Hirdetés

Ezért lehet még szükségünk optikai meghajtóra



|

Az optikai tárolás már a múlté. Vagy mégsem? Vannak még helyzetek, amikor szükség lehet rá, de ezt nem kell szem előtt tartanunk notebook-választásnál.

Hirdetés

A streamelés, letöltés, külső HDD-k, 64-512 GB-os USB kulcsok világában ósdinak tűnik egy 4,7-8,5 GB-os lemez, amely nagy, kényes és rettentően lassú. Mégsem tudunk olyan könnyen megszabadulni tőle, bár a gyártók mindent megtesznek, hogy elfelejtsük végre.

 

Hirdetés

Az ODDless PC-k kora

A notebookoknál a netbookok és ultrabookok megjelenésével az optikai meghajtók megkezdték a leköszönést. Az ok egyszerű: egyszerűen nem lehet zsugorítani ezeket úgy, mint egy SSD-t, processzort stb. Volt még pár olyan modell, ahol a gyártók különböző trükkökkel megoldották, hogy legyen a notebookban egy DVD-író, de aztán ezt hamar feladták és inkább a kisebb méretre, egyéb kiegészítőkre fókuszáltak.

 

 

Az asztali gépeknél még mindig szinte mindegyik házon van előlapra kivezetett 5,25-ös hely, ahová egy optikai meghajtót beszerelhetünk. Az összeg sem mellbevágó, már 4-5 ezer forintért kapunk ilyen egységet, amely nem kér drivert, válogatás nélkül működik minden operációs rendszerrel és a fogyasztást sem dobja meg. Ha viszont minket is elcsábít a kicsi asztali PC-k világa és mITX vagy még kisebb barebone gépre váltunk, nagy valószínűséggel optikai meghajtót már nem tudunk beszerelni a mini házba. Ezt a jelenséget hívják ODDless házaknak, amely ráadásul már nagyobb, mATX és midi ATX házaknál is felütötte a fejét. Ha ilyen házba futunk bele, számítsunk rá, hogy az előlap mögötti helyet vagy vízhűtő rendszernek tartották fent, vagy a belső elrendezést alakították át úgy, hogy az (a gyártó elképzelése szerint) hatékonyabb legyen.

Aki mostanában vásárolna gépet vagy fejlesztene éppen számítógép házat, figyeljen oda erre az új trendre. Aki notebookot választ, ugyancsak készüljön fel rá, hogy egyre kevesebb modellnél kínálják fel az ODD-t. Ez mégse befolyásolja döntésünket, mert van másik megoldás.

 

 

Amikor jól jön az optikai egység

A játékok, filmek, zenék streamelése kényelmes, de akad olyan eset, hogy lassú, vagy fizetős, korlátozott a netelérésünk, esetleg olyan, múlt évezredbeli dolgot műveltünk, hogy vettünk egy DVD filmet, esetleg egy audio CD-t. Még lehet őket, kapni, megnéztük. Ha pedig már zenei CD – mp3-ba vagy még inkább flac-be sem ártana lementeni őket. Ennél is hihetőbb, hogy hozzá kell férnünk egy régebbi fájlunkhoz, esetleg írni egy-egy CD-t, archiválni valamit. Itt azért arra figyelnünk kell, hogy az optikai tárolás nem az örökkévalóságnak szól.

 

 

És akkor ott van még a dobozos játékok kérdése is. PC-n rettentően kényelmes Steamen és egyéb online boltokban vásárolni játékot, de azért még boltban is lehet találni nagyon jó ajánlatokat, melyek néha jobbak is, mint az Euróból átszámított árak. Különösen mostanában.

Néhányan arra is használnak még optikai lemezt, hogy a titkosított, gépükbe szerelt tárolóhoz egy biztonsági kioldókulcsot tároljanak rajta. Ehhez hasonlóan rendszer-visszaállító lemezt is készíthetünk és biztosan olcsóbban kijövünk, mint egy USB kulccsal.

 

 

Egyszerű megoldás

A megoldás pofonegyszerű: USB-s, külső optikai egység. Ezen perifériák ára már kellően alacsony, akár 7-8 ezer forintért kapunk miniatűr, USB 2.0-s optikai meghajtót, amely DVD-írásra is képes. Az ilyen külső egységek nem igényelnek külön tápellátást, általában két USB portra csatlakoztatva megbízhatóan olvasnak és írnak nagyjából minden lemezt. Ebből elég, ha egyet veszünk, már elkísér több gépváltáson keresztül is, legyen az akár notebook vagy asztali PC, de még Windows tablethez is csatlakoztathatjuk.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.