Hirdetés

Teljes gőzzel mobil



|

A Windows 10 kint, következhet a mobil platform megreformálása. A jelek szerint nagyon komolyan veszi mindezt a Microsoft, hát mi sem álltunk ellen, telepítettük a Windows 10 Mobile-t.

Hirdetés

Nem lesz pozitív tanmese a Windows Phone 7 és 8 mobil operációs rendszer fejlesztése, az már biztos, de azért a Microsoft még megpróbál javítani a helyzeten, méghozzá óriási jövőképpel, hatalmas elszántsággal és néhol felemás, elkésett fejlesztésekkel. Ha azonban a Windows 10 Mobile jól sikerül, sokkal közelebb kerülhet a Microsoft a két mobil-óriáshoz.

Hirdetés


Egyszerű váltás

A csempés kezelőfelület megbukott asztali gépeknél, legalábbis a Windows 8-as változatban. Telefonon már egészen más a helyzet, sokkal jobban kézre állnak a nagy csempék, az állandóan frissülő információkkal pedig hasznos és jó megoldás, de tény, hogy szokatlan és teljesen más, mint a másik két rendszeren megszokott felállás.


A Windows 10 Mobile telepítése nem különösebben nehéz és ingyenes: a neten regisztrálunk Windows Insidernek, amihez az MS fiókunkat kell az Insider programba felvenni egy bejelentkezéssel. Ezt követően a Windows Phone 8.1-es telefonunkon kell telepíteni a Windows Insider appot, bejelentkezni és máris indulhat a frissítés. Aki kalandvágyó, választhatja a Slow helyett az Insider Fast csatornát, ahol gyakrabban és hamarabb érkeznek a fejlesztések, de kevésbé garantált a stabilitás. A telefon innentől a saját frissítési rutinjával letölti és telepíti a Windows 10 Mobile rendszert, majd frissíti azt és az appjainkat is. Érdemes mentést készíteni előtte, de tesztünk során mindent szépen megtartott a frissítés.


Egyes fórumozók elmondása szerint miután a telefon frissített Windows 10 Mobile-ra, érdemes egy extra gyári alaphelyzetbe állítást választani, hogy minden tökéletesen (vagyis a lehető legjobban) működjön. A WP8.1-en mentett beállításainkat, appjainkat is visszaállíthatjuk, de ez csak részleges lesz és nem tökéletes. Érdemes bejelentkezés után az alapoktól újraépíteni mindent.


Változások nagyüzemben

A Windows 10 Mobile alapvetően megmaradt a csempés kezelőfelületnél, de ezt leszámítva minden megváltozott. A rendszermag már nem csak ARM SoC-ken, akár Intelen is fut és sok közös része van az asztali, illetve xboxos kernellel. A bekapcsolás után rögtön fel fog tűnni, hogy a rendszer fontosabb elemei szinte mind megváltoztak. A balra söpörve megjelenő app-lista átalakult, ha pedig fentről lefelé húzva ujjunkat az értesítési központot hívjuk elő, itt is nagy változásokat tapasztalunk. A felső gyorsbeállításokat például kibonthatjuk és több opciót is elérünk, és már készülnek az aktív értesítések is, ahol úgy tudunk például chat üzenetre válaszolni, hogy az értesítési képernyőről nem kell az appot megnyitni.


A beállítások menüje teljesen új, és ugyan elsőre kissé puritán, sokkal jobb, mint elődje. Az opciókat érthető csoportokba rendezték, sőt, keresőt is kapunk és a beállító paneleken az összetartozó opciókra át is ugorhatunk egyszerűen.


Appok, de milyenek

A beépített appokat teljesen leváltotta a Microsoft. A levelező, a naptár, a tárcsázó, az SMS, a Kapcsolatok - minden megváltozott. A levelező sokkal modernebb, az androidos Outlookra hasonlít és könnyebben kezelhető, gyorsabb, letisztult. Csak sajnos néha még fagy.


A naptár is sokat javult, az ésszerű elrendezésnek köszönhetően sokkal több információ kifér egy képernyőre, mint a régebbi megoldásnál. A tárcsázó előnyére változott, ahogy a Kapcsolatok is, de itt még akad néhány hiányosság például a keresés során, illetve az tárcsázni kívánt kapcsolat adatlap-behívásánál.


Jelenleg az 512-es verziónál tart a Windows 10 Mobile, amit múlt heti megjelenése óta aktívan használunk. A MS nem ajánlja senkinek, hogy mindennapos használathoz ezt a verziót használja, de mi szembe mentünk az árral és nem feltétlenül bántuk meg. Az új funkciók, kezelőfelület extrái kézre állnak és innen visszalépve fapados a Windows Phone 8.1, ráadásul érzésre lassabb is. Nagyon tetszetősek az új animációk, a teljes kijelzős háttérkép, a csempék frissítése stb. Persze fagyásba belefutottunk többször is, de ez inkább csak appoknál jelentkezett, a rendszer egyszer sem omlott össze. A Wi-Fi és az LTE kapcsolatok kiválóan működnek, az adatátvitel gyors, a hívások minősége szuper. A lezáró képernyőn megjelenő értesítések azonban nem mindig, vagy csak késve jelennek meg, az értesítésekre pöccintve nem mindig jön be az adott app és volt, hogy a csempék frissítése is elmaradt. Ezek nagy részéről tud a Microsoft, de mi is jelenthetjük a hibákat. Miután a Windows 10 csapat egy jelentős része felszabadult, a két fő projekt a mobil és az Xbox lettek, így a következő hetekben felgyorsul a Windows 10 Mobile fejlesztése és az újdonságok bevezetése.


Az appokkal kapcsolatban az új áruházat is meg kell említenünk: sokat változott és immáron egységes a Windows 10-zel, aminek most még csak kevés előnyét élvezhetjük, de idővel ez nagyon fontossá válhat, ahogy terjedni kezdenek a Unified appok (mindenféle Windows 10-en egységesen futó programok).


Van visszaút

Azt mi sem ajánljuk, hogy mindenki szaladjon Windows 10 Mobile-ra frissíteni, de aki szeretné, nyugodtan kipróbálhatja, használható már a bétás rendszer is és mindig izgalmas újdonságokat kipróbálni. Ha végül mégsem vagyunk elégedettek, a Windows Phone Recovery Toollal visszatérhetünk az eredeti rendszerre bármikor, a garancia elvesztése nélkül.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.