Hirdetés

Gépfejlesztés másképp: a leghasznosabb filléres kiegészítők



|

Összegyűjtöttünk jó néhány olyan PC-kiegészítőt, amelyek olcsók, nem igényelnek fáradságos szerelést, mégis sokkal kényelmesebbé teszik a számítógép-használatot.

Hirdetés

Processzorcserével ugyan felgyorsul számítógépünk, de nem feltétlenül lesz jobban használható. A komponensek leváltása erősebbre hatékony módja a PC-fejlesztésnek, ám néha más irányú bővítésen is érdemes elgondolkodni. Lehet, hogy két extra USB-csatlakozó, egy új Wi-Fi-vevő, hangkártya vagy mobil HDD-tok sokkal nagyobb kényelmet és megelégedést hoz, mint egy 20-30 százalékkal erősebb központi mag. Szerencsére ezt a területet sem hagyták parlagon a leleményes hardvergyártók, így a kínálat fullasztó. Segítünk megtalálni a legjobb kiegészítőket, legyen szó akár asztali PC-ről, notebookról vagy tabletről.

Hirdetés


Főszerepben az USB

Ma már nagyjából minden eszközünk fel van szerelve egy vagy akár húsz USB (Universal Serial Bus) csatlakozóval, amely a nevéhez híven valóban univerzális – szinte bármilyen eszközt rákapcsolhatunk így számítógépünkre vagy tabletünkre. Ezek között számtalan tökéletesen felesleges, maximum viccként felfogható kiegészítő, de azért akad jó néhány olyan is, amely valóban hasznos és ötletes is. Az ilyen kiegészítőknél már sok mindenre kell figyelni, így például nem mindegy, milyen USB-szabványt támogat eszközünk, és azt is ellenőrizni kell, hogy elegendő áramerősséget képes-e leadni az adott USB-port. Ezt és a szabványt viszonylag egyszerűen ellenőrizhetjük. A normál, USB 2.0-s csatlakozók általában fekete színűek, és egy szimpla USB-jel van mellettük. Az USB 3.0 általános megállapodás szerint kék színű, és az USB-jel előtt egy „SS” feliratot is találunk (Super Speed). Színbeli eltérés például olyankor fordul elő, amikor a PC-gyártó ki akarja emelni az adott USB-portot a többi közül, például azért, mert azon nagyobb áramerősséget ad a gép, vagy a PC kikapcsolása után is marad benne feszültség, hogy ilyenkor is tölthessük USB-s eszközeinket.


Mennyit fogyaszt?

Az áramerősséget Windows alatt viszonylag egyszerűen le tudjuk ellenőrizni. A Vezérlőpultból indítsuk el az Eszközkezelőt, majd az USB-vezérlők ágon a Generic USB hub eszköz Energiaellátás lapjára váltsunk át. Itt találjuk listába szedve, hogy az adott USB-elosztóhoz (ez általában az alaplapi) milyen eszközök csatlakoznak, és azok mennyi áramot vesznek fel.


Az USB-s eszközök fogyasztását, illetve áramfelvételét ennél sokkal pontosabban is nyomon követhetjük. Ehhez mindössze egy pár ezer forintos átalakítóra van szükségünk, amely egy kis kijelzőn pontosan megmutatja, hogy az adott eszköznek mekkora a pillanatnyi fogyasztása. Aki nem riad vissza a barkácsolástól, és van egy digitális multimétere, USB-hosszabbító kábel segítségével maga is készíthet ilyen mérésre alkalmas átalakítót, mindössze az 5 voltos ágon felvett áramerősséget kell mérnie, amiből pontosan meghatározható a csatlakoztatott USB-s eszköz fogyasztása. Drágább mérőeszközök minimális és maximális fogyasztást is mérnek és rögzítenek.


Ezért ragaszkodj az USB 3.0-hoz

A rengeteg csatlakozót, melyeket egy notebookon vagy asztali számítógépen találunk, leggyakrabban arra használjuk, hogy valamiféle adattárolót kapcsoljunk gyorsan, biztonságosan és kényelmesen a PC-hez. Ehhez ideális az USB szabvány, sőt, ma már minden esetben az USB 3.0 meglétére törekedjünk. Ez igaz pendive-nál, külső merevlemeznél és még kártyaolvasónál is. Utóbbi egyeseknek meglepő lehet, de a mai UHS szabványú SD/microSD-kártyák már igen jó sebességre képesek.

i-tec USB 3.0 Metal HUB+Gb LAN: nemcsak olcsó, de sokat is tud az i-tec USB-elosztója. A három darab USB 3.0-port mellett egy grátisz gigabites LAN-vezérlőt is tartalmaz – ultrabookok kötelező tartozéka. Ár: 6400 Ft


