Keretből kilógó képek

Grafikusok, tipográfusok egyik régi, látványos fogása, hogy az illusztrációként használt kép egy részletét (például egy fejet, végtagot, más „kilógó elemet” stb.) gondosan körbevágják, és ezt a kivágott részt – mintegy térbe helyezve – „kilógatják” a fotó keretéből, vagy ráillesztik az újság valamelyik állandó dizájnelemére (például címre, logóra, keretre). E klasszikus eljárás az elmúlt években, mondhatni, önálló stílussá nőtte ki magát – sok esetben szinte teljesen új életre keltve egy-egy fotót.

Kategóriák: Grafikus program

Szerző: Weisz Tamás 2009. április 10.

következő oldal »

Képeink keretből való kiugrasztása a legtöbb modern grafikai programmal megoldható. Mi most a Corel Paint Shop Pro Photo (PSPP) nevű szoftvert fogjuk erre a célra használni, ám a fontos lépések és a megtételükhöz szükséges eszközök – igaz, más néven – a hasonló programokban is megtehetők, illetve megtalálhatók.

 

 

1keret_orszarvu.jpg

 

 

A kép betöltése után ezúttal is az az első dolgunk, hogy biztonságba helyezzük az eredetit. Miután a későbbiekben sok olyan dolgot is el kell mentenünk, amit csak a Paint Shop Pro Photo saját formátuma őriz meg, ezért adjuk ki a File -› Save As parancsot, és a fájltípusok listájából válasszuk ki a PSPIMAGE formátumot – ráadásul így a program nem fog minden egyes mentéskor reklamálni, hogy a választott formátum (TIFF, PNG, JPG stb.) nem képes minden információt tárolni.

 

 

1keret_saveas.png

Nagyon fontos, hogy a képet PSPIMAGE formátumba mentsük el


 

Amennyiben szükséges, végezzük el a fotón a különféle javításokat (kontraszt-, színkorrekció, horizont beállítása stb.), de a vágástól ezúttal tekintsünk el, sőt, lehetőleg olyan képet válasszunk, ahol van egy kis helyünk a főtéma körül. Ha mindezzel megvagyunk, készítsünk ezúttal „vertikális másolatot” a képről a Layers -› Duplicate paranccsal – és egyúttal a rétegek palettáján kapcsoljuk ki a Background réteg (vagyis az eredeti) láthatóságát. Az új réteget nevezzük át például Belső-nek, ugyanis ez lesz, ami a kereten belül fog maradni. Készítsünk egy újabb rétegmásolatot a Layers -› Duplicate-tel, és ezt nevezzük el Külső-nek – ez fog majd a keretből kilógni.

 

 

1keret_layers.png

A munkánk végén hasonló rétegstruktúrának kell létrejönnie


 

Cimkék: grafika, fotóretusálás, tipp, trükk, paint shop pro

következő oldal »

Grafikus program

Kapcsolódó galéria

Írja le gondolatait a témáról!

Név:
Kód:

Wizi 2009-04-10 16:33:57

Jó látni, hogy nem csak én használok Paint Shop-ot :-)