Hirdetés

Mire figyeljünk, ha használt telefont vásárlunk



|

A használt telefon vásárlás rengeteg veszélyt rejt, ezért érdemes óvatosnak lenni.

Hirdetés

Nem mindenki engedheti meg magának, hogy évről évre a legújabb készülékek előrendelői közt szerepeljen. Sok esetben nem csak a pénz hiánya nehezíti a dolgunkat, sokan egyszerűen nem akarnak több éves hűségszerződést kötni egy-egy szolgáltatóval. Ha valaki a legjobb lehetőségek után kutat, akkor nem csak az előző generációs, kártyafüggetlen készülékeket érdemes szemügyre vennie, hanem elgondolkodhat azon, hogy használt telefont választ.

A használt szó mellé a legtöbben azonnal negatív jelentést párosítanak, pedig nem kell lesajnálni ezeket a készülékeket attól, hogy valaki más már 1-2 évig nyúzta őket. Persze előfordulnak problémás esetek, de egy kis odafigyeléssel kiválaszthatjuk azokat a modelleket, amelyek bőven megérik az árukat.

Hirdetés

Tudd, hogy mit keresel

Elég egyértelműen hangzik, de egyáltalán nem azt jelenti, hogy pontos gyártási számmal érdemes elkezdeni a keresést. Döntsük el, hogy mi az a minimum, ami alá nem vagyunk hajlandóak menni. Mennyi memóriát, milyen operációs rendszert, mekkora kijelzőt használjon a készülék, illetve azt is, hogy mi az a maximális összeg, aminél többet nem vagyunk hajlandóak fizetni. Ez már egy jó kiindulási pont, ami segíthet leszűkíteni a találatok listáját.

Az ár meghatározásánál érdemes felcsapni olyan oldalakat, mint az eBay, Amazon, OLX, Vatera, illetve bármi más használt termékekkel foglalkozó site, ami csak eszünkbe jut. Ne az átlagos árat figyeljük, hiszen a készülék állapotától függően ez sokat változhat. Nézzük meg, hogy az egyes kategóriákba milyen készülékeket sorolnak, ez alapján el tudjuk majd dönteni, melyik a nekünk való. Az egyes oldalakon talált készülékek árait az állapotuk mellett az alapján is érdemes összehasonlítani, hogy kártyafüggetlenek-e, vagy le kell tennünk a voksunkat valamelyik szolgáltató mellett.

 

 

Ha még ennél is többet akarunk spórolni a vásárláson, figyeljünk oda az időzítésre. Egy fél éves készülék már jóval olcsóbban kel el, mint egy 4-5 hónapos, de a legnagyobb zuhanást az első és második születésnap után tapasztalhatjuk. Érdemes továbbá azt is figyelni, hogy mikor jelenik meg a következő generáció. Egy Galaxy S5-öt akarsz? Várd meg az S6 megjelenését, sőt, még jobb, ha pár hete már kapható az új készülék. Ilyenkor sokan próbálnak túladni az elődön.

Személyes találkozás

Ha hazai oldalon keresztül vásárolunk és lehetőségünk van rá, mindenképp ragaszkodjunk a személyes találkozóhoz, hiszen ilyenkor a saját szemünkkel is megnézhetjük a telefont, nem kell a képekre hagyatkoznunk. Mielőtt megejtjük a találkozót, feltétlen tudassuk az eladóval, hogy a telefont a saját SIM-kártyánkkal is kipróbálnánk, ellenőrizni fogjuk a töltést és a főbb funkciókat (pl Wi-Fi, mikrofon, hangszóró). Ha beleegyeznek, akkor vagy minden rendben van a telefonnal, vagy biztosak benne, hogy még így is át tudnak majd vágni. Legyünk körültekintőek.

A találkozót érdemes nyilvános helyre szervezni, főleg a nappali órákban. Ennek elsősorban biztonsági okai vannak, hiszen ha nem muszáj, ne engedjünk be mindenkit a lakásunkba, illetve nappal a telefont is könnyebb szemügyre venni.

 

 

Ellenőrizzük a telefont

Bár első ránézésre ezek a lépések elsősorban a személyes vásárlásnál hasznosak, akkor is bátran alkalmazzuk őket, ha az internetről rendelünk, hiszen ilyenkor is elállatunk az üzlettől, ha nem vagyunk elégedettek a termékkel. A nagyobb oldalak, mint az eBay szinte kivétel nélkül mindig a vásárló oldalára állnak, ezért minden bizonnyal visszakaphatjuk a pénzünket, ha a termék nem olyan, mint amilyet szerettünk volna. Amit feltétlen vigyünk magunkkal:

Powerbank, laptop vagy valamilyen energiaforrás, töltőkábel
MicroSD kártya, amennyiben a készülék bővíthető
Fülhallgató / headset
Egy működő SIM-kártya

Mielőtt bekapcsolnánk a készüléket, vizsgáljuk meg jó alaposan. Mennyire karcos a kijelző? Működnek-e a gombok? Sérült-e a kamera? Kezdjük az előlappal és haladjunk körbe. Ha mindent rendben találtunk, távolítsuk el a hátlapot és nézzük meg az akkumulátort és a többi alkatrészt. Ellenőrizzük, hogy gyári vagy utángyártott-e az akksi, hiszen ez még alku tárgyát képezheti a későbbiekben.

Amennyiben lehetséges, nyissuk ki a microSD és a SIM-kártya tartóját is, hogy felfedjük az esetleges sérüléseket, illetve feltétlenül nézzük meg a beázást jelző tapaszt, ami általában az akkumulátor alatt található. Ezt követően helyezzük be a saját kártyáinkat és indítsuk a készüléket. Nézzünk szét alaposan a menüben, ebből kiderül majd, hogy mennyire is gyors a szoftver, milyen a kezelőfelület. Használjuk a legfontosabb funkciókat, küldjünk sms-t, böngésszünk, telefonáljunk, próbáljuk ki a fülhallgatót és a töltőt is.

Ha pontos információt akarunk kapni a készülékről, érdemes lehet utánanézni néhány titkos fejlesztői kódnak, amivel beléphetünk a fejlesztői menübe, hogy bővebb információt kapjunk a hardverről, az akkumulátor állapotáról és egyéb fontos tényezőkről.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.