Hirdetés

6 dolog, amit tudnod kell a túlfeszültségvédőkről



|

A túlfeszültségvédők nem túl drága és egyben remek megoldások az eszközeink védelmére.

Hirdetés

Legyen szó arról, hogy több konnektorra van szükségünk a gépünk környékén vagy pedig egyszerűen egy plusz védelmi vonalat szeretnénk húzni az eszközeink és a külvilág közé, a legjobban értelemszerűen egy túlfeszültségvédő vásárlásával járunk. 

Hirdetés

Ezekből azonban bőven van választék a piacon, a vételárak és a funkciók széles skálán mozognak, sokszor pedig hangzatos és marketinges ígéretekkel próbálnak minket elcsábítani - így aztán nem mindig egyszerű eldönteni, hogy mire érdemes valójában pénzt áldozni. Elmondunk hat érdekes dolgot róluk, amelyeket érdemes szem előtt tartani a választáskor. 

 

Érdemes az ilyet megelőzni

 

Nem mind egyforma

A sima hosszabbítók, elosztók nem egyenlőek a túlfeszültségvédőkkel. A rendes elosztók általában olcsóbbak, és csak a meglévő fali csatlakozó kiterjesztéseként funkcionálnak. Rendszerint ezekben is van valamilyen fajta megszakító, de valódi védelmet elektromos szempontból ne várjunk tőlük. Gyakorlatilag olyan, mintha ugyanúgy a fali aljzatot használnánk. Ezekkel szemben a túlfeszültségvédők a kellemetlen meglepetésekkel szemben is védik az eszközöket - az, hogy mennyire, az adott típustól függ. 

 

A részletek

Nem mindegy, hogy egy túlfeszültségvédő tulajdonságainál hány joule-os értéket látunk. Erre gyakorlatilag a védelem mértékeként kell gondolnunk. Egy 1000 joule-os védelem kibír tíz darab 100 joule-os tüskét, vagy egy darab 1000 joule-osat. Minél nagyobb a szám, annál jobb. 

Szintén jó megnézni, hogy az USB csatlakozással felturbózott modellek hány amperes kimenettel rendelkeznek. Általában 1 vagy 2 szokott lenni (1A vagy 2A), ez viszont nem mindegy egy adott eszköznél. Egy okostelefonnál az 1A is elég a töltésre, egy tabletnél gyorsabb eredményt érünk el egy 2A-s töltővel. 

 

Garancia?

Néhány modellnél a gyártó egy bizonyos értékhatárig azt állítja, hogy garanciát is vállal a csatlakoztatott eszközökre. A Belkin túlfeszültségvédőinek a dobozán például gyakran találunk hasonló ajánlatot, amely szerint egy, a termékükbe csatlakoztatott eszközt megjavítanak vagy kicserélnek, ha villámcsapás miatt az megsérülne. Remélhetőleg soha nem kell megtudni, hogy ez a garancia a gyakorlatban is működik-e. 

 

Nem árt védekezni ellenük

 

Minél több, annál jobb

Ha már új túlfeszültségvédőt nézünk, érdemes olyat választani, amin több aljzat van, mint amire éppen szükségünk van. Hiszen az idő múlásával úgyis lesz még egy vagy két kütyü, amit be kellene dugni. Ha van még pár szabad hely, már nem kell azon törni a fejünket, hogyan bővítsük a jelenlegi felállást. 

 

Hordozhatóság és telefon

A túlfeszültségvédelem a kábeles és telefonos vonalakra is kiterjeszthető, mivel a kérdéskör ezeket is érinti. Néhány modell ezekhez is kínál külön csatlakozókat. Ugyanígy léteznek olyanok is, amelyek hordozhatóak. Egy kompakt modell különösen hasznos lehet például nyaraláskor vagy egy hotelben, főleg akkor, ha még USB-s töltésre is képes. 

 

Ez sem tart örökké

A fentebb említett érték, ami mellé a joule mértékegység társul, egyben azt is jelenti, hogy egy túlfeszültségvédő élete nem korlátlan. Idővel ezek is elhasználódnak, és sajnos csak kevés jelzi az élettartama végét. Amennyiben tudunk róla, hogy a környéken komoly elektromos baj történt, esetleg nemrég becsapott a villám, érdemes lehet cserélni a túlfeszültségvédőt, a biztonság kedvéért. 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.