Hirdetés

Táblagépre váltanál notebookot? Ezeket fontold meg előtte!



|

A táblagép divatos, szép, jó, olcsóbb, mint egy PC és mindent tud - vagy mégsem? Ezekre készülj, ha végleg eldobnád magadtól a notebookot/asztali PC-t.

Hirdetés

A tabletet nem szabad szidni és nem is lenne helyes, hiszen hasznos eszköz – az eladási számok is ezt mutatják. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy egy tablet kifejezetten tartalomfogyasztásra lett kitalálva és arra nagyon is jó. Nagy kijelző, egyszerű kezelhetőség, jó üzemidő és ötcsillagos mobilitás. Ha azonban munkára, tartalom előállításra kerül a sor, máris csorbul a felhasználói élmény, méghozzá nem is „leheletnyit”. Vannak olyanok, akik ezt tagadják, de be kell látni, hogy tableten még minidig nem olyan kényelmes a munka, vagy akár csak egy komolyabb levél, cikk, szakdolgozat stb. megírása, mint mondjuk egy hagyományos notebookon vagy asztali gépen.

 

Hirdetés

Méret, mobilitás

A tabletre váltást sokan azzal magyarázzák, hogy olcsón szeretnének valami sokkal mobilisabb eszközt. Ez pontosan igaz is a táblagépre, hiszen 0,3-1 kg-os eszközökről van szó, melyek általában kiváló üzemidővel is rendelkeznek. A kijelző méret azonban máris egy kompromisszum, ha munkára kerül a sor: míg utazás közben filmet nézni vagy játszani 7-10 colon kényelmes és szórakoztató, addig dolgozni egyszerre több programmal, képet szerkeszteni stb. már kínszenvedés.

És ahogy az lenni szokott, a kijelzőméret a billentyűzet méretét is meghatározza – merthogy azzal érvelnek sokan a tablet mellett, hogy majd billentyűzetes tokot vesznek hozzá. Nos, 10 colon nem lehet túlzottan kényelmes billentyűztet készíteni, de legalábbis nagyon sok idő kell, hogy hozzászokjunk a miniatűr és összezsúfolt gombokhoz.

 

 

Operációs rendszer

Ha tablet, akkor a legtöbbeknek vagy egy androidos eszköz, vagy egy iPad ugrik be. Nos, kifejezetten munkára egyik sem alkalmas. Ugyan már megjelent normális vírusirtó, a rendszerek stabilak és fejlettek, a többablakos működés még mindig nem adott és sok bosszúságot tud okozni egy-egy segédprogram vagy éppen webes beépülő hiánya (pl. flashes oldalról kell információt gyűjtenünk). A Windows 8.1 futtat bármilyen asztali appot, támogatja az osztott képernyőt is, de mindezt 8-10 colon nem lehet hosszú távon hatékonyan használni.

 

 

Teljesítmény

A mai mobil SoC-k már nagyon erősek, ráadásul rohamléptekben fejlődnek. Egy modern tabletbe már akár 3 GB RAM-ot és 32/64 GB flash tárhelyet pakolnak a négy- vagy nyolcmagos CPU és erősnek mondható GPU mellé. Azonban még ezek együtt sem hozzák azt a teljesítményt, amire egy mobil Core i3/i5-ös CPU, 8 GB RAM és egy 250 GB-os SSD képes. Egy ilyen konfiguráció ma már nem elérhetetlenül drága, cserébe viszont nagyon gyors és bármilyen feladatra kiválóan használható.

 

 

Kompromisszumok

Lehet trükközni olyan megoldásokkal, mint például az asztalon külön HDMI-n csatlakoztatott monitorral és BT egér+billentyűzettel használt tablet, ám itt csak a kiegészítők belekerülnek majd annyiba, mint maga a tablet, csorbul a mobilitás és a sebesség, valamint a kényelem ekkor sem lesz adott. A hibrid gépek között vannak jó és életképes megoldások, ha mindenképpen tabletet szeretnénk munkára, nézzünk meg inkább egy 2-1-ben hibridet, bár a kis méret itt is gond lehet. Jövőre érkeznek nagyobb hibrid gépek és tabletek is, melyek már jobban megfelelnek majd tartalom előállításra is, de itt egyelőre azt kell tippelnünk, hogy az ár is megfelelően magas lesz.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.