Hirdetés

Félkarú óriás - Amazon Kindle Fire HDX 8.9 teszt



|

Az Amazon legújabb táblagépe kinőtte az előd néhány apró gyermekbetegségét, és mindenben felnőtt a konkurenciához, sőt néhol jobban is teljesít náluk. Az összkép mégis felemás.

Hirdetés

Annak idején az Apple nagyon okosan rájött, mi az a két kulcsfontosságú tényező, amely ki tud emelni egy tabletet a mezőnyből: tűéles kijelző és felhasználóbarát kezelőfelület. A konkurenciának évekbe telt, amíg többé-kevésbé sikerült ledolgozniuk a hátrányt. Időközben egy harmadik aspektus is döntő szerephez jutott, ez pedig az az ökoszisztéma, amelybe szervesen kell hogy illeszkedjen egy ilyen kütyü. Ma már nem elég az elsőre nagyon meggyőző, folyamatosan fejlődő specifikációkkal villantani, szükséges az is, hogy a felhasználó minél egyszerűbben jusson hozzá ahhoz a tartalomhoz amelyet fogyasztani szeretne, valamint azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyeket a mindennapok során használni akar. Ehhez persze szükség van a vásárlók részéről egyfajta alap tudásra, vagy ha úgy tetszik fogyasztói tudatosságra, hogy választani tudjanak. No de erre vagyunk mi, IT-vel foglalkozó újságírók, hogy igyekezzünk ezek alapján a szempontok alapján a legteljesebb képet nyújtani a piac termékeiről.

Az előző Kindle Fire a hasonló specifikációjú konkurensekhez képest nagyon kedvező áron került a piacra, nem véletlenül: egyedül így volt esélye az Amazonnak, hogy az amúgy már elég telített piacon egy szeletett kihasítson magának ráadásul úgy, hogy a felhasználók az ő territóriumán belül maradjanak. A gépen az Android egy kicsit átalakított változata futott, amely nem engedte például, hogy a Google Play áruházból telepítsünk applikációkat. Ez egyébként azóta sem változott, de valamelyest finomított az Amazon a rendszeren, a KindleShop által tesztelésre adott Fire HDX 8.9 egy már sokkal inkább “all-around” tablet, mint elődje volt, de még mindig nem eléggé.

Külső

A kissé hosszúra nyúlt bevezető térjünk végre rá aktuális tesztalanyunkra. A Kindle Fire HDX 8.9 külsőre is rengeteget fejlődött. Jóval vékonyabb és könnyebb lett: az iPad Air-hez képest ugyan 0,8 hüvelykkel kisebb a kijelzője, viszont mindössze 0,3 milliméterrel vastagabb (7,8 vs. 7,5), és majd 100 grammal könnyebb (374 vs. 469 a WiFi only változatok esetében). És ez a 100 gramm valóban sokat számít a mindennapok során, a Kindle Fire HDX 8.9 az első olyan tablet ebben a méretkategóriában, amelyet gyakorlatilag bármeddig kényelmes egy kézzel tartani például videózás közben. Egyébként ez nemcsak a puszta tömegének, hanem a remek egyensúlyának is köszönhető. Ehhez jön még hozzá a a kitűnő anyagminőség és fogás, valamint a kifogástalan munka amelyet az összeszerelésnél végeznek.

Hirdetés

Kijelző

A tablet bekapcsolása után rögtön látszik a kijelző bámulatos minősége, amely jelenleg az egyik legnagyobb, mind felbontást, mind pixelsűrűséget tekintve: a 2560 x 1600 pixel 8,9 hüvelyken 339 ppi pixelsűrűséget eredményez, amely jelentősen meghaladja például az Ipad Air 264-es értékét. (Természetesen ma a telefonok tudnak már ennél többet is például a Galaxy S4 és S5 jóval 400-on is túl van már.) A kijelző ráadásul rendkívül jó fényerővel és betekintési szögekkel is rendelkezik, öröm volt rajta olvasni, videót nézni és játszani egyaránt. Kétség nélkül a kijelző az egyik legerősebb fegyvere ennek a tabletnek.

