Hirdetés

3 alaplapi szolgáltatás, amire megéri kifizetni a felárat



|

Célegyenesben az új Intel platform és mozgolódik az AMD is - sok-sok új alaplap várható, de melyik szolgáltatásért éri meg kifizetni a felárat?

Hirdetés

Az alaplap választásakor platformot, sőt, nagyjából felhasználási módot is választunk. Integrált CPU-s, olcsó alapot nem választunk játékra és videovágásra, X99-et pedig nem rakunk a nagyi alá Skype-zni. Hatalmas és színes a kínálat, sok jó modellt kínálnak a gyártók, de van néhány olyan szolgáltatás, amelyre szinte mindig megéri kifizetni a felárat. Megmutatjuk, melyek ezek.

Hirdetés


Minőségi hangrész

Kezdjük a hanggal, amelyre mindenkinek szüksége lesz, legyen szó chatelésről, multimédiáról vagy játékról. A gyártók előszeretettel spórolnak ezen a részen, mivel ettől még nem lesz instabil vagy lassú az alaplap, minden működni fog, még azt is fel lehet írni a dobozra, hogy 5.1/7.1 hangzás, ugyanakkor ami az alaplapi vezérlő analóg csatlakozóján kijön az minden, csak nem jó minőségű hang. Egyrészt sokat lehet spórolni azon, hogy elavult, régi, zajos, elmaradott tudású kodeket választanak, másrészt az erősítő részen és az áramköri megoldáson is el lehet érni tekintélyes megtakarítást. A felhasználó kezdetben boldog, mert 2-5 ezer forinttal olcsóbban kapta meg az alaplapját, azonban hamar rájön, hogy bármilyen hangszórót vagy fejhallgatót kapcsol a gépre, a hangminőség kiábrándítóan rossz lesz. A beszéd érthetetlen, a film élvezhetetlen, a játék bántóan rossz. Ilyenkor megoldás az USB-s hangkártya, mint például az Asus Xonar U-széria, de ez rögtön, modelltől függően 10-30 ezer forintunkba fog kerülni – akár annyiba, mint maga az alaplap. Persze van ennél olcsóbban is USB-s hangkártya, de annak a minősége szintén nem a legjobb.


Ha tehát alaplapot választunk, vessünk egy pillantást a hangrészre is. A Realtek 1150-es kodek a legfejlettebb, az erősítő áramkörnél pedig legyenek minőségi komponensek, sőt, az sem baj, ha feltüntetik az erősítő típusát és a teljes audio-rész elkülönítve található az alaplapon.


SSD-RAID

A RAID pár éve még úri-muri volt a PC-knél, mondván drága, nehézkes a kezelése és átlagfelhasználónak amúgy sincsen szüksége ilyesmire. Mára a helyzet megváltozott: ki ne szeretné, ha a böngésző 5X gyorsabban indulna és a játékok Loading képernyője se lenne látható pár másodpercnél tovább. A RAID vezérlő ma már a legtöbb alaplapi chipkészletben megtalálható, ezért egyre ritkább, hogy külön chippel oldják meg az alaplapon. Ha 1 GB/s feletti tároló-teljesítményt szeretnénk már ma, két választásunk van: M.2-es foglalattal szerelt alaplapot választunk és ebbe méregdrágán veszünk egy PCIe-en kapcsolódó SSD-t, vagy olyan alaplapot vásárolunk, amelyen legalább 2 SATA6G csatlakozás van és erre kapcsolunk két darab, jelentősen olcsóbb SATA6G SSD-t.


Ezeket RAID 0-ba kötve már könnyedén elérhető az 1 GB/s-os szekvenciális sebesség, ráadásul ehhez nem is kell különösebben sokat költenünk, a kapacitás pedig teljes egészében felhasználható az összefűzött (STRIPE) SSD-ken. A választásnál tehát az SATA6G portok számára kell odafigyelnünk, a RAID-funkcionalitásra és arra, hogy a chipkészletbe (PCH) integrált SATA6G-vezérlő kezelje a TRIM-funkciót RAID-módban is. Ez például az újabb Intel chipkészletekre kivétel nélkül igaz (de az elegendő SATA6G-csatlakozó már kevésbé).


4 DIMM-foglalat

DIMM-foglalatot már mindenki látott – ezekbe kerülnek a memóriamodulok. A műanyag, hosszúkás „kártyahely” mindig a processzor közelében található és egymás mellett kapunk 2/4 vagy akár 8 darabot is. A memóriamodulokhoz több száz vezetéket kell elhúzni, nem mindegy, hová helyezik az alaplapon, maga a foglalat is sokba kerül és sok felhasználó nem is törődik vele, mennyit is kap igazából.


Pedig nem árt erre figyelni – ha nem is kezdetben, de pár év múlva áldani fogjuk magunkat, hogy a párezer forinttal drágább, 4 DIMM-foglalatos alaplapot választottuk. A mai processzoroknál a duplacsatornás kiépítéssel érjük el az optimális sebességet – egycsatornás kiépítésnél akár 15-30 százalék teljesítményt is veszthetünk. Amikor építjük számítógépünket, a 2×4 vagy 2×8 GB kiépítés tökéletes, de ez pár év múlva várhatóan már nem lesz elegendő. Az asztali gép előnye, hogy könnyen bővíthető és ez a mi gépünkre is igaz…abban az esetben, ha 4 DIMM-foglalatunk van. 2 DIMM-nél értelemszerűen előbb a használtpiacon, nyomott áron el kell adnunk a 2×2/2×4/2×8 GB modulunkat majd, és csak utána tudunk nagyobb RAM-kapacitásra váltani. 4 DIMM mellett nincs más teendőnk, mint egyeztetni a modulok teljesítményét, vásárolni még két, mondjuk azonos kapacitású modult és pár perc alatt meg is dupláztuk gépünk memóriájának kapacitását.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.