Hirdetés

iPhone 6s teszt - nyomós érvek



|

Nincs itt kérem semmi látnivaló. Az új iPhone első blikkre ugyanis csupán a 6-os széria felhizlalt rokonának tűnik. Mégis van miről beszélni: a motorháztető alatt jelentős változások történtek.

Hirdetés

Kevés haszontalanabb dolog van a világon egy iPhone tesztnél. Az informatikai újságírók dicsőíthetik, vagy éppen porig alázhatják a legújabb modelleket, valójában nem sokat számít a véleményük. Az Apple keynote az, ami eladja a terméket. Ha valakinek tetszik az előadás, azaz a cupertino-i marketingesek elegendő ütős üzenetet fogalmaznak meg (például: retina display, 3D touch és így tovább), utána nem lesz olyan cikk, ami eltéríthetné emberünket vásárlási szándékától. Egy iPhone ugyanannyira (vagy inkább) az érzelem, mint az értelem választása. Ha kételkedsz, gondold át alaposan, hogy vajon tényleg érdemes-e több mint 200 ezer forintot kifizetni egy telefonért. Ugye, hogy nem. De nem lehet racionálisan gondolkodni, ha az Apple készülékéről van szó.

Gyanítjuk, hogy ezt a cikket sem azért olvasod, hogy megtudd, valóban tényleg erősebb, szebb és jobb lett-e a friss iPhone, hiszen nyilvánvalóan jobb mint a tavalyi modell. Azt sem hisszük, hogy tényleg az Android telefonokkal való összehasonlítás hajt, mikor te is tudod, hogy almát a körtével nem lehet összevetni. Téged az érdekel, hogy vajon megerősítjük-e a már sokfelé hangoztatott véleményedet a telefonnal kapcsolatban - az most lényegtelen, hogy az pozitív, vagy negatív hangvételű - vagy éppen az ellenkezőjét tesszük, ami után ismét lehet hangoztatni a média hazudik és kontár szlogeneket. És persze az is lehet, hogy te a vitáért jöttél, és hamarabb olvastad el a hozzászólásokat, mint ezt a mondatot. Esetleg már felperzselted az egyébként parttalan vitát.

Hirdetés


Lehet átkozni, vagy dicsőíteni, az vitán felül áll, hogy az iPhone egy ikon, egy státusszimbólum, ami megteremtette az okostelefon piacot. Múlt héten például, mikor a HelloWorld Unplugged programunk keretén belül egy iskolában körbe adtunk egy Samsung Galaxy S6 Edge-t, azonnal felhördült a publikum, "az egy iPhone 7" szöveggel. Az ottani gyerekek számára csak egy telefon létezik, minden iPhone. Talán nem véletlen a hisztéria, az Apple ugyanis ügyesen adagolja évről-évre az újdonságokat, mindig pont elegendő dózist adva a rajongóknak.

Az almagyár idén is remekelt, az emberek megörülnek az új modellekért (a tinik egyenesen szerelmesek a készülékekbe): megjelent a 3D touch, erősebb lett a hardver, végre 2 GB-os RAM került a motorháztető alá, ráadásul a kamerát is lecserélték. Három nap alatt kapásból eladtak 13 milliót az új Apple telefonokból, ami új rekord, tavaly ugyanis "csupán" 10 millió eszközig pörgött a számláló. Ennyi ember nem tévedhet alapon kíváncsian vártuk az idei modellt, amit a Telenor küldött szerkesztőségünkbe.

Külső

Miközben a riválisok egyre vékonyabbak és könnyebbek lesznek, addig az új iPhone hízott. Minden tekintetben nagyobb lett, azaz hosszabb, szélesebb és vastagabb, mint elődje, de talán a leginkább feltűnő, hogy nehezebb is: számszerűsítve 129 grammról 143 grammra nőtt a súlya. A különbség vélhetően résszint a 3D Touch kijelzőnek köszönhető, másrészt a repülőgépipartól kölcsönzött 7000-es sorozatú alumíniumötvözetű háznak, és a megerősített üvegborításnak, ami minden eddiginél ellenállóbbá teszi a telefont.

Így akár egy erősebb hajlításnak is ellenáll, ha meg merünk azzal próbálkozni, de egy izmos pörgőrúgással ne kínáljuk meg. Víz alá viszont meríthetjük a jelek szerint. Más tekintetben nincs nagy különbség az iPhone 6 és a 6s között, látványosan csupán a hátlapon megtalálható "S" gomb jelzi a generációváltást, illetve megjelent az új rozéarany szín, a korábbi asztroszürke, ezüst és arany színválasztékhoz csatlakozva.

Kijelző

Ez az a terület, ahol rengeteg és szinte semmi változást találunk. Ha csak a specifikációkat nézzük, akkor a kijelző átmérőjénél (4,7"), és annak felbontásánál (750x1334) a tavalyi értékeket találhatjuk meg. Mondhatnánk, hogy a bevált recepten ne változtass jó és követendő stratégia, ám 2015 végén már szinte kínos a körülbelül 326 ppi-s pixelsűrűség, mikor az Android éllovasok már 800+ pixelsűrűségnél és 4K felbontásnál tartanak. Ettől függetlenül az IPS LCD továbbra is remekül néz ki, de emiatt még nem érdemelne dicséretet az Apple eszköze. Itt van azonban a 3D Touch, az idei év legnagyobb iPhone újdonsága, ami nem csak azt érzékeli, hogy megnyomtuk a kijelzőt, hanem azt is, hogy milyen erővel. A megoldást ráadásul kiegészíti az Apple Watchban debütált Taptic Engine, ami finom rezgéssel teszi még természetesebbé az érintést.



