Hirdetés

Hogyan érd el a PC-d tartalmát bárhonnan?



|

Számos módszer létezik a fájlok eléréséhez másik eszközről.

Hirdetés

Egy otthoni hálózaton nem túl nehéz megosztani gépünk tartalmát ahhoz, hogy a másik szobában lévő PC-ről vagy mobileszközről is elérjük dokumentumainkat. A helyzet sokkal érdekesebb, ha inkább interneten keresztül akarunk hozzáférni fájljainkhoz. Milyen módszert válasszunk? Természetesen több is van, az igazi kérdés az, melyikre van szükségünk, és mennyire vágyunk egyszerűségre.

Hirdetés

 

Speciális szoftverek

Az egyik legideálisabb megoldás egy PC távoli elérésére egy speciális célszoftver, mint például a TeamViewer. Ezzel nemcsak a messzi PC-k Asztalán ügyködhetünk, hanem fájlokat is küldhetünk vagy fogadhatunk két gép között egészen addig, amíg mindkettő online. A TeamViewer Windows mellett Macen és Linuxon, illetve Androidon és iOS-en is fut, mindenféle speciális konfiguráció nélkül. Vannak természetesen alternatívák is, úgymint a Polkast, ami már célzottan egy személyi felhőt ad a kezünkbe: amíg megy a PC, tartalmát addig interneten keresztül bárhonnan elérhetjük, felhőszerűen. 

TeamViewer

 

Hálózati adattárolók és routerek

Egyes hálózati adattárolók már gyárilag támogatják a tartalmak weben keresztüli elérését, de ha olyan NAS van otthon, ami erre nem képes, akkor is továbbíthatjuk a portokat úgy, hogy neten keresztül is elérjük felületét. Ez a lehetőség természetesen nem minden esetben a legbiztonságosabb módszer. Amennyiben routerünk rendelkezik USB-porttal, akkor nemcsak a helyi hálózaton oszthatjuk meg a csatlakoztatott pendrive vagy a külső HDD tartalmát, de interneten keresztül is megoszthatjuk a fájlokat. Természetesen ez a megoldás is kevésbé biztonságos, mint az első. 

Adattárolás

 

VPN és FTP

Az otthoni hálózaton VPN-szervert is indíthatunk, aminek hála az összes megosztott Windows mappát és hálózati adattárolót elérjük, de csak a hálózatról. Az elképzelés főleg az üzleti szektorban használatos, elvégre így csak magát a VPN-szervert kell biztosítani, a hálózati adattárolót már nem. Gépünkből gyárthatunk magunknak FTP-szervert, de természetesen ez sem valami biztonságos megoldás, főleg hogy alapesetben egy FTP nem titkosított. A szerverszoftvereknél a frissítés mellett a biztonságos konfiguráció és a bonyolult jelszó is fontos, így nem ez a legegyszerűbb megoldás otthonra. 

FileZilla

 

Felhős tárhelyek

A OneDrive-ot, a Dropboxot vagy a Google Drive-ot ma már nem kell bemutatni. Az effajta felhős tárhelyek különlegessége, hogy egy speciális mappát képesek elhelyezni a gépünkön, amit gyakorlatilag feltükröznek a felhőbe, és leszinkronizálnak minden egyes eszközünkre. Ezáltal a fájlok minden, klienssel ellátott PC-n ott lesznek, illetve elérhetők a webes felületen és mobilos appon keresztül is.

Bár értelemszerűen a tárhelyek árai miatt nem biztos, hogy minden tartalmunkat fel tudjuk tenni a felhőbe ingyen, ilyenkor lényegtelen, hogy be van-e kapcsolva a gépünk, esetleg áramszünet van otthon. Az átlagfelhasználóknak mindenképp ez a legegyszerűbb módszer a dokumentumok elérésére bárhonnan, ráadásul még egy online biztonsági mentésünk is lesz.

Ha a legnagyobb fokú biztonságra vágyunk, akkor válasszunk olyan szolgáltatót, amelynél feldarabolva, titkosított formában tárolják az adatainkat - ezekhez még akkor sem férhet hozzá senki, ha lefoglalják a szervereket. Ilyet kínál többek között a SpiderOak, a Wuala, a Mega, a Tresorit és a Bitcasa is. Ha emiatt nem váltanánk felhőt, a titkosítást mi magunk is elvégezhetjük a Boxcryptor vagy a TrueCrypt segítségével. 

OneDrive-mappa
Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.