Az USB 3.0 amellett, hogy elméleti 5 Gb/s sávszélességet nyújt az eddigi 480 Mbit/s helyett, jelentősen nagyobb fogyasztású eszközöket is képes kiszolgálni, hiszen a maximális 500 mA felvételt itt megnövelték 900 mA-re. A megnövelt áramerősség különösen akkor jön kapóra, ha az ezt támogató mobileszközünket szeretnénk gyorsabban feltölteni. Ilyenkor az USB 3.0 vagy a speciális, megjelölt, nagyobb áramerősséget leadni képes USB-csatlakozó a jó választás, de a fali csatlakozású USB-s töltőknél is külön színnel jelölik a gyors töltésre alkalmas portokat (például Arctic Cooling Charger Pro 4 rev. 2).


Az USB jelene

Noha még javában az USB 3.0-ról szól minden, 2015-ben már az USB 3.1-es szabvány kapja a rivaldafényt, melyet SuperSpeed+ marketing elnevezés alatt fogunk hamarosan megtalálni a szaküzletekben. Senkit ne tévesszen meg a kis ugrás a verziószámban, komoly változásról van szó, amit a mindennapi használat során is érezni fogunk. A legfontosabb ezek közül a sávszélesség: kereken megduplázták, így az USB 3.1 már elméleti 10 Gbit/s-ra képes. Ez megegyezik a Thunderbolt sávszélességével, ráadásul itt teljes visszafelé kompatibilitást is kapunk minden régebbi USB szabvánnyal. További előny, hogy már a 3 amperes áramerősség is szabványosított, így nagyobb fogyasztású eszközök is kapcsolódhatnak külön tápellátás nélkül.


A sávszélesség-növelés mellett egy új, miniatűr, „C”-típusú csatlakozót is kapunk, amely mindkét végén egyforma, így használata még egyszerűbb. Az USB 3.1-es csatlakozó már jelentősen bonyolultabb elődeinél, amit jól mutat, hogy a „C” csatlakozó 24 érintkezős, és egyedi kábelazonosító chipet is tartalmaz.

Asus Xonar U3+: egyszerűen megszabadulhatunk az integrált hangkodek hibáitól, sőt, jó minőségű fülhallgató-erősítő is került a miniatűr USB-s hangkártyába. Ár: 12 000 Ft


Mobiltárhely-bővítés

Mobil-PC-nél a tárhelybővítésnek kétféle formája is ismert és elterjedt. Az egyik esetben minél nagyobb tárhelyet szeretnénk gépünkhöz kapcsolni gyorsan és egyszerűen, hogy aztán nagyméretű fájlokat mozgassunk a belső és a külső tokba szerelt tárolónk között. A nagy sávszélesség- és kapacitásigény alapján nem is kérdéses, hogy külső 2,5 colos, illetve 3,5 colos tárolóban gondolkodjunk, ahol viszonylag olcsón megkapjuk a nagy tárhelyet, az USB 3.0-csatlakozás pedig gondoskodik a kellő áramerősségről és a nagy adatátviteli sebességről is. A nagyobb, 3,5 colos merevlemezekkel szerelt külső tárolónál egy saját tápegységgel is számolnunk kell, cserébe itt előnyösebb forint/gigabájt mutatót kapunk. A 2,5 colos megoldások mobilitásban jobbak, itt azonban a kapacitás limitált, és az árak is magasabbak. Ha nemrég váltottunk SSD-re, régi notebook merevlemezünket szereljük egy USB 3.0-s külső keretbe, így kb. 6 ezer forintból meg is van a tökéletes külső tárolónk.

Sandisk Ultra Fit 64 GB USB 3.0: tekintélyes kapacitás és USB 3.0-csatlakozás jellemzi az Ultra Fit széria csúcsmodelljét, amely épp csak a dizájn kedvéért lóg ki minimálisan az USB csatlakozóból. Ár: 13 100 Ft


Túl hamar elfogyott a szabad tárhely új SSD-nken? Igazán mobil megoldást keresünk, amely olcsóbb, mint egy fél-egy terabájtos SSD? Szerencsére nem reménytelen a helyzet, sőt, többféle ötletünk is van a gyakori probléma megoldására. Az egyik ilyen egy speciális USB-kulcs, amelyet többféle gyártó kínálatában is megtalálunk. Az általában „Nano” névre hallgató flashtároló nem biztos, hogy különösebben gyors (bár már USB 3.0-sat is kapunk), cserébe éppen csak annyira lóg ki az USB-foglalatból, hogy eltávolításához a körmünkkel ki tudjuk piszkálni. Ezek a miniatűr tárolók hagyományos „pendive-ok”, így észveszejtő sebességre ne számítsunk, cserébe viszont egészen olcsók, és akár 64 GB-os példányt is választhatunk.