Csatlakozók

A házon egyébként összesen három gomb és két darab csatlakozó található. Mivel leginkább portré módban kényelmes a használata, így esnek kézre leginkább a gombok: egyikkel be- és kikapcsolni tudjuk, a másik kettővel pedig a hangerőt szabályozhatjuk. Ezeken kívül mindössze a micro USB csatlakozó és egy jack kimenet található rajta, ami némi visszalépésnek tűnhet, hiszen az elődökön volt HDMI csatlakoztatási lehetőség is. Ez utóbbit az Amazon a Miracast nevű, vezeték nélküli képernyő csatlakoztatási lehetőséggel igyekezett kiváltani, amivel csak az az egy probléma van, hogy jelenleg nagyon kevés készülék támogatja ezt. Még az Egyesült Államokban is elenyésző azoknak a száma, akik ilyen tévével rendelkeznek, így gyakorlatilag lemondhatunk arról, hogy gyorsan és könnyedén csatlakoztatva nagy kijelzőn élvezzük a tartalmakat.

Teljesítmény

Teljesítményben is óriásit ugrott a modell az elődökhöz képest, a 2.2GHz négymagos Qualcomm Snapdragon 800-as processzor és a 2GB of RAM villámgyorsan pörgeti a szintén megújult operációs rendszert még ilyen óriási felbontás mellett is. A játékoknál persze ez utóbbi okozhat itt-ott megakadást, de a mindennapos használat hihetetlenül gördülékeny, gyors. Azt gondolhatnánk, hogy ekkora teljesítmény leadása tekintélyes mennyiségű hőt termel, de a Fire HDX soha nem melegedett fel számottevő mértékben a kezemben. Ez összefüggésben van azzal is, hogy a fogyasztást is nagyon jól sikerült optimalizálni. Ezzel együtt az üzemidőt is csak dicsérni lehet: egy feltöltéssel 8-10 óra intenzív használatot is kibír, ha nem nyúzzuk folyamatosan, akár heti 2-3 töltéssel is bőven ki lehet húzni. Kimagasló a készenléti üzemideje is, az embernek az volt az érzése, hogy ha néhány hónapra ottfelejtenénk a sarokban, még utána is maradna benne szufla.

Szoftver

A tableten az Amazon saját operációs rendszere fut a Fire OS 3.0., amely az Android 4.2-es verzióján alapul. Ez nem meglepő módon arra van kihegyezve, hogy az Amazon által árult tartalmakhoz a lehető leggyorsabban és legegyszerűbben hozzá lehessen férni. Az interfész egyébként letisztult és egyértelmű – már-már puritán - kezdő felhasználóknak is hamar megszokható. Ha azonban mégis bármi problémánk akadna, az Amazon egy vadonatúj szolgáltatásával siet a segítségünkre. Amennyiben internet közelében vagyunk a Mayday funkciót aktiválva pillanatokon belül egy lelkes alkalmazott siet segítségünkre és a kijelzőnket látva távolról navigál bennünket. A tapasztalatunk és a többi felhasználó visszajelzése alapján a rendszer valóban zökkenőmentesen működik, úgy gondolom ezt hívják 2014-ben igazi supportnak. Tökéletes.

A legnagyobb hátránya mégis ebből az Amazon ökoszisztémából a fakad, ugyanis azoknak az applikációknak csak a töredéke elérhető az itteni Appstore-ban, mint a mezei Androidos vagy iOS felhasználóknak. Persze temérdek, videót, magazint, könyvet vásárolhatunk és olvashatunk, de az applikációk választéka a folyamatos bővülés ellenére is elenyésző a Google Play-hez képest. És ez még a kisebbik gond: főleg a potenciális tablet vásárlók közül bizonyára rengetegen használják dokumentumaik tárolására és szerkesztésére Google Drive-ot vagy az Office 365 szolgáltatásokat, amelyeket az Amazon rendszeréből nagyon körülményes módon lehet csak megtenni. Persze vannak megoldások a Play áruházból letöltött programok telepítésére is, de nem gondolom, hogy túl sokaknak megérné ez a külön fáradozásokat.

Verdikt

Vitán felül áll, hogy az Amazon Kindle Fire HDX 8.9 egy nagyszerű tablet. Könnyen kezelhető, gyors, gyönyörű kijelzője van, sokáig bírja az akksija ráadásul nem is drága. Mindennek a hátulütője, hogy gyakorlatilag hozzá vagyunk láncolva egy olyan ökoszisztémához, amely egyelőre kevesebbet tud nyújtani, mint a konkurenseké – főleg magyarországon. Ha főleg az ár számít, és előre tudjuk, hogy azok a szolgáltatások és appok, amelyeket használni szeretnénk elérhetőek az Amazon boltjában is, nem érdemes tovább habozni a vásárlással, mindenki másnak viszont inkább egy iPad Air-t vagy egy Nexus 7-et ajánlanánk nyugodtabb szívvel.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.