Hirdetés

Mobiltöltés lassan Wi-Fi routerrel is?



|

Csak a mobilokba kell új alkatrész, a routerekhez elég a szoftverfrissítés.

Hirdetés

A kábelekkel csak a baj van. Az elmúlt évek egyik legtöbb fogyasztó képzeletét megfogni képes koncepciója és fejlesztési területe a kábelmentesítés volt, legyen szó az internethez való kapcsolódásról, a televíziókra való képküldésről, vagy éppen a kütyük töltéséről. Utóbbi területen jelentős áttörések történtek, végre terjedni kezdtek a vezeték nélkül tölthető eszközök.

Hirdetés


Persze akad egy kis bökkenő a vezeték nélküli töltéssel: a kompatibilitás érdekében nem csak a mobilokba kell extra alkatrészeket szerelni, de szükség van egy külön beszerezhető töltőpadra is. Remélhetően ez csak egy átmeneti állapot lesz, ugyanis a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja bebizonyította, hogy lehetséges a Wi-Fi routerek jelével tölteni az okostelefonokat.


Jó hozzá a régi router is

A kutatók munkája két okból is áttörést jelent. Egyrészt a Wi-Fi routerek szinte mindenhol jelen vannak, másrészt a vezeték nélküli töltéshez egyáltalán nem kell speciális hardverrel felszerelni őket, elég egy szoftverfrissítés. A megoldásuk ezáltal nem csak univerzálisan elérhető és használható, de rendkívül olcsó is lehet.


A telefonokba és egyéb kütyükbe ettől függetlenül kell egy konvertáló egység, amely képes a Wi-Fi router RF jeleit egyenárammá alakítani. Egyelőre nem tudni, hogy ezek a modulok várhatóan mennyivel dobnák meg a telefonok árát, ezt nem árulták el a kutatók. Talán nincs is értelme tippelgetni, ugyanis a Vamsi Talla által vezetett csoport még nem készült el a végleges referencia dizájnnal, egyelőre javítani próbálják a töltés hatékonyságát. Feltehetően emiatt nem szeretnek konkrét értékekről beszélni.


A fentiek fantasztikusan hangzanak, de sajnos ennyire azért nem rózsás a helyzet. A jelenleg kapható Wi-Fi routerek maximum 1 wattot képesek leadni, ugyanis ennyit engedélyezett hatóságilag az USA távközlési bizottsága. A mesterséges limitáció mögött megbújó érvelésre még a kutatóknak sem sikerült rájönniük, az FCC illetékesei feltehetően valamiféle egészségügyi problémától tartva, hasra ütéses alapon találták ki az 1 wattos limitet.


Összehasonlítási alapul az elterjedt Wireless Qi vezeték nélküli töltő 5 wattot képes leadni, de még így is lassabban tölti a mobilokat, mintha a hagyományos fali töltők. Egyébként már elkészült az új revíziója, ez 15 wattot képes leadni, azaz elvileg lesz olyan hatékony, mint a Quick Charge 2.0 szabványú fali töltők. A Wi-Fi esetén még az 1 watt is elméleti, hiszen az RF jelek árammá alakítása minden bizonnyal nem 100 százalékos hatékonyságú.


Mi lesz a net sebességével?

A kutatók szerint a töltési megoldásuk nem csökkenti érezhetően a Wi-Fi adatátviteli sebességét, ugyanis egy csatorna helyett szimultán három csatornát használnak a töltéshez. A töltés működéséhez a mobilnak elég közel kell lennie a routerhez, a jelerősség csökkenése miatt eddig maximum 8,5 méteres távolságból tudtak szóra érdemes töltési eredményt elérni.


Egyelőre nem tudni, hogy mikor lesz piackész az alap technológia, a kutatók hogyan tudnak majd túllendülni a technikai és szabályozási akadályokon. Mindenki örülne, ha elég lenne csak a router közelében tartani a mobilt a töltéshez, még ha a technikai nem is lenne képes a múlt ködébe száműzni a napjainkban használt töltési módszereket.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.