

Alaposan kiakadtak az ESPN 2 egyes nézői a Heroes of the Storm közvetítésén.

Hirdetés

Az emberi természet egyik sarokköve a folyamatos versengés. Pusztán abban van különbség köztünk, hogy mennyire tartjuk fontosnak a rátermettségünk másoknak való bizonygatását. Kreatív gondolkodásunkból fakadóan a versengés ezerféle módját találtuk már fel, a lehetőségek körét többek közt a technikai körülményeink is meghatározták. Az árkád játékgépek feltalálásával új hadszíntér nyílt, ráadásul ezek az eszközök már a kezdetektől fogva a versenyszellemet kihasználva próbálták pénzérmék bedobására sarkallni a nagyérdeműt; nem csak viccből volt bennük pontozás és ranglista.
 

Hirdetés


A 90-es évek elején az internet terjedésének köszönhetően újabb forradalom történt a kompetetív videojátékok terén. A már helyi hálózatos és internetes játékmóddal is megáldott Doom (1993) nem csak az első fecskék közt volt, de rögtön megteremtette a lövöldözős játékok esetében a mai napig legnépszerűbb játékmódot is, a deathmatchet.


A kompetitív játék mára szervezetté vált, az egyéniben vagy csapatokban játszó, főállású profi gamerek krémje évente több százezer dollárt is kereshet a versenyeken. Az egyszerűség kedvéért csak eSport összefoglaló néven emlegetett kompetitív játék ettől függetlenül főként csak a gamerek körében közismert, Dél-Koreán kívül szinte vagy teljes mértékben hallatlan például a versenyek tévés közvetítése.


Sokkolt az ESPN 2

Nagyjából két héttel ezelőtt olyan történt, mint még sosem: az amerikai ESPN 2 sportcsatorna eSportot közvetített, amelyben az arizonai és kaliforniai állami egyetemek csapatai feszültek egymásnak a Heroes of the Storm című játékban. A „Heroes of the Dorm” névre keresztelt versenyen az utóbbi diadalmaskodott, főiskolai tandíj volt a csapat tagjainak nyereménye.
 


A szokatlan közvetítés persze elég nagy vihart kavart: volt aki nagyon örült az eSport szereplési lehetőségének, mások semlegesen csak a csatornaválasztást furcsállták, a harmadik tábor pedig alaposan kiakadt. Utóbbiak táborát erősítette ESPN egyik kommentára is. A nem feltétlenül kifinomult modora miatt kedvelt Colin Cowherd a közvetítés utáni napon tartott szokásos rádióműsorában nem csak szimplán füstölgött a közvetítés miatt, de kicsinyes és lenéző kijelentéseket tett a versenyzőkre. „Valaki zárja rájuk anyu házának a pinceajtaját, és ne engedje ki őket. […] Felmondok, ha valaha ilyesmi közvetítésére próbálnak utasítani” – tett tanúbizonyságot arroganciájáról a neves kommentátor.


Valódi sport az eSport?

A közvetítésen felháborodott nézők elsődleges problémája, hogy rendkívül szűken értelmezik a sport fogalmát. A twitteres üzenetekből ítélve úgy gondolták, hogy a tévéképernyőn látható fiatalok a sport kifejezés használatával össze kívánják piszkítani a Valódi Sportok képzeletbeli panteonját. Ez nem így van, hiszen az „eSport”, továbbá a ritkábban használt „kiberatléta” kifejezések valójában csak jobb híján, kényelmi okból lettek megalkotva.


Az eSport közösség tagjai soha nem állították, hogy klasszikus sportként kellene gondolni az általuk játszott játékra, hiszen ez nyilvánvalóan nem igaz. Az általuk űzött sport a sakkhoz hasonlóan szellemi megmérettetés. Az eSport nem „valódi” sport, viszont soha nem is akart azzá válni: az indulatokat keltő félreértést az eSportot nem ismerők hibás képzelettársítása okozza.


Ti szoktatok eSport-közvetítéseket nézni a neten?


(Nyitókép: Denis Dervisevic)

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.