Hirdetés

Így ne párosíts CPU-t VGA-val



|

Igazi művészet jól megválogatni a CPU-VGA kombinációkat - ha nem figyelünk, szörnyű párosításokat lehet összehozni. Például ilyet.

Hirdetés

A PC-összeállítás egyesek szerint csavarozás, méghozzá 5 perces, sőt, vannak, akik a csavarokkal sem bajlódnak, csak kicsapják a komponenseket az asztalra és akár évekig használják így gépüket. Ennek is megvan a varázsa, de ezúttal nem is ez a lényeg, hanem a két fő komponens összepárosítása. Merthogy még a cégek között is sajnálatosan sok olyan van, különösen a manapság oly lelkesen hirdetett notebookok gyártói között, akik egyszerűen kiegyensúlyozatlan gépet próbálnak erősként és tökéletes választásként eladni. Pedig tudjuk, hogy a PC is csak olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme.
 

Hirdetés


A CPU-GPU párosítás a legfontosabb a játékok sebességének szempontjából – ha rosszul választunk, mindkettő képes a másikat borzalmasan lefojtani. Persze ezen felül a többi komponensre is oda kell figyelnünk, így a memóriára, alaplapra és adattárolóra, de a fő kérdés, hogy milyen CPU-hoz milyen GPU-t párosítsunk, illetve ugyanez fordítva. Mutatunk három példát.


Beugró

A belépő szinten fontos, hogy jól egyensúlyozzunk. Ha úgy döntünk, hogy CPU-ra nem költünk, és beérjük egy kétmagos, kicsi gyorsítótárral szerelt Celeronnal vagy Athlonnal, hogy a fennmaradó összeget is videokártyára költsük, meg fogunk lepődni, hogy a drágább VGA-n lassabban futnak a játékok, mint a haver olcsóbb kártyáján. A gyenge CPU nem képes elegendő adattal kiszolgálni a GPU-t, ráadásul emiatt a gép többi részét is lassabban kezeli a központi egység. Ha már olcsó PC-t építünk külön VGA kártyával, legalább egy Athlon X4 860K-t, FX-4300-at vagy Intel Pentium G3258-at válasszunk processzornak.
 


Ezek 20 ezer forintos tételek, amelyek már vannak olyan erősek (utóbbi főleg egy egészséges tuningot követően), hogy akár egy Radeon R9 270-et vagy GeForce GTX 750 Ti-t ellássanak elegendő adattal. Egy ilyen összeállítás HD felbontásban minden játékot vígan elfuttat, de még a full HD is megoldható itt-ott némi részletességi-trükközéssel.


Középosztály

Középső kategóriába manapság a full HD-t stabilan futtató játék PC-ket soroljuk, ahol azért már hatmagos AMD FX CPU-kal, illetve Core i3/i5 modellekkel találkozunk. Ezekből is az olcsóbb, 40 ezer forintos FX-8320, vagy az olcsóbb, de szintén jó választásnak számító FX-6300-ról van szó. Intel oldalon már a Core i3-4160 is sokkal jobb, mint egy tuningolt Pentium, vagy a Core i5 belépő modelljei számítanak jó vételnek. Ezek a processzorok már kellően erősek ahhoz, hogy egy GTX 960-at, vagy akár Radeon R9 280X-et elhúzzanak gond nélkül.
 


Vérbeli játékos PC

A full HD-t minden játéknál maximális részletességgel futtató, sőt, WQHD-re is kapható R9 290/X, GTX970/980 videokártyák alá már az Intel Core i5 család erősebb tagjai dukálnak, így például a Core i5-4690, AMD oldalon pedig az FX-8350 és afeletti CPU-k erősek ehhez a feladathoz. Ha szeretnénk a játékmenetet streamelni, esetleg videót is szerkeszteni, a Core i7 is jó választás. Ha SLI/CrossFireX-ben gondolkodunk és a 4K-ra lövünk, sok-sok pénzt tegyünk félre, így jöhet az LGA2011-3-as Intel platform DDR4 RAM-mal, valamint egy Radeon R9 290X, vagy még inkább egy SLI GTX 980 kiépítés, hogy a Batman új része is vígan száguldjon majd 60 fps-sel új, 4K-s monitorunkon.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.