Hirdetés

Te milyen gyorsan netezel?



|

Robbanás előtt a netsebesség - ezt jósolják a mérnökök, ami nem is annyira vad gondolat. De vajon mire számíthatunk 3 év múlva?

Hirdetés

Te milyen gyors netkapcsolat mögött ülsz? - ez a kérdés sokáig kritikusan fontos volt és repkedtek is a Mbit/s-értékek, egészen addig, amíg el nem értük a 30-50-120 és nem sokkal később a 240/500, majd 1000 Mbit/s-okat. Ez a sávszélesség már bőségesen elegendő szinte minden, otthoni felhasználók által használt szolgáltatáshoz, persze anélkül, hogy belevennénk otthoni szerver üzemeltetését vagy nagymennyiségű, ipari méretű letöltést és visszaosztást. Ezzel párhuzamosan egyre többen kezdtek foglalkozni a ping értékkel is, ami szintén nagyon fontos paraméter - amennyiben ez magas, az adatcsomagokra túl sokat kell várni, azt meg minden online játékos tudja, milyen az, amikor késleltetéssel tud csak játszani.

Hirdetés


Mennyi az annyi?

A netsebesség méréséhez az egyik legegyszerűbb app vagy weboldal a speedtest.net, amely viszonylag pontos eredményt ad netelérésünkről. Amennyiben a tényleges sebességet szeretnénk megtudni, érdemes direktben a routerre vagy a modemre kapcsolódni, természetesen kábellel és úgy, hogy más kliens ne kapcsolódjon a mérés idejére. Sokszor a teszthez automatikusan választott szervertől is függ némelyest a mért sebesség, de ez az ingadozás még belefér. A mérést érdemes frissen újraindított routerrel/modemmel és PC-vel végezni, és természetesen 100 Mbit/s feletti szolgáltatást nem 10/100-as kapcsolattal tesztelni.


Merre tartunk?

A megfizethető szolgáltatások sebességszintje már sok háztartásban elérte azt a szintet, amikor egy lakáson belül egyszerre akár több felhasználó is elégedett lehet a teljesítménnyel, ez azonban csak a mostani szolgáltatásokra igaz. A tartalomfogyasztás egyre inkább a streaming irányába mozdul el, így a tartalmat nem birtokoljuk, vagy töltjük le bármilyen sebességgel a háttérben, hanem egyenesen a szerverekről nézzük. Ez előnyös a szolgáltatások üzemeltetőinek, a szerzői jog is jobban védhető, a felhasználók pedig cserébe nagyobb kényelmet, alacsonyabb árakat kapnak. Terjed az előfizetéses modell is, amikor nem havi 1-2 DVD-t vagy Blu-ray-t vásárolunk, hanem ennek az összegnek a feléért, harmadáért egy hónapig korlátlanul streamelünk akármennyi, friss filmet, zenét stb. bármelyik eszközünkre, beleértve TV-nket és hifirendszerünket is.


A tartalomfogyasztás ezen irányú változása mellett a formátumok és minőség is fontos szerepet játszik a netkapcsolat sebességének alakulásában. Az újabb szabványok előnyösebb, hatékonyabb tömörítést vezetnek be, amihez erősebb kliensoldali dekóderchipek is szükségesek. Ez nem különösebben gond, azonban amikor a minőség hirtelen a négyszeresére ugrik, a sávszélességet is növelni kell. Igen, a 4K-ról beszélünk, amit már 2015-ben is abszolút Buzz Wordként tartottak számon és idén már teljesen elérhető magasságban kaphatók az ilyen tévék és monitorok. A hiány a megfelelő tartalomból van, de ez sem késlekedik már soká. Amikor pedig eljön, a streaming hirtelen sokkal nagyobb sávszélességet igényel majd. Már nem lesz elég a 10/100-as otthoni hálózat vagy a Wi-Fi g/n Lite, váltani kell, ahogy a 10-30 Mbit/s sem lesz alkalmas a frissen megérkezett Netflix streamelésére.


Kerek szám

Az amerikai FCC (Federal Communications Commission) jelentése szerint az USA-ban - amely egyébként rosszabb számokat produkál elérési sebességben, mint például Magyarország - 2011-ben még 10 Mbit/s volt az átlagos letöltési sebesség, míg 2014 végére ez felkúszott 31 Mbit/s-ra.


A következő 3 évben mindez jelentősen meg fog változni - legalábbis a szolgáltatók fejlesztéseiből és jelentéseiből ezt lehet kihámozni. A világpiacon is jelenlévő szolgáltatók jelentős része a következő ugrásnál nem tyúklépésben gondolkodik: a cél a kerek szám, vagyis az 1000 Mbit/s, amit elérhető áron szándékoznak a felhasználókhoz eljuttatni. Reményeik szerint ez a drasztikus ugrás hamarosan a mérési eredményekben is meglátszik majd, azonban a három évre szükség lesz, mert sok helyen az infrastruktúrát is kompletten le kell cserélni.


Hazánkban már elérhető az 1 Gbit/s-os elérés és terjedőben a nem sokkal lassabb, 500 Mbit/s is, ráadásul egyik sem megfizethetetlenül drága. A gond az DSL-kapcsolatokkal van, amelyek még messze vannak ettől, de remélhetőleg az optikai FTTH és FTTB is hamarosan elérhető lesz megfizethető áron ezeken a területeken, az új generációs LTE mobilnetről nem is beszélve.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.