Hirdetés

Nokia Lumia 1320 teszt - tömegek tepsije



|

Százezer forint alatt már megvásárolható a finnek második phabletje, ami a nagy akkumulátorával, cserélhető hátlapjával és olcsóságával próbál hódítani.

Hirdetés

- Kevesebbe kerül, mint a Lumia 920, a 925-tel pedig nagyjából egy áron van

- A hathüvelykes kijelző nem farzseb-pozitív, egy retikülbe viszont pont belefér

- Nagy a mérete, de kicsi a tárhelye, a kamerája pedig kifejezetten gyenge

- Inkább app-futtatásra és játékra alkalmas, mint telefonálásra

 

Megfizethető tepsifon. Ízlelgessük egy rövid ideig ezt az új termékkategóriát, mivel eddig maximum a noname távol-keleti készülékeknél merülhetett fel ez a párosítás, a nevesebb gyártók viszont eddig a százezer forint feletti felsőkategóriába nevezték az öt hüvelyknél nagyobb kijelzővel felvértezett mobiljaikat. A Nokia azonban bemerészkedett ebbe a szegmensbe és egy olyan óriási telefon tett le az asztalra, amelyet már körülbelül 88-90 ezer forintért megvásárolhatunk kártyafüggetlenül, kevesebbért mint amennyibe például a másfél éves Lumia 920 kerül. Sőt, az egyik mobilszolgáltatótól akár már nulla forintért elhozhatjuk a nemrég megjelent készüléket, egy vaskosabb díjcsomag vállalása mellett.

Méretes külső



Kedvező ár ide, vagy oda, már első pillantásra látszik, hogy nem egy árzabáló által alaposan megrágott eszközről, hanem a Windows Phone ökoszisztéma királyának, a Lumia 1520-nak a kisöccséről van szó, amely a méretét és súlyát tekintve még a Nokia csúcstelefonjánál is ducibb, pedig az sem volt egy kis darab. A különbség 11 gramm, és míg a 1520-as valamelyest magasabb volt, szélességben és vastagságban a kedvező árú phablet nagyobb értékeket tud felmutatni.

 

 

Ez a levehető hátlapjának köszönhető főként, ami fehér, fekete, sárga és piros színekben pompázhat, és bármikor cserélhető. Azaz a marketing szöveg alapján a telefon felhasználói munka közben a fekete hátlapot felcsatolva szolid megjelenést kölcsönözhetnek készüléküknek, majd az iroda ajtaján kilépve bevadulhatnak egy piros változattal. A hölgyek körében a telefon e tulajdonságra biztosan népszerű lesz, mivel táskához, cipőhöz lehet majd színben párosítani a mobilt. S mivel a felmérések szerint a nők főként azok akik megveszik a tepsifonokat – mivel azok pont beférnek a retikülben – a Lumia 1320 egy jó választás lehet számunkra.

 



A levehető hátlap másik előnyös tulajdonsága, hogy a microSD foglalat nem töri meg az illesztésektől mentes plasztik vonalait, azt a cserélhető alkatrész alatt találjuk a microSIM foglalattal egyetemben. Így feszegetés nélkül csak a fülhallgató, microUSB csatlakozókkal, valamint power, kamera és hangerő-szabályozó gombokkal fogunk találkozni, ami mindenképpen jót tesz a készülék megjelenésének.

Kijelző és akkumulátor



Szerencsére a telefon megörökölte a Nokia Lumia 1520 3400 mAh-es akkumulátorát, amely szavatolja a kétnapos töltésmentes használatot, igaz az eltérő lapka miatt csak egy kicsivel rövidebb ideig bírja szuflával.

 

 

A kedvező árcéduláért való harc a kijelzőnél ellenben már érezhető, mivel a szintén 6 hüvelykes panel IPS LCD kijelző csak 720x1280 pixel megjelenítésére képes full HD helyett, ami körülbelül 245 ppi-s pixelsűrűséget jelent. Első blikkre ezt a különbséget csak szakavatott szemek szúrhatják ki, az árkategóriáját tekintve elégedettek lehetünk a Lumia 1320 kijelzőjével.