Arctic Charger Pro 4 Rev.2: utazáshoz elegendő egyetlen, kicsi és könnyű töltőt magunkkal cipelni, ez négy eszközünket tölti, ráadásul két portja gyors töltésre is alkalmas. Ár: 5000 Ft


Ha ennél nagyobb és gyorsabb tárolót szeretnénk notebookunkba rejtve hordozni, és gépünkben ott porosodik egy optikai meghajtó, nem lesz nehéz dolgunk a tárhelybővítéssel. Mindössze az interneten olyan ODD-HDD Caddynek nevezett beépítő keretet kell találnunk, amely pontosan illeszkedik notebookunk optikai meghajtójának helyére. Egy ilyen beépítő keret nagyjából 5-6 ezer forint (például SilverStone SST-TS széria), és több olyat is találhatunk, melyre az eredeti optikai meghajtó külső takarólemezét felerősíthetjük, ezáltal teljesen láthatatlan lesz az átalakítás. A szerelés öt-tíz percig tart, a megoldás pedig ideális például SSD-re váltásnál, így megtarthatjuk eredeti, lassú, de nagy tárkapacitású HDD-nket másodlagos meghajtóként.

 


Kényelmesebb asztali gép

Az asztali számítógépeket híresen egyszerű fejleszteni, bővíteni, alakítani. Most két ötletes kiegészítőt mutatunk meg nektek, melyek segítségével kényelmesebben használható, csendesebb gépünk lehet. Az első ilyen az előlapi ventilátorszabályzó. Ilyen előlapi panelt akár már néhány ezer forintért is kapunk, de választhatunk érintőfelületes, négy-öt ventilátort szabályzó, látványos változatot is. Az ilyen panel egyrészt jelentősen feldobja számítógépünk külalakját, másfelől némi kísérletezgetéssel egyedi, az adott konfigurációhoz és felhasználási módhoz ideális hűtést állíthatunk be – ezáltal garantált a tökéletes hűtés, és a zajszint sem fog elviselhetetlenné erősödni.

Enermax EMK5201U3: két SATA-csatlakozó és egy USB 3.0-port szükséges ehhez az 5,25”-os előlapi panelhez, amely egyedi fiókrendszerrel és strapabíró csatlakozókkal büszkélkedhet. Ár: 14 990 Ft


Asztali gépnél nem gond beépíteni a rendszermeghajtó mögé egy-két – vagy nagyobb ház és komolyabb alaplap esetén akár öt-hat – tárolót, azonban néhány okos kiegészítővel a rugalmasságot és a kényelmet is jelentősen megnövelhetjük. Az USB-csatlakozás természetesen itt is működő és egyszerű megoldás, de ha szeretnénk teljes sebességet és rugalmas csatlakoztathatóságot akár „nyers”, szabadon álló merevlemeznél vagy SSD-nél is, egy HDD-fiókra lesz szükségünk. Ez a megoldás régebben nagy divat volt, de mára kikopott a piacról. Szerencsére egy-két gyártó nem hagyta veszni az ötletet, és továbbfejlesztették a SATA-szabványú HDD-fiókot. Az Enermax EMK5201U3-as, 5,25-ös helyre szerelhető előlapi egység egyike kedvenc asztali PC-kiegészítőinknek. A masszív fiókot úgy alakította ki a gyártó, hogy akár 3,5, akár 2,5 colos meghajtót is csúsztathatunk bele, és ehhez nem is kell külön fiókba csavaroznunk előtte. A csatlakozók strapabírósága garantált, és a sokszor lefelejtett ki-bekapcsoló gombot is megtaláljuk rajta. Ha mégis USB-s eszköz érkezne, semmi gond, extraként két USB 3.0-port is elfért az 5,25-ös előlapi panelre.

