Hirdetés

Használt laptopot vennél? Erre figyelj!



|

Ellenállhatatlan ajánlatba botlottál és úgyis éppen notebook kéne? Ezekre figyelj vásárlásnál, ha nem akarsz pórul járni.

Hirdetés

Drága mulatság egy igazán jó notebook, amely akár 3-4 évig is kiszolgál anélkül, hogy külseje nagyon lelakottá válna, vagy a komponensek felmondanák a szolgálatot. Már 70-80 ezer forintért is kapni olyan modelleket, amelyeken akár előtelepített Windows is van, ám ezeknél jó, ha tudjuk, hogy a gyártók a legolcsóbb anyagokat használják és sokszor 2-3 generációval régebbi, eleve gyenge komponenseket szerelnek be - ami a raktárban megmaradt. A drágább, 200 ezer forint körüli és a feletti modelleknél már modern belsővel és strapabíró külsővel találkozunk, de a felhasználók jelentős részének ez már túl nagy kiadás lenne, ezért inkább alatta próbálják kiszúrni a meglepetés vételeket.

Hirdetés


A használtpiac csábítása

A nagy keresgélésben előbb-utóbb eljutunk a használtpiachoz, ahol pezseg a notebookok piaca. A kínálat óriási, és ha kitartóan keresünk, bizony ki lehet fogni csodás vételeket. Vigyázni kell azonban, mert itt is sok az átverés, az elhallgatott hiba, a félrepapírozás stb.


A legolcsóbb gépek általában 4-5 generációval ezelőtti modellek, amelyeket 20-50 ezer forintért szerezhetünk be, illetve az 50 ezer forintos magasságban lehet olyat kifogni, hogy valaki megvett pár hónapja egy 70-80 ezer forintos modellt, csalódott és most minél előbb szabadulni szeretne tőle, hogy sokkal erősebbet vegyen. Az első-második generációs Intel Core processzorokkal szerelt notebookok általános felhasználásra mind a mai napig megfelelnek, a memóriát, háttértárat is viszonylag egyszerűen bővíthetjük, de magánszemélytől vásárolva garanciára már ne számítsunk, ahogy a külső sem lesz makulátlan. Ha használt PC-kel kereskedő cégtől vásárolunk, kifoghatunk féléves, egyedi garanciát, ami ad némi biztonságot, de ez az árban is meg fog jelenni.


A 100-150 ezer forintos sávban 1-3 generációval ezelőtti notebookok várnak, ahol általában már Core i5 a leggyengébb CPU és nem ritka egy kisebb kapacitású SSD, még órákig üzemképes akkumulátor és akár a diszkrét GPU sem. Itt van esély arra is, hogy még gyártói garancia jár a notebookhoz és gyári, hivatalos kiegészítőket is szerezhetünk akár szakkereskedésekből is.


A felső kategóriában nagy árengedményekre bukkanhatunk és sok a teljesen új gép, akár még leragasztott dobozzal. Ezek között nem ritka az olyan ajánlat, amikor például egy nagyobb mennyiségű beszerzésből marad vissza néhány notebook, amit akár cég, akár magánember külön értékesít. Ilyenkor számla csak kereskedőtől várható, viszont a garancialevél hivatalos és nem több pár hetesnél.


Ezekre figyelj!

Ha használtpiacon nézünk notebookot, főleg garancia nélkül, érdemes a gépnek minden apró részletét alaposan átvizsgálni. Ezeket nézd át feltétlenül, ha a leírás és az ár már megfelelő.


A gépet kézbe véve nézd meg, mennyire karcos, lehasznált, fényesre fakult. A billentyűzet gombjainak és a touchpad felületének fényessége azt mutatja, hogy sokat használták (zsíros, koszos kézzel is), így adott esetben szükség lehet ezen perifériák lecserélésére.


A zsanérokat, a gép sarkait nézzük át, keressünk kisebb-nagyobb repedést, hogy nem "lifeg-e" a kijelző és stabilan helyükön vannak-e a portok. A csavarok összekarcolt felülete arról árulkodhat, hogy előző tulajdonosa előszeretettel kutakodott odabent, vagy éppen egy komplett, házi belsőcserét hajtottak végre a gépen nem túl hozzáértők. Az illesztések párhuzamosságát is nézzük át - az elálló, nem párhuzamos élű takarólap belső törésre, repedésre utalhat, amely lehet szerelés vagy leejtés miatt is.


Mindenképpen kapcsoljuk be akkumulátorról és töltőről is a gépet és ha tehetjük, minden portot próbáljunk ki, hogy működnek-e és nem kontakt hibásak. Hasznos, ha egy operációs rendszer is fut a gépen, így az USB kulcson magunkkal hozott segédprogrammal ellenőrizhetjük a fontosabb paramétereket (pl. HWINFO32/64, AIDA64). Például hogy a gép tényleg az-e, ami a hirdetésben szerepelt. Emellett a HDD életkorát, állapotát és az akkumulátor használtságát is ellenőrizhetjük. Ezeket több program is százalékosan adja meg, amiből viszonylag jól saccolható, hogy mikor kell majd ezek cseréjére is gondolnunk. Ha gyári Windowszal vásároljuk a gépet, ellenőrizzük, hogy aktivált-e és tényleg az a rendszer fut-e rajta. Az Eszközkezelőbe is nézzünk be, hogy minden komponenst felismert-e a Windows.


Kártyaolvasó és ODD meglétekor ezek működését is ellenőrizzük és csatlakozzunk fel Wi-Fi hálózatra is (osszuk meg telefonunkon, ha az átvétel helyszínén nincsen nyitott hálózat), hogy lássuk, nem dobál-e le folyton a netről.


A bekapcsolt gép kijelzőjét vizsgáljuk át árgus szemekkel beragadt, kiégett pixelt keresve - egy esetleges panelcsere nem egyszerű és nem olcsó mulatság. A fényerőt is próbáljuk ki maximális és minimális beállítások mellett. Ha eddig minden rendben, következhet a hangszórók és audio csatlakozók, a webkamera tesztje, illetve teljes terhelés mellett hallgassuk meg a ventilátor zaját - ha kerreg, csilingel vagy egyéb, furcsa hangot ad ki, akár tengely- vagy csapágyhibás is lehet, ami javítható, nem is különösebben drága, de utána kell járni és pár ezer forintunkba bele fog kerülni.


Ha minden stimmel, már csak a papírokat nézzük át. Ha van garancialevél, ellenőrizzük a gyári számot. Amennyiben a matrica már lekopott, a BIOS-ból is megtudhatjuk ezeket a számokat.


Van jó vagy éppen borzalmasan rossz élményed notebook-vásárlásról?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.