Hirdetés

Az egy hétig kitartó mobilakku nyomában



|

Visszasírod, hogy csak hetente kellett a mobilodat tölteni? A Google nem csak sír, tesz is érte, de a helyzet sajnos nem túl egyszerű. Most végre valami változhat.

Hirdetés

A régi, klasszikus mobiltelefonok világában még általános volt az egy teljes hétig tartó akkus üzemidő, sőt, olyan telefonok is megjelentek, amelyek akár hetekig, vagy egy hónapig bírták egyetlen töltéssel. Az okot mindenki jól tudja: ezek a telefonok még végtelenül egyszerűek voltak a mai okostelefonokhoz viszonyítva, sokkal kevesebb dolgot kellett elvégezniük, nem volt ilyen bonyolult rádiós részük és a kijelző is nagyságrendekkel kisebb, alacsonyabb felbontású volt. Amióta megjelentek az okostelefonok, az üzemidő leromlott, igazából ahhoz tartják magukat a gyártók, hogy azért legalább az egy nap meglegyen - persze csak "enyhe" vagy "lájtos" felhasználás mellett. Pedig a legtöbb felmérés azt mutatja, hogy a felhasználók igenis igénylik a hosszú, több napos, vagy akár hetes üzemidőt és ezért hajlandóak lennének áldozni is. Nézzük, mit ígérnek a gyártók és mi az, amiben valóban reménykedhetünk a közeljövőben.

Hirdetés


Szoftveres optimalizálás

A Google már az előző verziónál is igyekezett felhívni a figyelmet arra, hogy törődik az üzemidővel. Akkor Project Volta néven fejlesztette az Android Lollipop (5.0) energiatakarékos modulját. Ez hozott is némi javulást, de az optimalizálás nem hozott forradalmat, csupán néhány százalékkal jobb üzemidőt.
A 6.0-s Androidban már szigorúbb a Google és komolyabb megtakarítást szeretne elérni, ezért az OEM gyártóknak határozott szabályokat ad meg. A Doze kódnév egy olyan technológiát takar, ahol a háttérbe kerülő applikációk egy speciális mélyalvásba kerülnek, ezzel csökkentve a fogyasztást. A készülék emellett határozott időközönként felébredhet, hogy frissítse az adatokat, szinkronizálja a személyes információkat.


A szabály alól kivételezett alkalmazásokat a felhasználók maga adhatja meg. A Doze további előírása, hogy a gyártóknak minden, az akkumulátort fogyasztó rejtett folyamatot meg kell mutatniuk a felhasználónak. Az ilyen szabályozás ráveheti a gyártókat, hogy a rosszul megírt, optimalizálatlan folyamatokat javítsák. Legutóbb az AVG derítette ki a Samsung com.sec.android.fwupgrade szolgáltatásról, hogy feleslegesen rengeteg energiát emészt fel.


Új akkumulátor-technológia

Nem telik el úgy hónap, hogy ne hallanánk egy új csodaakkumulátorról - már követni sem tudjuk, hány olyan megoldás született, amely laboratóriumi körülmények között akár egy hónapig tartó üzemidőt biztosít, miközben fizikailag kisebb, mint a mai akkumulátorok. Ezek nagyon jól hangzó ígéretek és mi nagyon reménykedünk mindegyikben, de valahogy az utóbbi időben úgy érezzük, az egész átment egy fejlesztési versenybe, ahol a kutatók megelégednek azzal, hogy összehozzanak egy olyan megoldást, amely mindenáron a legjobb üzemidőt biztosítja, arra nem gondolnak, hogy mindezt záros határidőn belül sorozatgyártásra is felkészítsék.


Takarékosabb hardver

A gyártók így igyekeznek a komponenseket úgy megválogatni, hogy azok ne fogyasszanak túlzottan sokat. Az SoC-nél például lejjebb veszik az órajelet, vagy szigorítanak a dinamikus órajelszabályzáson, emellett a gyártástechnológia fejlesztésével javítják a fogyasztást. A big.LITTLE CPU-elosztás is hatékonynak bizonyult, ahol 2-4 mag óriási számítási teljesítményre képes magas fogyasztással, azonban minden, hétköznapi, egyszerű feladatot a másik 2-4 mag végez, amelyek nagyon keveset fogyasztanak és sokkal szerényebbek is. Ilyenkor a nagyfogyasztású magok lekapcsolnak, ezzel spórolva az üzemidőn.


Ez mind szép és jó, ahogy a DDR4-re váltás is segít az üzemidő kitolásában, de a legtöbbet még mindig a kijelző és a rádiós modul fogyasztják. Utóbbinál lehet trükközni a beállításokon, lehet fejleszteni a gyártástechnológiát és integrációt, a kijelzőnél azonban ismét megrekedt a technológia, így itt is várjuk az újabb forradalmat.


Egy hatékony megoldást tartogatunk még a végére, amely egy másik oldalról közelíti meg a problémát. Ez a gyorstöltés, amely már valóság és egyre több telefon támogatja. Itt ugyan a telefon továbbra is kb. egy-másfél napig bírja, ahogy elődeik, azonban megfelelő töltőre kapcsolva képes kb. félóra alatt feltölteni. Vagyis az üzemidőt úgy tolják ki, hogy a töltési időt csökkentik drasztikusan. Hasonlóan hatékony megoldás, ha a vezeték nélküli töltést minél több helyen bevezetik, így akár egy kávézóban, étteremben vagy vonaton, váróban stb. vagyunk, csak letesszük telefonunkat egy asztalra és ezalatt láthatatlanul tölt is telefonunk, hogy akár több napig is használhassuk.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.