Hirdetés

Hogyan válasszunk ideális gamer notebookot?



|

A tökéletes notebook megtalálása nem könnyű feladat, de most elmondjuk, mire érdemes odafigyelni.

Hirdetés

Az elmúlt időszakban egyre többet foglalkoztunk a játékosoknak szánt hordozható eszközökkel, ez pedig természetesen nem véletlen. A mobilos piac térhódítása mellett egyre többen ruháznak be kifejezetten erős laptopokba is, nem csak a fiatalabb korosztály, hanem az idősebb generáció tagjai is. A hordozható játékgép bizony sok ember mindennapjainak részét képezi, hiszen a legtöbben itt is 1080p-ben, csili-vili grafika mellett szeretnének játszani.

Egy ilyen masina kiválasztása legalább akkora felkészülést igényel, mintha egy PC-t raknánk össze, sőt, ott a későbbi fejlesztésekkel apránként is módosíthatunk a konfiguráción, egy laptop alkatrészeit azonban nem igazán fogjuk cserélgetni, ezért kiemelten fontos, hogy elsőre is a lehető legjobb megoldást válasszuk. 

Hirdetés

GPU - a gamer notebook lelke

A modern játékok legfontosabb építőeleme a brutális grafikai megoldásokban rejlik, ezért nem csoda, hogy egy megbízható, combos videokártya lesz a gépünk központi eleme. A notebook GPU-k piacán csak az AMD és az Nvidia jöhetnek szóba. Persze az intelnek is vannak integrált grafikus megoldásai, de ezek koránt sem elég erősek, hogy egy gamer notebook alapjául szolgáljanak. A gyártók általában a processzorok teljesítményével vagy a memória mennyiségével dobálóznak, de ha kifejezetten játékra szánjuk a gépet, akkor szinte minden esetben érdemes a konfigurációt alárendelni a GPU teljesítményének. 

 

Jelenleg az Nvidia GTX 980M kártyája a legjobb a piacon, amely az asztali változat teljesítményének közel 75%-ával ér fel. Ez hatalmas előrelépés az elmúlt évekhez képest, hiszen a GTX 480M-ből még csak alig 40%-ot lehetett kihozni. AMD-s oldalról az R9 M290X van a dobogó csúcsán. A nagy videokártyák hátránya, hogy erősen behatárolják a gép méretét, így letehetünk a kisebb, könnyen hordozható gépekről, emellett pedig a melegedéssel és energiafelvétellel is számolnunk kell, amelyet természetesen egy jó hűtővel és nagy akkumlátorral kompenzálnak a gyártók, de ezek csak tovább növelik növelik a gép méretét.

 

 

CPU - nem érdemes erre koncentrálni

Ahogy azt az előbb átbeszéltük, a processzor teljesítménye valamelyest háttérbe szorul a GPU mellett. Ezt feltétlen tartsuk szem előtt, ha egy kicsit többért erősebb CPU-t vagy GPU-t is választhatunk. A több mag vagy a magasabb órajel jól jön kép és videószerkesztésnél, de egy bizonyos szint felett már nem igazán ad hozzá a játékélményhez.

A gamer notebookba szinte kivétel nélkül Intel processzor kerül, de fölöslegesen költünk kétszer annyit a legdrágább, 3,1 GHz-es i7-re, amikor egy i5-ből is ki tudjuk hozni a játékokhoz szükséges kraftot. Egy kétmagos i5 már megfelelő választás lehet, különösen akkor, ha támogatja a Hyper-Threadinget.

 

 

RAM - minek vennék 32 GB-t?

Néhány gyártó olyan extremitásokkal próbálja magához édesgetni a nem túl felkészült, de jól kitömött vásárlókat, hogy 32 GB RAM-ot pakol a gépbe, mert az bizony majd megdobja a teljesítményt. Az igazság az, hogy a játékokat szinte kivétel nélkül 8GB memóriával is zökkenőmentesen tudjuk majd futtatni, de ha biztosra akarunk menni, ráadásul hosszú távra is tervezünk, akkor érdemes lehet a 16 GB-s modell mellett letenni a voksunkat, így biztos, hogy 1-2 év múlva sem kell alább adnunk.

 

 

SSD - a kötelező extra

A néhány éve még luxuscikknek számító SSD-k mára nélkülözhetetlen összetevői lettek a PC-knek és notebookoknak egyaránt. Az SSD-nek nem csak a játékoknál, hanem a mindennapi használat során is hasznát vesszük majd. Nem nyerünk ugyan extra képkockákat vagy részletesebb grafikát, de amikor egy töltési időt 40-50 másodpercről 10 alá tudunk vinni a technológiával, akkor látszik, hogy volt értelme egy kicsit többet adni a gépért. 

Az SSD-k még mindig elég drágák, ezért jó eséllyel egy HDD is kell majd a gépbe, de az adatokat egy külső winchesteren is tárolhatjuk. Az egyre növekvő játékméretek miatt érdemes minimum 128, de inkább 256 GB-s SSD-t választani, így egy ideig kényelmesen elférünk majd.

 

 

Kijelző - a felbontás fontos dolog

A legtöbb notebook TN panellel érkezik, az IPS kijelzők tovább növelik a gép árát, ezért a gyártók sem nagyon szeretnek játszani a technológiával. Emellett dönthetünk, hogy megelégszünk-e a Full HD felbontással, vagy már a 4K felé kacsintgatunk, de utóbbit egyelőre nem igazán ajánljuk, hiszen egyelőre nagyon alacsony a támogatottsága, arról nem is beszélve, hogy egy 4K-s játék leolvasztja majd a gépet.

 

 

Hűtés - hogy ne olvadjon a műanyag

Ha combosabb gépet választunk, akkor annak mérete nem csak az alkatrészek, hanem az azokat hűvösen tartó megoldások miatt is megnőhet. Vannak gyártók, akik fontosnak tartják, hogy a gép végig hideg maradjon, cserébe egy centivel vastagabb és egy kilóval nehezebb notebookot kell magunkkal cipelnünk, míg másik csak a látszatát keltik annak, hogy a gépben hűtés is van. Ha van rá lehetőségünk, vásárlás előtt mindenképp próbáljuk kicsit megizzasztani a masinát, így kiderül, hogy mennyire melegszik majd terhelés közben, illetve hogy milyen hangosan is dolgoznak a benne található ventilátorok. 

 

 

Gépfejlesztés - akár el is felejthetjük

A gamer notebookok nagy hátránya az asztali versenytársakkal szemben, hogy az általunk megvásárolt konfiguráció általában a a masina teljes élettartamára együtt marad, azon nem igazán fogunk tudni változtatni. Persze RAM-ot vagy SSD-t könnyen cserélhetünk benne, de a CPU és a GPU jó eséllyel nem változnak majd. Persze ha nagyon akarjuk, kiműthetjük ezeket is, de a procedúra nem csak nehézkes, hanem a garancia azonnali elvesztésével is jár.

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.