Hirdetés

LG Nexus 4 teszt: Androidot, tisztán



|

A Google Nexus család legújabb mobilja szinte minden elemében ráver a konkurens termékekre.

Hirdetés

Nem akartam szeretni a Nexus 4-et, amíg meg nem láttam, nagyon buta okokból kifolyólag. A legfőbb probléma számomra a Google a kezelőfelületet érintő új iránya, mely szerint a fizikai gombokat eltüntetik, és a szokásos három vezérlőelemet a kijelző aljára biggyesztik, virtuális formában. Hiába van extra néhány pixel a kijelzőn, így is területet vesz el, amit sokkal hasznosabban is fel lehetne használni.

Nem is túl meglepő, hogy a Nexus széria mellett alig 1-2 készüléken alkalmazták ezt a megoldást, melyet a gyártók komolyabb közvélemény kutatás után dobtak ki. A legsikeresebb mobilok, köztük a Samsung Galaxy sorozat, vagy a HTC One-ok sem álltak át erre, ami aztán végképp beszédes. Mégis, a Nexus 4 minden ponton olyat nyújt, ami ezt az apróbb szépséghibát teljesen elfeledteti a tulajdonossal. Mielőtt véletlenül ítéletet is hirdetnénk így a cikk elején, lássuk mivel is érdemli ki a dicsérő szavakat a Nexus 4.

Külső

Amikor először elindultak azok a pletykák, miszerint az LG készíti a következő Nexus mobilt, sokan félelmüket panaszkodó bejegyzések formájába öntötték. Ez nem véletlen, az LG ugyanis az utóbbi években nem éppen a tökéletes anyaghasználatról, és a példás összeszerelésről volt híres. Hibát persze a Nexus 4 esetében is kereshetünk, de nincs sok értelme, mivel ennyire prémium hatású androidos telefont nem sokat lát az ember.

Az előlap mellett a hátlapon is Gorilla Glass-t alkalmaztak, melyeket egy nagyon kellemes fogású műanyag szegély köt össze, némi krómozott széllel megspékelve. A termékről a kézhezvételkor egyből meg lehet állapítani, hogy nem egy gyorsan összedobott kütyüvel van dolgunk, sőt, mondhatni kész felüdülés egy műanyagokból összetákolt megoldás után. Az összeszerelésre sem tudunk különösebben panaszkodni, de némi nyomogatás után azért csak sikerült egy kevés recsegést kikönyörögni a Nexusból. A hátlapnál meg kell említeni a mintázatot is, mely sokakban nosztalgikus emlékeket hozhat elő a 20-30 évvel ezelőtti füstös szórakozóhelyek világából. A diszkógömb szerű díszítés az előzetes elképzeléseinkkel ellentétben viszont egyáltalán nem zavaró, vagy ciki.

Ahogy azt említettük, az előlapon nincsenek kezelőszervek, ami miatt a káva kissé vastagnak tűnik, főleg úgy, hogy a kijelző alján terpeszkedő virtuális gombozat fekete háttere is optikai csalódása is kiegészíti ezt. Oldalt a szokásos gombokkal találkozhatunk – jobbra a bekapcsológomb, balra a hangerőszabályzókat tapogathatjuk ki. Ezek a szegélyhez hasonlóan le lettek krómozva, így idővel lekophat. A telefon tetején a kötelező jack csatlakozó, míg az alján a microUSB port várja az oda való kábeleket. Az előlap tetején trónoló hangszóró kissé furcsán van pozicionálva, így a helytelen tartás miatt csak alacsony hangerővel hallottunk a beszélgetőpartnerünket. Némi idő után persze meg lehet szokni, hogy máshogy kell fogni a telefont.

A dobozban semmi különös nincs a telefon mellett, csak egy USB kábel, és a töltőfej.

Kijelző, akkumulátor

A telefon egyik fő attrakciója az LG híresen szép True HD IPS Plus paneles kijelzője. A 768x1280 felbontású, 4,7”-os megoldás 318ppi-je tényleg eltüntet minden recét és élt, de a színekkel sincs probléma, bár a fekete a technológiai adottságoknak köszönhetően nem olyan mély, mint egy AMOLED kijelzőn. A betekintési szögek is kiemelkedőek, de ez az IPS-es paneleknél ez is adott jellemző. A fényerőt egy kissé drasztikusan vezérli a rendszer, de ez feltehetően nem a kijelző, hanem a fényszenzor, vagy a szoftver hibája.

