Hirdetés

AMD Athlon X4 860K processzor teszt - a 20 ezres játékos



|

Csábító ajánlat 20 ezerért egy teljes értékű, négymagos Athlon magas órajelen, de vajon mire elegendő a teljesítménye?

Hirdetés

Kész átverés! – mármint az Athlon X4 860K annak, aki az FM2+ platform hallatán az integrált Radeon után kutat a leírásban. Merthogy ilyen ebbe a processzorba nem került bele – egyszerűen kimaradt. Ez kifejezetten érdekes egy olyan processzortól, amely pont az integrált grafikát előtérbe helyező platformon jelenik meg, de ne ítélkezzünk előre, nézzük meg, mit is kapunk ilyen előnyös áron.

 

Hirdetés

20 ezer a fele királyság

Az Athlon erős márkanév mind a mai napig, és azt már az elején le szeretnénk szögezni, hogy ugyan nem tökéletes a 860K, mégsem ez a modell fogja romba dönteni az AMD egyik fő brandjét, sőt, szerethető CPU-ról lesz szó. Merthogy a 860K kifejezetten nyomott áron, nagyjából 20-24 ezer forintért (mikor hogy áll az Euró/forint vagy Dollár/forint árfolyam) kapható, ami egy négymagos, teljes értékű processzorért nem sok pénz. Ezért egy miniatűr dobozban megkapjuk a processzort, egy alapszintű hűtőt és egy kis matricát, amit felragaszthatunk gépünkre.

Az Athlon X4 860K egy 28 nm-es gyártástechnológiával készített, Kaveri CPU-magokkal szerelt, Steamroller processzor, vagyis mindenből a legújabbat kapjuk az AMD FM2+ platformján. Az FM2+ egyébként kifejezetten az alsó-középkategóriás asztali gépek piacát lőtte be célnak, ahol sokszor még elegendő az integrált grafikus vezérlő, de abból a hétvégi kocajátékos felhasználók azért erősebbet szeretnének, mint az Intel HD Graphics. Ez a célzás jól is sikerült az AMD-nek, hiszen FM2+ alaplapot már egészen olcsón is lehet szerezni, ráadásul már az olcsóbb modelleknél is egészen jó felszereltséggel találkozunk: sok SATA6G és USB 3.0, akár minőségi vezérlők, PCIe x16 foglalat és fejlett, Secure Mode-dal felszerelt UEFI.

 

 

A 860K tehát négymagos, ám a Radeon iGPU-t egy az egyben kiirtották. Néhányan azt gondolhatják, hogy az így felszabadult rengeteg helyet és tranzisztort visszaforgatta az AMD, hogy még erősebb CPU-t készítsen (hiszen ez technikailag nem APU, azaz Accelerated Processing Unit), ám ez nem történt meg. Inkább az alacsony árat választotta a cég, cserébe pedig az FM2+ platformon ma elérhető legjobb számítási teljesítményt kapjuk. Ez pontosan megegyezik a még mindig borsos árú A10-7850K-éval, amelyben már egy Radeon is dolgozik.

A 3,7 GHz-es alapórajelen mind a négy magot kihajthatjuk, ám a Turbo Core is elérhető, amelyben 4 GHz-ig képes gyorsulni a processzor, egészen addig, amíg nem lépi túl a 95 wattos TDP keretet. Mindemellé duplacsatornás DDR3-2133 memóriavezérlő, PCIe 3.0 és 2×2 MB L2 gyorsítótár tartozik. A szolgáltatások között minden szükségeset megtalálunk, így például a virtualizáció hardveres támogatását, az SSE 4.2-t, az AES-NI-t, AVX-et és még sorolhatnánk.

Nagyon fontos információ továbbá, hogy a 860k egy „K” processzor, vagyis a szorzója nincsen fixálva – ez nagyon leegyszerűsíti a tuningot, amellyel 4,3-4,5 GHz-ig húzható szinte válogatás nélkül minden 860K.

 

 

Teljesítmény

A méréseink során nem csalódtunk az Athlon X4 860K-ban negatív és pozitív értelemben sem. A négymagos felépítés ugyebár két Kaveri modulból épül fel, vagyis a két lebegőpontos egység folytán ez a teljesítmény nem éppen acélos (AIDA64 FPU Julia), de azért ebben a kategóriában nem is vészesen rossz. A normál használat alatt kellően sebes a központi mag, lassulást, túl nagy küzdelmet egyszer sem tapasztaltunk. A Kingston SSD-vel, 8 GB HyperX RAM-mal és Radeon R9 285-tel egy ASRock alaplapba szerelt rendszer elfogadható eredményeket ért el minden tesztben. A fogyasztás mindezek tetejébe 74 Watt körül volt nyugalmi állapotban és 320 Watt fölé szökött tartós és teljes terhelés során, vagyis nem a legtakarékosabb, de azért még elfogadható. Meglepetésünkre a gyári miniatűr hűtő egészen jól bírta a megpróbáltatásokat, de azért tuningot nem mertünk rábízni. Ehhez egy Noctua NH-U9S hűtőt vetettünk be, amely még szintén nem a legnagyobb, de azért már sokkal hatékonyabb hűtő. Ezzel sikerült stabilizálni a 4,3 GHz-es teljesítményt, de kis munkával a 4,4-4,5 is összejöhet szerencsés választás esetén.

 

 

Összegzés

Az Athlon X4 860K nem gyors processzor, sőt, könnyen rá lehet bukkanni a gyenge pontjaira. Az FM2+ platform sem a legsikeresebb, hiszen nagyjából jelenleg ez a legerősebb, elérhető CPU itt. Ugyanakkor mi nem temetnénk a Radeon-tól megszabadított 860K-t, mert átlagos felhasználásra és középkategóriás játék PC-ig jól megállja a helyét. Aki integrált Radeon miatt választja az FM2+ platformot és nem tervez külön VGA-t beszerelni, az inkább az A6-A8-A10 kategóriákat keresse, aki viszont 20 ezer forintosnál drágább és erősebb videokártyát tervez gépébe, annak felesleges az A10-es APU-k integrált Radeonját megfizetni. Ha erről az oldalról nézzük, kiváló termék, hiszen jelentősen olcsóbban kapunk jó teljesítményt és platformot. A 860K tuningolva már simán említhető egy lapon az Intel Core i3-as CPU-kal, de tuning nélkül is alkalmas akár játékgépbe is, mondjuk egy Radeon R9 270 mögé.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.