Hirdetés

Ésszerű és erős AMD gép építése



|

Nem kell feltétlenül 400-500 ezer forint egy tisztességes gamer PC-re: építettünk egyet AMD alapokra.

Hirdetés

Az AMD egyik fő erénye mind a mai napig, hogy a középkategóriában nagyon szép teljesítményű PC-t építhetünk egy hasonló, inteles rendszernél olcsóbban. Lehet, hogy nem lesz minden jövőtechnológia az alaplapra integrálva (például M.2 foglalat), nem kapunk tökéletes IPC mutatókat (Instructions Per Clock), de a teljesítmény az árhoz mérten nagyon jó lesz arra, hogy bármelyik játékot Full HD felbontásban játsszuk és ha kell, egy kis videoszerkesztés, képeditálás stb. se okozzon gondot a gépünknek.

 

Hirdetés

Alaplap

Bámulatos, hogy míg az Intel évente, sőt, néha még gyakrabban vált alaplapi chipkészletet, addig az AMD már nagyon hosszú ideje kitart a 900-as széria mellett. Ez nem feltétlenül gond, hiszen ezek a lapok minden, ma szükséges szolgáltatással fel vannak szerelve, sőt, mindenképpen jó hír ez abban a tekintetben, hogy az árak nagyon barátságosak. Amire egy AMD-s lap vásárlásánál érdemes odafigyelni, azok az alaplapi vezérlők. A gyártók igyekeznek rendszeresen frissíteni lapjaikat, melyről a revíziószám árulkodik. Ennek előnye, hogy jobb minőségű, akár alacsonyabb fogyasztású és/vagy gyorsabb vezérlők kerülnek az újabb kiadású modellekre, sőt, az időközben felfedezett apróbb hibákat is javítják ilyenkor. Mi egy MSI 970 Gaminget választottunk gépünk alapjául: alacsony ár, fejlett vezérlők, sok csatlakozó, jó BIOS – ennél több most nem is kell.

 

MSI 970 Gaming – 28 700 Ft

 

Processzor

Itt alapvetően két modell ugrott be elsőként, és mindkettő közös vonása, hogy kiváló vételek, így mindenkinek a büdzséjére bízzuk, melyiket választja. Az első és egyben olcsóbb a 95 Watt TDP-s FX-6300: megkérnénk mindenkit, hogy ne nevesse ki ezt a processzort meglett kora miatt, ugyanis az évek csak jót tettek az árának. Az egykoron még drága, feljebb pozícionált CPU mára a legolcsóbb hatmagos lett, sőt, még utódjánál is sikeresebb. Az FX-6350 ugyan gyorsabb valamennyivel, de semmiképpen sem annyival, mint amennyivel többet kérnek érte.

Akinek ennél több is van CPU-ra és kicsit komolyabb VGA-t építene gépébe, annak inkább az FX-8320-at ajánljuk. Még itt sem fogunk leszédülni a székről az ár láttán, cserébe viszont nyolcmagos teljesítményt kapunk, amelyhez már passzíthatunk akár egy Radeon R9 290-et is. Érdemes arra külön figyelni, hogy az FX-8320 TDP-je már 125 Watt, tehát illik eggyel komolyabb hűtést rászerelni.

 

AMD FX-6300 – 25 700 Ft

AMD FX-8320 – 36 600 Ft

 

CPU-hűtő

Az AMD gyári hűtői elvégzik a dolgukat, ez nem is lehet kérdéses, azonban a zajszint és hatékonyság már nem az igazi. Éppen ezért válasszunk egy külön processzorhűtőt új gépünkbe, amely csendben végzi a dolgát, legyen szó akár a 95 Wattos, akár a 125 Wattos processzorról. Miután komolyabb tuninggal ezúttal nem számoltunk, próbáltunk hűtőből is mérsékelt árfekvésűt választani. Ez végül a Raijintek lett, amely elérhető áron kínál jó hűtési teljesítményt alacsony zajszint mellett.