Hardver



A telefonban dolgozó Snapdragon S4 lapkakészlet ugyan nem rossz, ám erejét és energiahatékonyságát tekintve elmarad a mostani csúcstelefonok által használt Snapdragon 800-tól, amit a bechmark mérések is alátámasztottak: míg a 1520 a WP Bench mérésén 498 pontot, az AnTuTu-nál több mint 24 ezer pontot ért el, addig a 1320 "csak" 300 és 14 ezer pontra volt képes, miközben még ez az eredmény is jobb a 920, 925-ös értékeknél.

 

 

Egyáltalán nem gyenge tehát tesztünk szereplője, de igazán erősnek sem mondható. A további komponensek közül az 1 GB rendszermemória bőven elég a Windows Phone és annak alkalmazásainak a futtatásához, a 8 GB háttértár szűkösnek mondható, de bővíthető a levehető hátlap mögött megtalálható microSD csatlakozó segítségével maximum 64 GB-tal. Utóbbira szükségünk is lesz ha sok nagyméretű applikációt, mondjunk játékokat töltünk le a telefonra, tesztünk során néhány app telepítése után viszonylag hamar megkaptuk a „nincs elegendő tárhely” figyelmeztetést.

Kamera



A nagymérető fotók felhalmozódásától azonban kevésbé kell tartanunk. A kedvező fogyasztó árért folytatott harc ugyanis leginkább a hátlapi kameránál érhető tetten, ami nem kapta meg a PureView technológiát - emiatt néhány Nokiás kamera applikáció nem is telepíthető rá - és mindössze 5 megapixel áll rendelkezésünkre, ami szokatlanul kevés egy finn mobiltól. Mondhatni e modul a készülék leggyengébb pontja, lentebb látható, hogy mi mindenre képes az 5 megapixeles szenzor.

 

 

Most a szoftver részletes ismertetésétől eltekintenénk, mivel a GDR3, azaz a Nokia Black frissítést már a Lumia 1520 teszt során bemutattuk, a PureView-mentes kamera miatt csak annyi megkötést tapasztalhatunk, hogy a kameratechnológiára alapuló appokat nem tudjuk majd a telefonra letölteni.

 



Összegzés



Az árkategórián belül jónak mondható kijelző, az igényes összeszerelés és az erős akkumulátor – ami könnyedén bírja két napig is szuflával - ellenben a jó vétel felé billenti a mérleg nyelvét, de mindez másodlagosnak tekinthető, hiszen mint minden tepsifonnál, itt is a méret a lényeg. A hat hüvelyk miatt fogják ugyanis egyesek imádni, mások messziről kerülni a telefont.

Ellene szól, hogy nehéz, a kényelmes irányításához mindkét kézre szükség van, megbámulják a tulajdonosát az utcán, amint a füléhez emeli a készüléket, illetve tárolásához nagy far- és kabátzseb is elengedhetetlen, vagy egy kisebb retikül. Emellett telefonáláskor a hangminőséggel sem voltunk megelégedve, mintha e funkciót feláldozták volna a nagyképernyős applikációk futtatásának oltárán.

 

Hirdetés

 

Viszont játékra, böngészésre, tartalomfogyasztásra ideális választás lehet a nagyobb kijelző miatt, így ha a célközönséget kellene meghatároznunk, akkor a folyamatosan a telefonjukat nyomkodó, útközben is megállás nélkül játszó, inkább csevegő, mint telefonáló tinédzsereket mondanánk, az okostelefonokkal és táblagépekkel együtt felnövő új generációt. Az alacsony árcédula miatt sikertermék lehet a modell, nem vitás, ám az erősebb hardver, a kisebb súly és a jobb kamera miatt mi továbbra is a nagytestvérét, a 1520-at tartjuk jobb vételnek.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.