Hirdetés

10 dolog, amiben az Android leveri az iOS 8-at



|

A robotos rendszer mindig is testre szabhatóbb volt az almás riválisánál.

Hirdetés

Az Android és az iOS mobil operációs rendszerek között mindig is nagy csata dúlt, az pedig, hogy ki melyiket választja jobbnak, általában az egyéni szükségletektől függ, na és persze attól, hogy melyik tetszik nekünk jobban a másiknál. Ami vitathatatlan az viszont az a tény, hogy a robotos rendszer mindig is testre szabhatóbb volt az almás riválisánál. 

Hirdetés

Bár az iOS 8 sok kiváló újítást hozott magával, az Android még mindig rengeteg téren tud olyat mutatni, ami a másik rendszerből hiányzik vagy kevésbé jó. Nézzünk meg tíz ilyet. 

 

Widgetek

Az Apple hosszú idő után widgeteket rakott az iOS értesítési központjába, ezen viszont az androidosok leginkább csak nevetnek - elvégre nem csak későn jöttek, kicsik is, és máshol nem lehet őket használni. Az Android ezzel szemben a főképernyőre és a zárolt képernyőre is tud widgeteket tenni. Még jobb, hogy szinte minden appnak van widgete, amely hasznos visszajelzést nyújt, bárhova is kerül. 

 

Sok opció egy helyen

 

Appok kezelése

Az Android alkalmazáskezelőjében kényszeríthetjük az appok bezárását, illetve törölhetjük is őket ugyanitt. A cache is üríthető, emellett ugyanabban az ablakban látjuk, hogy mennyi helyet foglal az alkalmazás. Ennél a résznél választhatóak ki az alapértelmezett programok is. Az iOS 8-ban ezzel szemben csak a Beállításokon keresztül bizonyosodhatunk meg róla, hogy mennyi helyet használ egy app. A törlés ennél a résznél és az ikont hosszan lenyomva tartva oldható meg - ellenben a bezáráshoz már a Home gombot kell kétszer megnyomni, és felfelé simítani az appon. Nem mondjuk, hogy az iOS az appok kezelése terén rosszabb lenne, de az Android valóban jobban központosítva tárja elénk az opciókat. 

 

A felhasználói felület

Az iOS 8 hiába fejlődött rengeteget, a főképernyő még mindig a jól bevált koncepció alapján néz ki, vagyis lényegében appok ikonjai sorakoznak a kijelzőn. A mappákon és a háttérképen kívül ezzel nem sokat tudunk variálni. Az Android főképernyőjére ezzel szemben azt teszünk ki, amit csak szeretnénk, ráadásul a fentebb említett widgetekkel is szabadon játszhatunk. Néhány segédprogrammal az appok ikonjai is megváltoztathatóak, illetve ha valaki a letisztultságot szereti, egyetlen időjáráswidgettel is tudja használni a főképernyőt. Ha pedig valaki az iOS kinézetét irigyelte meg, akkor számtalan alkalmazásindítóból válogathat a Play áruházban. 

 

Osztott kijelző

Bár az Android alapesetben nem tudja megosztani az appok között multitasking céljából a kijelzőt, az LG a Dual Windows, a Samsung pedig a Multi Windows Mode keretében megoldotta ezt a problémát. A segítségükkel két appot lehet egymás mellett futtatni, egy nagyképernyős készüléken pedig meglehetősen gördülékenyen dolgozni két alkalmazás között. Bár az iOS 8-cal kapcsolatban sokat pletykálták a funkciót, egyelőre ott még várat magára. 

 

Widgetek a főképernyőn

 

Tárhely

Dicséretes, hogy az új iPhone-ok már 128 gigabájtos kiadásban is elérhetőek, azonban ennek - főleg Európában - csillagászati felára van. Az alapmodell pedig mindössze 16 gigabájtot ad, ami manapság már semmire sem elég. Az androidos készülékek általában rendelkeznek MicroSD-foglalattal, aminek köszönhetően szintén 128 gigabájtig bővíthető a tárhelyük, de sokkalta olcsóbban. Ilyenkor pedig már nem olyan nagy gond a kelleténél több videót, zenét és fotót magunkkal cipelni. 

 

Az NFC szabadsága

Az új iPhone-ok egyik legjobb újdonsága az NFC-s lapka, amivel az Apple Pay fizetési rendszere működik. A chipet viszont erre a szolgáltatásra korlátozták, tehát másra nem jó egyelőre. Sok androidos készülékben szintén van NFC-s chip, ott viszont nincs korlátozva a használata. Szükség szerint tehát az NFC-s tagek is gond nélkül használhatóak az okostelefonnal. 

 

Útvonalak a Térképekben

Bár az Apple sokat fejlesztett a Maps szolgáltatásán - ami immáron egész összeszedett -, a tömegközlekedési útvonalak egyelőre hiányoznak belőle. A Google Maps az autós és gyalogos mód mellett tömegközlekedéssel is használható, ha buszra vagy éppen vonatra kellene pattanni. Jó hír azért, hogy a Google appja iOS 8-ra is elérhető. 

 

Osztott nézet

 

Egyedi profilok a tabletekhez

Amikor egy tabletet kölcsönadunk (vagy éppen a gyerek használja), akkor nem csak az ujjlenyomatokkal kell utána megküzdeni a kijelzőn, hanem azzal is, hogy ki tudja, milyen appokhoz és adatokhoz fértek hozzá, illetve miket módosítottak. Androidon szerencsére beállíthatóak az egyedi profilok, amelyekkel tulajdonképpen különböző partíciók hozhatóak létre a rendszerben, egyedi beállításokkal és appokkal. A funkció egyelőre csak a Jelly Beant vagy újabb rendszert futtató táblagépeknél érhető el. 

 

Még több biztonsági opció

Az iPhone-ok a zárolt kijelző mellett ujjlenyomat és zárkód alapján is védik a tartalmukat. Androidon feloldási rajzot is meg lehet adni a zárolt kijelzőnél, illetve akár arcszkenneléssel is feloldhatóak a készülékek. Természetesen a hosszabb jelszavak sem jelentenek problémát, és egyre több robotos készülékbe építenek ujjlenyomat-olvasót is. 

 

Appok telepítése

Ha csak nem adjuk jailbreakelésre a fejünket, akkor az iOS esetében az appok telepítésére egyedül az App Store szolgál. Bár a módszer biztonságos és központosított, mi van, ha mi egy külön fogadott, vagy a webről letöltött appot szeretnénk telepíteni? Az Androidon ez sem jelent gondot, de persze nagyon észnél kell lenni a tartalom megbízhatóságát illetően. 

 

Nektek mennyire fontos az ilyen mértékű testre szabhatóság? Az Android vagy az iOS a kedvencetek?  Én személy szerint a robotos platform egyik fenti előnyéért sem adnám oda az iOS-t, még ha az sokszor valóban jóval korlátozottabb is.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.