Hirdetés

Az ideális olcsó notebook nyomában



|

A kínálat óriási - legalábbis annak tűnik. Ha tüzetesen megnézzük, minden olcsó notebook közel egyforma és komoly előrelépést évek óta nem láttunk.

Hirdetés

Nem mindenki teheti meg, hogy 200 ezer forint felett választ notebookot. Itt sok az újdonság, általános a kiváló gépház és kijelző, a billentyűzet kényelmes, sok a csatlakozó, jó a hangzás és még sorolhatnánk. Ha azonban 120 ezer forint körül kell kigazdálkodni a notebook-vásárlást, túl sok fájó kompromisszummal kell megküzdenünk. Összeszedtük azokat a tulajdonságokat, amik minket a leginkább bosszantanak és megmutatjuk, milyen is lehetne egy ideális, belépőszintű (de nem 60 ezer forintos) notebook 2016-ban.

Hirdetés


Bosszantó konfigok

Az általános notebook 2016-ban, 100-140 ezer forint között a következőképpen néz ki. Egyszerű, olcsó műanyagból készült, nem kimondottan masszív ház (például a billentyűzet közepénél benyomva az egész lap hajlik, a kijelző csavarodik, ha a sarkánál fogjuk meg stb.). A méret szinte minden esetben 15,6 col, ami egyben a kijelző méretét is jelenti. Itt HD-felbontással és TN-panellel találkozunk, ami szimplán elfogadhatatlanul rossz választás. A HD-felbontás ronda, a képernyőn kevés információ fér el, ráadásul az olcsó TN-panel miatt a betekintési szögek és a színhűség is csapnivaló.


A gépet jó esetben már egy Core i3-as CPU hajtja, ám ebből is a legegyszerűbb és sokszor két generációval ezelőtti modell - a nagy sláger most a Core i3-4005U, de az 5005U sem látványosan gyorsabb ennél. Mindehhez a ma már kevésnek számító 4 GB RAM kapcsolódik, a FreeDOS vagy hasonló, ideiglenes rendszer pedig végtelenül lassú, 500/1000 GB-os HDD-ről fut. Az akkumulátornál sem nagyvonalúak a gyártók, gyakori a 30 Wh körüli típus, sőt, még a WLAN-nál is spórolnak és Wi-Fi ac helyett csak Wi-Fi n-et kapunk (és ez sem Intel vezérlő).


Ideális fejlesztések

A számítógépházakon sokat lehet javítani, de tény, hogy túlságosan minőségi, fémvázas megoldásokat ebben az árkategóriában nem várhatunk. Ugyanakkor a kijelző már más kérdés: itt minimum az IPS-panelt szeretnénk látni és a full HD-felbontás sem annyira nagy kérés. Egy-két cégnél már megjelentek az FHD panelek ebben a kategóriában is, de még mindig TN-panellel - azért legalább egy apró lépést láthatunk.


A Core i3-4005U/5005U is elavultak, ráadásul drágák is. Tisztában vagyunk vele, hogy a gyártók ezt tudják nagyon olcsón beszerezni, de az Intel árlistája szerint a sokkal fejlettebb és erősebb Core i3-6100U csak 6 dollárral lenne drágább, miközben 1,7/2 GHz helyett 2,3 GHz-en pörög, ugyanakkora TDP mellett, erősebb GPU-val.


A DRAM-árak a mélybe zuhantak, így a 8 GB ma már nem is kérdéses - ez alig pár ezer forintos többletköltség, a gyorsulás pedig érezhető. Hasonló a helyzet a tárhellyel: az 500/1000 GB-os, lassú HDD-k ideje lejárt. Helyettük már inkább 120/240 GB-os SSD-t szeretnénk látni, de ha ez túl nagy falat, legalább SSHD-t vagy SSD-cache-t kérünk szépen.


Szerintetek rendben van a 2016 belépőszintű notebook-kínálat? Mit hiányoltok a leginkább ebben az árkategóriában?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.