Hirdetés

Mit tud az AMD Radeon R9 Fury?



|

Elrajtolt a gyártó második Fiji GPU-t használó videokártyája.

Hirdetés

A múlt hét végén az AMD váratlanul piacra dobta a második HBM memóriát és Fiji grafikus processzort használó videokártyáját, a Radeon R9 Fury-t. Ez a kizárólag vízhűtéssel már hazánkban is kapható Radeon R9 Fury X lebutított változata. Az információ fényében meglepő, hogy az új kártya tipikus fogyasztása nem alacsonyabb Fury X-énél– terhelés alatt papíron tipikusan 275W –, azonban lassabb annál, plusz a mérnökök léghűtésre cserélték a vízhűtést.

Hirdetés


Érdekes piaci helyzet

Elsőként is tájoljuk be a terméket. Az AMD tervei szerint az 549 dolláros Radeon R9 Fury fő riválisa a 499 dolláros NVIDIA GeForce GTX 980. Ebben az összehasonlításban már nem probléma, hogy a HBM 1.0 memóriaszabvány limitációja miatt „csak” 4 GB memória van a Radeonon. A Fury X esetében emiatt szokás volt megszólni az AMD-t, bár azt a kártyát már 4K-s játékra is ajánlja a chiptervező, így van némi ráció a kritikában.


A Radeon R9 Fury X és Radeon R9 Fury specifikáció közt – a hűtés típusától eltekintve – csupán három különbség akad: az új kártya 4096 helyett 3584 stream processzorral rendelkezik, a textúrázóegységeinek száma 256-ról 224-re csökkent, továbbá 1050 helyett 1000 MHz a grafikus processzor maximum referencia órajele.


Teljesítmény

A hétvégén befutottak az első független mérési eredmények, amelyek alapján kicsit nehéz megítélni az AMD Radeon R9 Fury-t.


Ára ellenére a videokártya nem ajánlott 4K-s játékra, azonban 2560×1440 pixeles felbontásig remek teljesítményt nyújt. Ugyan 100 dollárral olcsóbb a nagy testvér Fury X-nél, ám a fenti felbontásokban átlagolva csupán 7-8 százalékkal lassabb annál, még ha a specifikációk alapján azt hinné az ember, hogy nagyobb a különbség a két termék közt. A Radeon R9 Fury jobb ár-érték arányú vételnek nevezhető a Fury X-nél, igazság szerint az utóbbi kártyával egy árcsökkentés nélkül kissé lehetetlen pozícióba helyezte magát az AMD.


Szintén fontos kérdés, hogy mire képes a rivális NVIDIA GeForce GTX 980-hoz képest. 50 dollárral drágább, ám cserébe gyorsabb is: az AnandTech mérései alapján 1440p-s felbontásban átlagosan 8, míg 4K-ban tipikusan 17 százalékkal. Ettől függetlenül a magasabb fogyasztását és hőtermelését figyelembe véve a Fury X nem feltétlenül nevezhető jobb választásnak. A 4K-ban nyújtott jelentős teljesítménytöbblet a gyakorlatban nem oszt vagy szoroz, mivel – mint fentebb már említettük – Ultra HD-s játékra ettől függetlenül kicsit kevés ez a termék.


Összegzésként elmondható, hogy ha 1080p / 1440p felbontásokhoz keresünk videokártyát, akkor az AMD Radeon R9 Fury sokkal jobb választás a Fury X-nél. A Radeon R9 Fury vs. GeForce GTX 980 csata már döntetlennek nevezhető: a Fury körülbelül amennyivel drágább, annyival gyorsabb is. Nem nyúlhatunk mellé, akármelyiket is válasszuk.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.