Hirdetés

Hogyan óvd a szemed játék és munka közben?



|

A napi több órás monitorbámulás könnyen megfájdíthatja, sőt, rongálhatja is a szemünk. Szerencsére van néhány trükk, amivel megóvhatjuk a látásunkat.

Hirdetés

Az egész napos munka vagy játék közben könnyen megerőltethetjük a szemünket, hiszen az evolúciós fejlődés során nyilvánvalóan nem arra álltunk be, hogy napi 8-10 órában egy világító dobozt bámuljunk fél méterről. Szerencsére vannak apró trükkök, amik segíthetnek ezen.

Egy dolgot azonban fontos már most leszögeznünk: akinek gyakori és komoly fejfájása van gépezés közben, az feltétlen forduljon orvoshoz. Amennyiben nem ennyire súlyos a helyzet, akkor az alábbi dolgok is segíthetnek:

Hirdetés

Az egyik módszer amit érdemes alkalmazni, hogy ne erőltessük meg a szemünket, hogy időnként félrenézünk a monitorról és egy távoli tárgyra fókuszálunk. Ilyenkor egy kicsit megtornáztatjuk a szemkörnyéki izmokat. Ezt érdemes viszonylag sűrűn (egy multiplayer játék esetén mondjuk meccsenként) megtenni. Vizsgáljuk meg a legtávolabbi tárgyat a szobában, vagy nézzünk ki az ablakon és figyeljük az utcán mozgó alakokat.

Ha már úgyis nézelődünk, vegyük szemügyre a fényviszonyokat. Ideális a szobát egyenletesen bevilágítani úgy, hogy közben lehetőleg elkerüljük a monitor tükröződését. Nem igazán ideális, ha a fényforrás közvetlenül a monitor mögül érkezik (bár a legtöbbünk asztala általában pont az ablak előtt van), illetve az sem, ha pont mögülünk belevilágít a kijelzőbe. Valószínűleg senki nem tart fluoreszkáló fényforrást az asztala fölött, de ha mégis, érdemes lehet lecserélni.

 

 

Fontos, hogy ne felejtsünk el pislogni sem. Bár furcsának tűnhet, a legtöbb forrás a számítógép előtti szemfájdalmakat a pislogás hiányának tulajdonítja. Egy átlagos napon percenként körülbelül 18 alkalommal pislogunk, de a monitor huzamosabb ideig történő bámulása közben ez általában jelentősen lecsökken, így a szemünk könnyen kiszárad, ezért viszketés, égető érzés jelentkezhet. Amennyiben ezzel problémáink vannak, érdemes lehet beszerezni egy szemcseppet.

 

Ha ennél valami komolyabbra van szükségünk, ráadásul hosszú órákra vagyunk a géphez láncolva (önszántunkból vagy kötelességből), akkor elgondolkozhatunk egy speciális szemüvegen is. A Gunnar egyedi lencséi megszűrik a mesterséges kék fényt ezáltal segítenek ellazítani a szemünket. Elsőre talán kicsit mondvacsináltnak tűnik a dolog, de akik használják, mindannyian nagyon örülnek, hogy anno beruháztak egy ilyen szemüvegre. Ezek persze nem kifejezetten olcsók, így érdemes megfontolni, hogy egy kicsit jobb világítással és néhány beiktatott pihenővel nem-e tudjuk helyettesíteni a hatásukat, hogy megelőzzük a szemfájdalmakat. Amennyiben mégis szemüvegvásárlásra adjuk a fejünket, előtte érdemes szakorvossal konzultálni. Előfordulhat, hogy dioptriás lencsére van szükségünk.

 

 

Ha csak apróbb fejfájást kell leküzdenünk, de az sűrűn, érdemes lehet kipróbálni az f.lux nevű programot. Bár nem kifejezetten erre a célra találták kis, hosszútávon mindenképp lehetnek pozitív hatásai. Az aprócska program a monitor színhőmérsékletét az adott napszakhoz állítja, így napközben a napsütéshez, este pedig a benti fényhez igazodik. A programot eredetileg a könnyebb elalvás elősegítéséhez fejlesztették ki (kutatások kimutatták, hogy a kék fény megnehezíti az elalvást), munka közben kifejezetten megkönnyíti a monitor hosszútávú nézegetését.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.