Bitfenix Recon: Öt ventilátort kezel az érintőpaneles előlapi vezérlő. Extra tulajdonsága, hogy mobilappal távolról is vezérelhetjük a bekapcsolt gép ventilátorait. Ár: 10 800 Ft


USB-sokszorosítás

Már ecseteltük az USB fontosságát és elterjedtségét, ám éppen a nagy népszerűség és univerzalitás miatt hamar kifogyhatunk gépünk USB-portjaiból. Ez különösen notebooknál probléma, ahol 2-4 darab csatlakozóval kell gazdálkodunk. Ha szűkös lenne ez a mennyiség, könnyedén megsokszorozhatjuk, méghozzá egy USB-hubbal. A pár ezer forintos eszköz hatalmas segítség, de nem mindegy, milyet választunk. Ma már nem ritkaság az USB 3.0 szabványú elosztó sem, hét port felett pedig saját tápegységet is kapnak a hubok. Ez különösen akkor fontos, ha külső HDD-t, nagyobb áramigényű perifériákat szeretnénk csatlakoztatni – egyszerre négyet, hetet, tízet vagy akár 24-et. Az USB 3.0 elosztók 5 ezer forint felett indulnak.


Jobb vezérlők

Notebookot és asztali gépet egyaránt sújt a jelenség, hogy a PC-gyártók néha rossz minőségű, elavult vezérlőket szerelnek az alaplapra és komplett gépekbe. Asztali gépnél még megoldható mindez kiegészítő kártyák vásárlásával, azonban notebooknál már nehezebb ezen javítani. Laptopok esetében legtöbbször két vezérlő jöhet szóba: a hangkodek és a Wi-Fi/LAN.


Segítségünkre ekkor is az USB siet, méghozzá kiváló megoldásokkal. Például USB-csatlakozással nagyon jó minőségű hangkártyák közül válogathatunk, ahol sem áthallástól, sem zavaró jel-zaj viszonytól nem kell tartanunk. Akkor se búslakodjunk, ha 10/100-as LAN-vezérlővel sikerült a gyártónak megbüntetnie minket, ugyanis USB 3.0-ra kiváló gigabites LAN-vezérlőt kapunk a boltban, nem is olyan drágán.

Intel ac 7260 + BT 4.0 mPCIe: villámgyors Wi-Fi-kapcsolat, megbízható, stabil driverkészlet, dual band-támogatás és extraként Bluetooth 4.0 jellemzi az Intel 7260-as WLAN kártyáját. Ár: 9700 Ft


A végére hagytuk a WLAN-vezérlőt, amelyből ugyancsak kapunk akár ac szabványú, USB-s modellt, de miután ezt általában mobil géppel szeretnénk használni, jobb, ha beépített megoldást keresünk. Szerencsére a gyártók nem integrálják a Wi-Fi-vevőt az alaplapra, helyette mPCIe-foglalatos kártyákat használnak, melyeket könnyedén cserélhetünk. Ilyen kártyát 6-10 ezer forintért vásárolhatunk a szaküzletekben, a szerelés pedig sokszor nagyon egyszerű, elég csak a hátlapot vagy billentyűzetet leszerelni, és máris hozzáférünk a kis kártyához. Vegyük ki a régi kártyát, csavarozzuk a helyére az újat, óvatosan csatlakoztassuk az antennákat, és a drivertelepítés után máris kész vagyunk a WLAN-fejlesztéssel.


Szórakoztató kiegészítők

Ajándékozáshoz kiváló választás lehet egy USB-s kiegészítő, amelynek szinte semmi köze a PC jobbá, gyorsabbá, kényelmesebbé tételéhez, sokkal inkább vicces vagy meglepő eszköz, élvezetes játék akár felnőttek számára is. A rengeteg szemetet leszámítva, melyek igazából csak az 5 volt és a divat miatt kaptak USB-csatlakozót, említsünk meg néhány ötletes darabot.


Rakétakilövő állomás

Hatalmas irodai móka az USB-s rakétakilövő, melyet egy kis programmal irányítva mozgathatunk a célra, hogy aztán egy megsemmisítő egérkattintással kilőjük a habszivacs rakétát. Ár: 8000 forint



Nagy piros gomb

Mindenkivel előfordult már, hogy legszívesebben megnyomta volna a „Nagy piros gombot”, annyira mérges volt, vagy éppen annyira gyorsan akart volna valamit aktiválni. Csakúgy, mint a filmekben, ezt otthon vagy az irodában is megszerezhetjük. A gombot stílusosan még egy átlátszó plexi is védi a véletlen nyomkodástól, ha azonban rácsapunk, beállítás szerint robbantások jelennek meg a kijelzőnkön, egy általunk feltöltött arcképet üthetünk, betöltődik kedvenc weboldalunk, hogy lenyugtasson, vagy mint egy főnök-pánikgomb, bonyolult Excel-táblázat jelenik meg hirtelen, mintha dolgoznánk. Ár: 4000 forint



Hasonló érdekességeket olvashatsz az aktuális PC Worldben is. Éves előfizetéssel ráadásul most 6 960 forintot is megspórolhatsz!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.