 

RAIJINTEK Themis – 7800 Ft

 

Memória

Itt nem sok agyalnivaló van: a platform és a CPU-k duplacsatornás kiépítést támogatnak, tehát két modulban kell gondolkodnunk. A kapacitásnál ismét csak az ár dönt, de a lényeg, hogy minimum 8 GB-ot, maximum 16 GB-ot válasszunk. Ha kevesebbet veszünk, azt megsínylik a játékok, ha többet, nem fogják kihasználni. Fontos még, hogy a sebességet illesszük a CPU-ba integrált vezérlővel, vagyis DDR3-1866-ot válasszunk. Ha az árkülönbséget mégis nagynak találjuk a DDR3-1600 és 1866 között, választhatjuk a lassabb modelleket is, ilyenkor azonban programtól függően 2-10% teljesítménycsökkentést kell lenyelnünk. Mi a xxx egységcsomagot választottuk, mint olcsó, de jó és megbízható, passzív hűtéses kiszerelést.

 

HyperX Fury DDR3-1866 CL10 Kit 8 GB – 21 800 Ft

Corsair Vengeance DDR3-1866 CL10 16 GB – 47 000 Ft

 

Tároló

Hiába az SSD-k konstans áresése, azért még mindig drága mulatság egy megfelelően nagy tárhelyet kínáló Solid State Drive. Miután azonban minden feladatot látványosan felgyorsít egy ilyen tároló, mi egy 256 GB-os modellt választottunk gépünkbe, mellette pedig melegen ajánljuk a PC World előfizetés mellé járó Office 365-öt, ami korlátlan online tárhelyet ad 1 évre. Akinek mindenképpen offline tárhely kell, kb. 15 ezer forintért kap 1 TB-os, 7200 rpm-es HDD-t (WD Caviar Blue 1TB).

 

Samsung 840 EVO 250 GB – 33 100 Ft

WD Caviar Blue 1 TB (WD10EZEX) – 14 000 Ft

 

Videokártya

A gamer PC-nk legfontosabb eleme a videokártya. Mondhatnánk azt, hogy mindent bele és vegyük meg a lehető legdrágább modellt, de ez nem feltétlenül lenne jó tanács minden játékosnak. Aki megelégszik a HD felbontású, közepes részletességű grafikával, akár egy Radeon R7 260X-et vagy GeForce GTX 750-et is választhat, így 30 ezer forintból kijön, arra azonban ügyeljen, hogy 2 GB GDDR5-ös modellt vásároljon.

A Full HD-s körökbe manapság egy Radeon R9 280 a tökéletes belépő. Alatta csábítóan olcsó még a Radeon R9 270X, de ezt nem ajánljuk, lévén a 280-as sokkal-sokkal erősebb és annyival nem drágább. Ha GeForce-hoz ragaszkodunk, a GTX 760 esik ebbe az ársávba, illetve egy kicsivel feljebb a GTX 770. Ezeknél azonban jobb vétel a Radeon R9 290, és ezzel el is érkeztünk a felsőkategóriába, ahol a játékok beállítása már igen egyszerűvé válik: minden csúszkát az egekbe tolhatunk. Akinek a 100-110 ezer forintos VGA is belefér a költségvetésébe, a GeForce GTX 970-re szavazzon, mert jelenleg ez a legjobb felsőkategóriás VGA.

 

Sapphire Radeon R7 260X 2 GB – 33 100 Ft

Gigabyte Radeon R9 280 – 59 700 Ft

MSI GeForce GTX 970 – 97 700 Ft

 

Ház, tápegység

Maradt még a ház és tápegység, aminél a dizájn mellett az asztalunkon vagy alatta lévő hely, valamint az alaplap mérete fog dönteni. Mi egy elérhető árú Cooler Master házra szavaztunk, de persze itt abszolút szabadon választhat mindenki a szédítő kínálatból. Arra érdemes figyelni, hogy a szellőzés megfelelő legyen, a VGA kártya és a CPU-hűtő elférjenek és lehetőleg porszűrők is legyenek a szellőzőnyílásokon.

Tápegységből érdemes a 500-600 Wattos modellek világában nézelődni. A Chieftec tápjai nem rosszak (bár nem feltétlenül csúcskategóriások) és viszonylag elérhető áron hozzájuthatunk bármelyik szaküzletben.

 

Cooler Master Elite Knight 350 – 10 600 Ft

Chieftec GPS-600A8 600W – 14 100 Ft

 

AMD Gamer PC: 148 000 – 289 600 Ft

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.