Mire jó mindez? Rengeteg mindenre, hiszen a megoldás egy teljesen új dimenzióval egészíti ki a touch univerzumot. Mintha az egérnél az is számítana, hogy milyen erővel ütjük le a jobb egérgombot. Plusz funkciókkal egészíthetik ki a fejlesztők így az alkalmazásaikat, úgy hogy közben az embereknek nem kell bonyolult gesztusokat megtanulniuk. Használhatják ezt kvázi egy gyorslistaként, mint ahogy sok iOS 9 alkalmazás ikonjára nyomva - és tényleg erősen és határozottan kell - elérhetjük a gyakran használt parancsokat, a levelezőrendszerként előcsalhatjuk így az előnézetet, vagy éppen gépelés során könnyedén visszagörgethetünk a szövegben.

Egyelőre az Apple saját alkalmazásai támogatják a funkciót, ám kíváncsian várjuk, hogy a fejlesztők mit hoznak ki majd belőle. Ha beválik a megoldás, akkor az iPhone 6s egy mérföldkő lehet, és nagyon úgy tűnik, hogy van e megoldásban ráció, hiszen az előzetes hírek szerint az Androidos vetélytársak megpróbálják azt minél hamarabb lemásolni. A viták elkerülése (vagy éppen szítása) érdekében azonban mindenképpen idetennénk egy tényt: a Huawei volt az első (a Mate S-sel), amely nyomásérzékeny kijelzőt jelentett be, nem az Apple. Szóval parttalan a ki másol kit vita. Lehet, hogy mindketten vették a technológiát.   

Hardver

A vas szintjén a legfontosabb hír, hogy az Apple végre elmozdult az 1 GB RAM álláspontjáról, az új modellekbe ugyanis immár 2 GB került, azaz szerényen dupláztak. Természetesen menetrendszerűen érkezett az új A9 chip is, ami a cupertino-i cég állítása szerint 70 százalékkal gyorsabb az A8-nál, a grafikus teljesítménye pedig 90 százalékkal jobb. Lentebb látható, hogy mindez mire elég az androidos mezőnnyel szemben.



Az látszik, hogy az új iPhone gyors, nagyon gyors. Talán a Samsung Galaxy S6 Edge-dzsel van egy szinten, de a jobb rendszeroptimalizálás miatt bátran kijelenthetjük, hogy lekörözi azt. Sőt, az eredmények alapján az iPhone 6S egy belépőkategóriás Macbooknak felel meg, míg az iPhone 6S Plus még ennél is gyorsabb. Ha pedig a tavalyi modellhez viszonyítjuk az eredményeit, szintén jelentős a különbség.





Az erősebb hardver mellé azonban nem társult nagyobb akkumulátor, sőt az a korábbiaknál is kisebb kapacitással rendelkezik, így az iPhone viszonylag gyorsan merül. Aktív használat mellett egy munkanapot sem bír ki, ami talán a készülék legnagyobb negatívuma, az optikai képstabilizátor hiánya mellett.



Kamera

Nem csak a memória területén történ jelentős változás, a kamera felbontása is 12 megapixelesre nőtt, ami nagy szó, hiszen négy éven keresztül (!), azaz az iPhone 4S óta az Apple híveinek 8 megapixellel kellett megelégedniük. Örömteli változás emellett, hogy az f/2.2 apertúrájú, 1.22µ pixeles iSight kamera gyengébb fényviszonyok mellett is jól teljesít, színpompás képeket fogunk viszontlátni a kijelzőn, ám a mosolyunk azonnal eltűnik majd az arcunkról, amint számítógépen is megnézzük a fotót. Ügyes marketinges az iPhone maradjunk annyiban. S habár még mindig a legjobb kamerás mobilok között találjuk - amellyel 2160p@30fps, 1080p@60fps,1080p@120fps videókat is készíthetünk -, sajnos az Androidos vetélytársak e téren lehagyták az iOS képviselőjét. Szerencsére pont egy csúcsmobilok összeállítással készülünk a novemberi PC World magazinhoz, így a legjobb készülékekkel ugyanakkor és ugyanazon körülmények között tudtunk fotózni. Nem akarunk nagyon spoilerezni, de annyit elárulunk, hogy a DxO labor által publikált mérések nincsenek távolt a mi eredményeinktől. Íme három tesztfotónk.


Összességében hozza a kötelezőt a legújabb iPhone. Meg lehet örülni érte, vannak olyan megoldásai, amelyekért valóban lehet lelkesedni, és valójában továbbra is az, aminek megszerettük: egy megbízható készülék,ami zökkenő- és sallangmentesen teszi a dolgát. Ezt most is megkapjuk, csak sokkal erősebb és jobb kivitelben, ráadásul megérkezett a 3D Touch, ami előtt akár nagy jövő állhat. Emiatt azonban nem érdemes megvenni a mobilt, inkább érdemes az iPhone 7-re kuporgatni, hiszen addigra a külső fejlesztők is elkezdik majd érdemben használni az új funkciót. Ja és persze a hetes szebb lesz, jobb lesz és erősebb - hiszen tudják.

A teszthez a készüléket a Telenor Magyarország biztosította.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.