Hirdetés

5 alternatíva a laptopba szánt kicsi SSD helyett



|

A nagyobb sebesség oltárán nem muszáj feláldozni a notebook tárhelyét.

Hirdetés

Egy SSD-meghajtó látványos gyorsulást jelent bármelyik PC-nél, azonban ha a tárhely mérete is számít, akkor már nem olyan kedvező befektetés. A merevlemezek összehasonlíthatatlanul több tárhelyet garantálnak ugyanannyi összegért cserébe. Aki viszont tudja kombinálni a két eltérő adattárolót, az gyors és nagy tárhelynek örülhet. 

Hirdetés

Miközben egy asztali gépbe nem nehéz feladat két adattárolót is beépíteni, addig a legtöbb laptopba - főleg az olcsóbb modellekbe - már komoly fejtörést okozhat, hogy mit kezdjünk a kérdéssel. Ha egyetlen férőhely van csak a meghajtónak, akkor elsőre úgy tűnik, vagy a kicsi, de gyors SSD-t kell választani vagy a lassabb, de nagyobb merevlemezt. Ha van optikai meghajtó, és megvagyunk nélküle, akkor mehet a régi trükk, és egy beépítőkerettel rakhatjuk az ODD helyére a HDD-t. De mi van, ha nincs, vagy szükség van rá? Következzen még néhány alternatíva. 

 

Kettő-az-egyben hibrid meghajtó

Létezik olyan adattároló is a piacon, amely gyakorlatilag kettő az egyben megoldásként egy SSD-t és egy HDD-t csomagol egyetlen házba, SATA csatolóval. Ezt például WD Black²-nek hívják, benne pedig egy 120 gigabájtos SSD és egy 1 terabájtos HDD található. 

 

Hibrid

 

Sajnos bármilyen jól is hangzik ez, a telepítésükkel néha adódhatnak nehézségek, és a költözéskor gondolni kell arra is, hogy az adatokat ketté kell bontani. Még rosszabb, hogy az effajta meghajtók általában 9,5 milliméter vastagok, emiatt sok notebookba alkalmatlanok.

 

SSHD

A másik megoldás az, amikor szintén vegyítjük a technológiákat, de a flash tárhelyet csak gyorsítótárként alkalmazzuk. Pontosan ilyen a Seagate SSHD meghajtócsaládja, amelynek az előnye, hogy a jelenlegi adattárolónk akár klónozható is rá. Többféle vastagságban is léteznek ezek a tárolók, könnyű őket beépíteni, és jobbak a sima merevlemezeknél. Sajnos azonban sebességben elmaradnak az SSD-ktől. Kompromisszumos megoldásként kell őket számításba venni. 

 

Külső merevlemez

A legolcsóbb és a legkevesebb munkát igényélő megoldás az, ha a merevlemezt egyszerűen kicseréljük egy SSD-re, rátesszük a Windowst, a programokat és a gyakran használt fájlokat. Minden mást pedig egy külső merevlemezre, ami akár a kiszerelt darab is lehet egy frissen vásárolt házban. Nem szabad elfelejteni, hogy ez a megoldás csak USB 3.0-nál ideális, attól régebbi porton ugyanis rémálom lesz bármit másolgatni. 

 

Hálózati adattároló

Elegáns, hatékony és bőséges tárhelyet kínáló megoldás, ha veszünk egy hálózati adattárolót, majd belepakolunk néhány merevlemezt. A hálózatunkon keresztül utána bármit elérünk ezen át, és a legtöbb modern NAS még privát felhőt is a kezünkbe ad, hogy interneten keresztül bárhonnan hozzáférjünk a fájlokhoz. Gyorsabb és egyszerűbb megoldás egy külső merevlemeznél - vagy bárminél -, de persze drágább is, és nehezebb beállítani. 

 

Hatékony és kényelmes

 

Nagyobb SSD

Nem szabad kizárni annak a lehetőségét sem, hogy nagyobb SSD-t választunk. Az iparág fejlődésével már nem csak 120 gigabájtos modellekben lehet gondolkozni. Természetesen a komolyabb tárhely nagyon sokba kerül, de ha futja rá, akkor talán ez a legegyszerűbb megoldás. 

 

Ti milyen adattárolókat használtok a laptopban? 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.