Hirdetés

WayteQ xTAB 7x teszt - Minőség olcsón?



|

Aki élete első tablet vásárlásán gondolkozik, ráadásul szeretné olcsón megúszni, annak mindenképpen érdemes a WayteQ új tabját kipróbálni.

Hirdetés

Nem tartozik a legismertebb gyártók közé a WayteQ, de aktuális tesztalanyunk több kellemes meglepetést is tartogatott, könnyen lehet, hogy érdemes lesz megjegyezni a nevüket a jövőben. A belépőkategóriában versenyző xTAB 7x-ről már az elején érdemes kiemelni, hogy telefonálásra is alkalmas (így tulajdonképpen a phablet kategóriába kell sorolni), ráadásul akár két SIM-kártyát is tud egyszerre fogadni, de erről majd később. A meglehetősen zsúfolt héthüvelykes méretkategóriában ritka az ilyen kedvező árú, de mégis kielégítő minőségű és mennyiségű szolgáltatást nyújtó tablet. Vágjunk is rögtön a közeépbe lássuk mit tud kínálni a WayteQ a konkureciánál jóval alacsonyabb áron.

Kellemes külcsíny

Elsőre kézben tartva, megtapogatva egyáltalán nincs “olcsóság” érzésünk, a borítás természetesen műanyag, de abból szerencsére egy jobb fajta. Ami elsőre feltűnik még, hogy meglepően könnyű (mindössze 275 gramm), hosszú időn át kézben tartva sem lesz fárasztó. Persze ez már pont az a méret, hogy leginkább csak két kézzel fogjuk használni, mindenesetre az alacsony tömegért mindenképpen jár a piros pont. Az összeszerelés minősége is teljesen rendben van, bár nincs arról szó, hogy olyan masszív lenne, mint egy iPad, de hozza az elvárt színvonalat. A kijelzőre azonban érdemes vigyázni, sőt fóliát venni rá, apró karcolások már pár napos táskában cipelést követően meglátszódtak rajta. Ami a kezelőszerveket illeti jobboldalon egy bekapcsológombot és egy hangerőszabályzó billentyűt találunk, felülre a microUSB csatlakozót és a fülhallgató kimenetet szerelték. A SIM, micro-SIM valamint az SD bővítőkártya helyét a hátlap felső részét lepattintva érhetjük el.

Hirdetés

Alacsony felbontás, de éles kép

A héthüvelykes, IPS paneles kijelző 1024 x 600 pixel felbontású, ami ma már lassan egy mobiltelefon esetében is kevésnek számít, mégsem kellemetlen a használata. Pixelsűrűsége jóindulattal átlagos – 177 ppi - és ha mellé helyezzük az iPad Mini retinát, vagy a korábban tesztelt Kindle Fire HDX-et elég csúnyácskának tűnik. Ennek ellenére a videók nem mutatnak rosszul rajta, és a böngészés sem kellemetlen. Fényereje nem túl jó, napsütésben, szabadtéren igencsak hunyorognunk kell, hogy rendesen lássuk, de ez megintcsak egy olyan kompromisszum, amelyet hajlandóak vagyunk elnézni neki az alacsony árért cserében.

Android módosításokkal

A phabletre az Android 4.2.2 Jelly Bean került, de annak egy sajátosan testreszabott változata. A legszembetűnőbb változás, hogy szinte minden ikont átdizájnoltak, két különálló notification “függöny” húzható le: az egyiken a különböző gyorsbeállításokat, aktivációs ikonokat érhetjük el, míg a másikon az elmulasztott eseményeket látjuk időrendi sorrendben. A kezelőfelület szép letisztult, hamar megszokható, ráadásul jól sikerült optimalizálni a hardverelemekhez is, mert a körülményekhez képest meglehetősen gyors. Megvan minden szokásos Androidos alkalmazás, extraként talán az egyébként ingyenesen letölthető MindigTV alkalmazást említhetnénk, amely online nézhetjük a közszolgálati csatornákat.

