Hirdetés

ZTE Grand X IN teszt: Atommal támadnak a kínaiak



|

Nem is akármilyennel, Intel Atommal. A Grand X még nagyobbra nőtt, egy olyan architektúrával, amelyet a noteszgépektől kölcsönöztek.

Hirdetés

Két évvel ezelőtt még a hazai piacon is taroltak az Intel Atomos netbookok, ám akkor még nem gondoltuk volna, hogy az architektúrával egyszer majd mobiltelefonokban is találkozni fogunk. Pedig tesztünk szereplője is egy ilyen “fura” szerzett, hiszen lelkében ugyanaz az Atom dolgozik, amely manapság is sok noteszgépben feszül. Persze az átépítés nem egy az egyben történt, hiszen a technológia nem mobilba született.

 



Ennek nyomán a cég szakemberei fogták az asztali rendszerekbe szánt megoldást, majd lekicsinyítették azt és ezzel az energiaéhségét is mérsékelték. Megszületett a 32 nanométeres Atom Z2640 lapka, amellyel az Intel elsőként kalandozott el a mobilszegmensbe. Az első eredmények alapján sikeresen, s így számos piaci szereplő felugrott az atomvonatra. A Lenovo, a Motorola és tesztünk főszereplője, a ZTE, amely egy kissé átszabta korábbi Tegra 2 alapú Grand X modelljét, amelynek eredménye az IN végződésű telefon lett, amit akár kínai atomkísérletnek is nevezhetünk. De elég volt a szóviccekből, inkább nézzük, hogy volt-e all-IN.

Külső



Ha csak távolról nézzük a két Grand készüléket, akkor az előlap alapján még a vájt szeműek sem vehetnek észre semmi különbséget. Mindkét telefon 127 x 65 x 9,9 milliméteres paraméterekkel rendelkezik, az oldalsó gombokat tekintve is teljes a hasonlóság, egyedül csak kézbe fogva érhető tetten a változás, mivel a 110 grammos Grand X inteles utódja 140 grammra hízott.

 

A ház külsején továbbra is a műanyag dominál, az illesztések rendben vannak, s habár nincs prémium érzésünk, középkategóriában a kialakítás teljesen megállja a helyét. Külön kedveltük a Grand X IN matt recézett hátlapját, amely kellemessé teszi a tapintást, és egyúttal megakadályozza a hirtelen mozdulatból eredő telefon hajigálásokat.

 



A hátlapon egyedül a 8 megapixeles kamera emelkedik ki, de a ZTE és az Intel Inside fenségjelzéssel ellátott mélyedésekben is megakadhat ujjunk. A készülék oldalára csupán három gomb került a microUSB csatlakozó mellé, a baloldalon a két fém hangerő-szabályozó, míg a ház tetején a bekapcsoló gomb található meg. Összességében ha csak a külcsínt nézzük, akkor nehezen tudunk belekötni a ZTE üdvöskéjébe.

 



Kijelző és kamera



A kijelzőről ugyanez nem mondható el, habár a 4,3 hüvelykes TFT LCD a kategóriájának megfelel, mégsem nyűgözött le minket. A 960x540 képpont (256 ppi pixelsűrűséggel) egy kissé fakó, valamint az automatikus háttérvilágítás kezelés is lehetne jobb, hiszen aktív használat közben is túlságosan sötétre veszi a megjelenítést. Persze pozitívumot is tudunk mondani: a betekintési szög jónak mondható, és a kapacitív érintőképernyő is jól reagál az érintésekre.

A gyakori használatot a háttérben az 1650 mAh kapacitású akkumulátor látja el energiával, amely aktív használat közben körülbelül egy napig bírja a strapálást, míg visszafogott körülmények között 2 napig is életben tarthatja a mobilt.


Az elődhöz képest még változás, hogy az 5 megapixeles kamerát 8 megapixelesre cserélték, vagyis immár 3264x2448 felbontású képeket is készíthetünk. Akár meglepően jókat is, ha ügyesek vagyunk, ám ha csak gyors fotózásra akarjuk használni, akkor mindenképpen készüljünk fel a halvány és zajos képekre, amely szintén nagyjából az árkategóriának megfelelő. Az eredmények lentebb láthatók.