Az akkumulátor nem cserélhető, mivel a hátlapot csak egyszer lehet levenni – és úgy is marad. Alatta viszont egy 2100 mAh-es egység terpeszkedik, ami nem túl combos egy ilyen hardver mellé, de az Asus Padfone 2, - mely szintén Snapdragon S4 Próval van felszerelve, - alig 40 mAh-rel gazdagabb teleppel rendelkezik. Átlagos használat mellett 1 napot bőven kibír az eszköz, de játék közben (GTA3), pillanatok alatt elfogyott belőle a szufla. Az átlagosnál intenzívebben pötyögő felhasználók viszont ne számítsanak rá, hogy egy hosszú nap után a metrón hazafelé még néhány kör Modern Combat belefér az eszközbe.

Hardver

A Nexus 4 lelke az Optimus G-ben is alkalmazott Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064), mely négy darab 1,5 GHz-es Krait magot, valamint egy Adreno 320 grafikus vezérlőt rejt magában. RAM-ból 2GB fért az eszközbe, belső tárhelyből pedig 8/16 GB, kiszereléstől függően. Sajnos microSD slot nincs a Nexus 4-ben, így annyi tárhellyel kell beérnünk, amennyi gyárilag van benne. Főleg az Egyesült Államokban élők számára lehetett kellemetlen meglepetés, de már minket is érint, hogy nincs LTE támogatás a telefonban. Ez már csak azért is fura, mert modem van benne, de az valamiért szoftveresen nincs benne engedélyezve.

A szintetikus mérések pont azt hozták, mint a többi S4 Pro-val szerelt telefon esetében, de ez egyáltalán nem meglepő. GLBenchmarkban általában a Galaxy S III környékén szerepelt az eszköz, a böngészőtesztekben viszont nagyon beégett, és általában a mezőny végén kullogott. Ez már csak azért is furcsa, mert a mérésekkel ellentétben, valós használat mellett ez egyáltalán nem érződött, sőt – hihetetlenül gyorsan renderelte a weboldalakat. Nem így volt viszont a 3D teljesítmény valós próbájánál – szintetikus tesztekben erősnek tűnt a termék, de a GTA3 maximális beállítások mellett nagyon erősen szaggatott.

Kamera

Az előlapon egy 1,3-megapixeles szenzor figyeli az arcunkat, ám a fontosabb a hátlapi, 8-megapixeles megoldás. A 3264x2448-as képeket megörökítő, autófókuszos, LED-es villanóval kiegészített kamera minősége erősen közepes, de arra, amire való tökéletes. A képek kicsit sárgásak, mivel a fehéregyensúly messze nem tökéletes. Az autófókusz elég nehezen operál, hirtelen képeket elég nehéz így lőni. Ha viszont van időnk, és türelmünk, szépen be lehet állítani, és egészen kellemes anyagokat készíthetünk. Az elmentett fotókat a beépített manipulátorral át tudjuk alakítani, de egy erre szakosodott alkalmazáskhoz képest elhanyagolhatóak ennek a képességei. Videóból 1080p-set tudunk rögzíteni, 30 fps mellett. A mintaképek kattintásra nagyobbak.

 


Szoftver

Szerencsére erről kell a legkevesebbet mondani, mivel a Nexus széria fő jellemzője, hogy minden módosítást mellőző, gyári Android fut rajta. Ez azoknak kellemetlen lehet, akik megszokták a Samsung, a HTC, a Sony, és a többiek által beépített felületeket, extra alkalmazásokat és funkciókat, de a többieknek ez maga a megváltás. Hihetetlenül letisztult felület, okosan elrendezett menük, semmi felesleges sallang. Nem véletlen, hogy folyamatosan készlethiányokkal küzd a Google és az LG, mivel ennél „igazibb” Android élményt jelenleg lehetetlen a mobilok között találni. Az egyetlen negatívum a már korábban is említett alsó virtuális gombozat, ami még a teljes képernyőn futó játékok megjelenítése közben is látszik. Ha viszont ezzel meg tudunk barátkozni, akkor nincs semmi gond.

Van viszont egy egészen apró probléma vele. Magyarországon nincs Play Store (csak az alkalmazásokat lehet elérni), így nem tudjuk közvetlenül a Googletől, az eredeti árán (299$ - kb. 65000 Ft.) beszerezni. Két megoldás marad – a GSM boltok, ahol ennek megfelelően ott a felár (110000 Ft-től felfelé), vagy a Telenor, ahol előfizetéses konstrukcióban, legolcsóbban 9491 forintért szerezhetjük be, de után 2 évig havi 21990 forintot kell a pultnál hagynunk. Amennyiben felöltőkártyásat szeretnénk náluk beszerezni (mely szintén szolgáltatófüggetlen), 143 000 forintot kell fizetnünk. Sajnos ebben a formában már messze nem olyan vonzó az ajánlat, de a Google magyarországi jelenlétének hiánya ezzel jár. Ennek ellenére, aki az akadásmentes, és folyamatosan, azonnal frissülő androidos telefot szeretne, annak a Nexus 4 a jelenlegi király.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.