Kamera, ami nem kellene

Az egyetlen terület, ahol sajnos valóban rosszul teljesít a tablet az a kamera és az ehhez kapcsolódó képességek. Papíron a 2 megapixeles hátlapi, és a 0,3 megapixeles előlapi kamera nem tűnik elfogadhatatlan megoldásnak, sőt a Full HD felbontás videófelvételi képesség még jól is hangzik, de sajnos a minőségük 2014-ben már nem elfogadható. Mindenki jobban járt volna, ha inkább lehagyják őket, vagy esetleg csak az előlapit hagyják meg Skype-ra és videótelefonálásra. Nekünk sajnos nem sikerült olyan képet készíteni vele, amelyet jó szívvel megmutatnánk másoknak is, így ettől most el is tekintünk. A gyári videólejátszó is kezeli a HD felbontású tartalmakat, de sajnos nem boldogul az .mkv és DivX fájlokkal, ezek lejátszásához már ügyeskedni kell.

Kielégítő teljesítmény

A gépházban egy ARMv7 architektúrájú, kétmagos 1,3 GHz-es processzor lapul, a grafikáért pedig egy Mali-400MP kódnevű chip felel. Memóriából sajnos mindössze 1 GB áll rendelkezésünkre, és a belső tárhely mérete is szerény, 4 GB. Ennek is majdnem a felét elfoglalja az operációs rendszer, így mindössze körülbelül 2,1 GB-ból gazdálkodhatnánk, ami nevetségesen kevés. Szerencsére a WayteQ-nél is így gondolták ezt, így került a tabletre egy microSD foglalat, ami akár 32 GB-os kártyákat is tud kezelni. Ezen a felbontáson az Android 4.2.2 vígan elfut fut bár azért egyes alkalmazások betöltésénél és futtatásánál érezhető, hogy nem erőmű dolgozik alatta.

Telefonálási képességek

Ha már phabletet tartunk a kezünkben érdemes néhány szót ejteni róla, hogyan teljesít ezen a területen. Ahogy említettük egyszerre akár két SIM-kártyát is fogadni tud a rendszer, ez pedig ritkaságszámba megy. Jól jöhet ez például akkor, ha valakinek van külön internetezésre szánt csomagja és egy másik telefonálásra. Egyébként a hangminőség a mai mobiltelefonokhoz hasonlóan jó volt, nem szakadt meg, és a környezet zaja sem szűrödött be a szokásosnál jobban. Budapest belvárosában próbálgatva az internetezés is gördülékeny volt, érzésre simán megközelítettük az elméleti 21,1 megabites letöltési és 5,76 megabites feltöltési maximumot. A flash tartalmakkal eleinte akadtak gondjaink, de aztán egy utólagos telepítéssel már ezeket is simán vitte. A GPS-ről is csak dicsérően tudunk nyilatkozni, pillanatok alatt megtalálta a pozíciónkat, és a jelvesztés sem volt egyáltalán jellemző rá.

 

Elkelne még energia

A hátlap alá egy 2700 mAh teljesítményű akkumulátort sikerült beépíteni, de ezt csak a leírásból tudjuk mi is, hiszen nem cserélhető, legalábbis házilag. Ez nem túl erős hardverelemek kiszolgálására is csak 4-5 órán keresztül képes, átlagos használat mellett. Ez nem kirívóan gyenge eredmény de jobban örültünk volna ha ezen a téren nagyobbat tud dobni a WayTeQ, és akkor tényleg nyugodt szívvel ajánlanánk bárkinek.

Értékelés

A WayTeQ xTAB 7x ár-érték arányban mindenképpen az egyik legjobb vételnek számít ma, de ehhez azért kompromisszumokat kell kötnünk. Aki nem szeretne vagyonokat költeni tabletre, esetleg most ismerkedik ezzel a termékkategóriával annak érdemes lehet ezzel próbálkozni. Mellette szól a dual-SIM támogatás, a megfelelő teljesítmény és a szolgáltatások köre, ellene a mai szemmel nézve kicsit gyenge kijelző és akkumulátor, valamint a nagyon gyenge kamera. Ennek ellenére 30 ezer forintos ára miatt megérdemli az “Ajánlott” minősítést.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.