 

 

 

 
 
 
 

Hardver



Eljutottunk a készülék legérdekesebb részéhez, a belsejéhez, hiszen a Grand X IN belsejében immár nem Tegra 2 dolgozik, hanem az Intel lapkakészletet, azon belül is az egymagos, 1,6 GHz-es Atom Z2460 processzor, amelyet teljes egészében átszabtak a mobil felhasználáshoz.

A kedvező energiafogyasztás érdekében bekerült a Bust Performance technológia, amely a terheléshez dinamikusan igazítja az órajelet, valamint a HyperThreading, hogy a többmagos mobil processzorok mellett ne kelljen szégyenkeznie az Atomnak. A grafikus gyorsításért a PowerVR SGX 540 GPU felel, amely a 3D-s tartalmakat is tudja kezelni, igaz a mérések alapján ez az egyik gyenge pontja az Intel megoldásának, mivel az Atom architektúra leginkább játékok futtatásánál van a lemaradva a mobilprocesszor gyártókhoz (Nvidia, Qualcomm és Samsung) képest.

 



Ezen felül kapunk 1 GB belső memóriát is (és körülbelül 1,5 GB szabadon felhasználható belső tárhelyet), amely csomag általános mobilhasználathoz bőven elegendő. Habár az Atomos kiépítés nem nevezhető a leggyorsabbnak, ám a lassú jelzőt sem használnánk rá: erős közepes.

A szintetikus tesztjeink alapján legalábbis erre a következtetésre jutottunk, és mivel a szintén atomos Motorola RAZR i XT890 és a ZTE mobilja együtt landolt szerkesztőségünkben, ezért adta magát az összehasonlítás. Míg az XT890 az AnTuTu mérésén 6024 pontra volt képes, addig a ZTE telefonjával 11 251 pontot értünk el. Nem rossz, ha csak ebből az egy mérésből indulunk ki, akkor az okostelefon erősebb mint a Samsung Galaxy Note és az LG Optimus 2x, ám gyengébb a HTC One X+ modelljénél. A Quadrant tesztjében azonban a RAZR előzött, amely 4134 pontot ért el szemben a Grand X IN 3177 pontjával, és a Linpack, valamint a Sunspider tesztjén is a Motorola mobilja bizonyult jobbnak. Az eredmények alapján elmondható, hogy a Grand X IN körülbelül az LG Optimux 2X készülékkel van egy súlycsoportban, azzal a mobillal, amely immár két esztendős és körülbelül 10 ezer forinttal olcsóbban szerezhető be kártyafüggetlenül.

Összegzés



Az mindenképpen jó, hogy az üdvözlőképernyőn túl a ZTE csak kevéssé alakította át a 4.0.4-es verziójú Android, és nem pakolta tele azt a saját megoldásaival, egyedüli kivétel ez alól a TouchPal elnevezésű virtuális billentyűzet, amelyet kétségtelenül szokni kell. A szoftver kevés alakítása miatt fura, hogy a képernyő aljára négy gombot helyeztek, ami régi androidos időkre emlékeztet, hiszen a keresésnek is egy dedikált gombot szenteltek.

 



Hogy milyen mobil a ZTE Grand X IN? Véleményünk szerint egy valódi középkategóriás készülék, amely azoknak lehet jó vétel, akik a letisztult Android rendszerre vágynak. Ha a teljesítményét nézzük, akkor egy kissé túlárazott, mivel ereje az újonnan 68 ezer forintért beszerezhető LG Optimus 2X-szel (amelyhez már szintén elérhető a 4.0-ás frissítés) egyezik meg, miközben a ZTE eszközéért kártyafüggetlenül legalább 74 ezer forintot kell kifizetnünk, igaz a T-mobile webáruházában már 63 ezer forintért is beszerezhetjük. Ha ezt az árat vesszük alapul, akkor már kedvezőbb a leányzó fekvése, főként hogy a T-sek Mozaik S csomaggal már 36 ezer forintért is beszerezhetik. Talán vannak jobb vételek, ám aki egy igazi kuriózumra vágyik, annak akár jó választás is lehet, főként hogy kompatibilitási problémákkal nem igazán találkoztunk, s ha igen, akkor az is abszolválható volt egy plusz kiegészítő letöltésével.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.