Hirdetés

Az amerikai dróntámadások térképe



|

Az USA harci drónprogramjával kapcsolatos információk szigorúan titkosak. Újságíróknak mégis sikerült elég adatot gyűjteniük ahhoz, hogy elkészítsék a támadások részletes térképét.

Hirdetés

Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke május 24-én tartott beszédében az ígérte, jelentősen korlátozni fogja a hadsereg harci drónjainak bevetéseit. Amerika az elmúlt években számos célzott, elsősorban pakisztáni, szomáliai és jemeni terroristák ellen irányuló támadást hajtott végre a távirányítású harci gépek segítségével. A dróncsapásoknak több ezer halálos áldozata volt.

A Bloomberg Businesweek szakértői a múlt héten mutatták be az „USA halálos dróntámadásainak első átfogó összeállítását”. Egy térképet, amely részletesen bemutatja a hadsereg, a tengerészet és a légierő csapásainak helyét és idejét – illetve azt, hogy hány ember halhatott meg a támadásokban.

A 2002 óta tartó amerikai dróntámadásoknak több ezer halálos áldozata volt

A statisztikák igencsak elgondolkodtatók:

- Jemenben 2002 és 2013 között legalább 552 ember halt meg az amerikai dróntámadásokban. 2002-ben itt vetették be az első drónokat.

- Pakisztánban 2004 és 2013 között legalább 2 561 halálos áldozata volt a távirányítású harci gépek támadásainak.

- Szomáliában 2011-ben és 2012-ben legalább 23 ember vesztette életét a drónok légicsapásai miatt.

(Forrás: Bloomberg Businessweek)

A program részletei titkosak; mégis meglepő, mennyire nehezen jutottak hozzá az újságírók a térkép összeállításához szükséges, ellenőrzött információkhoz. A Bloomberg munkatársai a Bureau of Investigative Journalism nevű nonprofit szervezettől kapták az infógrafika alapjául szolgáló adatokat – de a Külügyminisztérium nem volt hajlandó hitelesíteni őket, washingtoni forrásaik pedig össze-vissza számokat mondtak.

Nagy kérdés, hogy az Obama-kormányzat, amely színleg elkötelezte magát a vonatkozó nemzetközi szerződések betartása mellett, hajlandó lesz-e utólag nyilvánosságra hozni az áldozatok számával kapcsolatos adatokat.

(Forrás: Bloomberg Businessweek)

Mark Mazetti, a New York Times szerzője szerint aligha. Mazetti részletesen elemezte Obama beszédét: véleménye szerint nem várható komolyabb változás az adatok kezelésében.

„Kiemelkedően fontos kérdés, hogy az Obama-adminisztráció átláthatóvá teszi-e a dróncsapásokkal kapcsolatos adatokat. Számíthatunk-e arra, hogy a kormányzat tisztségviselői mostantól hivatalosan is beszámolnak majd a támadásokról – írta a szakértő. – Rendkívül sokatmondó, hogy az elnök a beszéde során egyszer sem érintette ezt a kérdéskört – ahogy a C.I.A. szerepét sem tisztázta. Elég egyértelműnek látszik, hogy a közeljövőben sem fogják nyilvánosságra hozni az eddigi pakisztáni és jemeni akciókkal kapcsolatos adatokat.”

Mazetti hangsúlyozta: az, hogy a műveleteket a hírszerzők helyett a Pentagon fogja irányítani, önmagában még nem jelenti, hogy a támadásokról a közvélemény is értesülni fog. A hadügyminisztérium maga is nyakig benne van a titkos jemeni drónprogramban – és féltékenyen őrzi az azzal kapcsolatos információkat.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.