Hirdetés

Tesco vs. Auchan: táblagépek egy polccal lejjebb



|

Mit vesztünk, ha meg szeretnénk spórolni pár tízezer forintot? Csak a márkanevet vagy egyebeket is? Három visszafogott árú versenyzőt mutatunk be a túláradó táblagép-kínálatból.

Hirdetés

Mindhárom készülék elérhető itthon hivatalos csatornákon, szervizháttérrel. Kettő az egykezes, egy pedig az ölbe fektetős méretkategóriában indul, de valamennyien hoznak akkora teljesítményt (négyszálú végrehajtás, 1 GB RAM, 1 GHz feletti CPU órajel-frekvenciák), ami elegendő a kényelmes mindennapi használathoz. Speciális képességeik vagy épp gyengeségeik segítenek leginkább a választásban.
 

Hirdetés


Tesco Op3n Dott

Olcsó táblagépektől talán nem várnánk el, de kitett magáért a gyártó. Az összeszerelés minősége jó, és a fém hátlapot sem spórolták le a készülékről. A HD-képernyő valóban IPS, ennek megfelelő látószöggel, mérete gyakorlatilag (majdnem) 8 hüvelyk, pont meg lehet még fogni egy kézzel akkor is, ha átlagos tenyérmérettel rendelkezünk. (A 4:3-as arányok nem kedveznek a filmnézésnek, de jobb fogást eredményeznek.) Ugyan csak 5 megapixeles hátoldali kamerával bír az Op3n Dott tablet, de a fotók minősége meglepően jó, és szerény fényviszonyok közepette is eléggé használható. A videóké kevésbé, a full HD felvétel nagyon gyenge minőségű, maradjunk a HD-nál.


Intel alapokra építették a készüléket, a SoC két processzormagot tartalmaz, a HyperThreading révén így négy szálon futtatja a feladatokat a CPU. Nem mondhatnánk, hogy teljesítménye bármire elég, a nap mint nap felkeresett híroldalak görgetése, megjelenítése pontonként igénybe vette a vasat, előfordultak fennakadások. A beépített háttértár mérete átlagos.
 

Op3n Dott: jól eltalált táblagép, alig 8 hüvelyken


A telepítővarázsló a szokásos Google-fiók beállítás után rákérdez az Op3n Dott ID létrehozására is, amivel érdemes élnünk. Egyrészt három hónapos korlátlan felhőtárhely-szolgáltatást kapunk, másrészt segítségével vásárolhatunk az Op3n Dott áruházában könyveket, magazinokat, filmeket és használhatjuk az Op3dott TalkIP telefonfunkciót is. (Ez utóbbi nálunk egyelőre nem működött.)


Számos kellemes meglepetés ért bennünket a készülék beüzemelése, kipróbálása során. Tetszett a kezelőfelület kialakítása, az Op3n Dott zöld ikonokkal különbözteti meg testre szabott alkalmazásait, és számos praktikus ikont kínál ott, ahol általában kell, így a zárolóképernyőn még kioldás előtt elérhető a naptár, a kamera, a galéria vagy a beállítások. Csak a legszükségesebb nyomógombokat építették be a készülékbe, a fő kezelőgombok (főképernyő, vissza, taszklista) képernyős változatban állnak rendelkezésre. Mellettük elhelyeztek még hangerő plusz/mínusz vezérlőket és egy képernyőlopó gombot. A háttéren állandó helyen úszik még egy eszköztár, amely a beállításokat, a kamerát, a galériát, az alkalmazásokat, a számológépet, a naptárat és a tulajdonos adatait gyorsan elérhetővé teszi. Kis dolog, de gyárilag telepíve van a 2048 játék, és a legáltalánosabban használt Google alkalmazások (pl. YouTube, Chrome); mi örültünk neki. Jól eltalált gépnek éreztük a Tesco üdvöskéjét, még ha nem is minden szolgáltatás volt elérhető a teszt idején.


Qilive 3778

A fehér színű Qilive a 10 hüvelykes táblagépek bevált dizájnját követi, megfogható szélességű kávával és fém hátlappal, a felső élen egy szakasz az antenna és a hangszórók kedvéért műanyag. A kijelző IP- technológiát alkalmaz, jó betekintési szöggel és gazdag színvilággal dicsekedhet, no meg cseppet sem kicsi. Az előlapi kamera csak a minimumot nyújtja, alkalmi videobeszélgetéshez is kissé mosott a képe, de a hátlapot már egy 5 megapixeles autofókuszos kamera ékesíti, ami átlagos minőségű fotókat és videókat készít, utóbbiakat legfeljebb 720p felbontásban.
 

Qilive 3778: a nagy, minőségi képernyő kényelmét nyújtja


Belül egy négymagos SoC dolgozik, amely 1 GB RAM-ból gazdálkodhat, a belső, 16 GB-os tárhely microSD-kártyával bővíthető. Saját töltőt mellékelnek hozzá, ami a nagy kapacitású akku miatt célszerű is, a micro-SB-aljzat és az OTG-kábel adatátvitelre szolgál. Van HDMI-aljzat is (ezúttal kábel nélkül), kezelőgombból viszont nem sok jutott, bekapcsoló mellett csak hangerőszabályozót találunk. Szoftveres gombokból is csak a kötelező hármas adott, noha simán elfért volna még a nagy felbontású panelen kétszer ennyi is. A kezelőfelület nincs túlzottan testre szabva, viszont kapásból rendelkezésre áll egy APK installer, a Chrome, a Google fotók és persze a Play.


Eltekintve a féloldalasan szóló hangszórótól, nincsenek kiugró hibái a Quilive 3778-nak, általánosan jól használható és megfelelő tudású készülék. A nagy képernyő kényelmesebbé teszi a böngészést és a gépelést is, és meg kell hagyni, hogy ezt a felsőkategóriás kényelmet a márkás készülékek árszintje alatt kínálja. Ugyanakkor a teljesítmény nem kiugró, és nincsenek sem hardveres, sem szoftveres extrák, különlegességek (például stylus vagy SIM-foglalat). Akadnak hasonló képességű és árazású versenytárs-készülékek, így csupán jó, de nem utolérhetetlen ár-érték arányról beszélhetünk.


WayteQ xTAB 7X Quad

Az egy kézben is kényelmesen tartható, lakkozott műanyag hátlapú xTAB 7x Quad szépen kialakított készülék. Képernyője nem túl nagy, viszont IPS-rendszerű, jó betekintési szöggel és szép színekkel, emellett felbontása túllép a belépőszinten, a panel 600×1024 képpontból áll. A ki- és bekapcsoló- mellett hangerőszabályzó-gombokat találunk csak rajta, minden más funkció képernyőről vezérelhető. A videobeszélgetések kedvéért kapott egy 0,3 megapixeles előlapi kamerát, a hátoldalon pedig autofókuszos 2 megapixeles kamera honol – sajnos eléggé rózsaszínes, gyenge minőségű fotókat készít. Van beépített FM-rádió és GPS is, a hátlap szélét eltávolítva pedig hozzáférhetővé válik a memóriakártya-foglalat és két (egy normál és egy micro-) SIM-kártyahely – az xTAB 7x telefonként is használható. A töltés microUSB révén lehetséges, de a dobozban találunk OTG-kábelt is.
 

WayteQ xTAB 7X Quad: a mezőny legapróbbja, de két SIM-foglalat és GPS is van benne (a PC World ajánlata)


A MediaTek MT8382 négy 1,3 GHz-es CPU-magot és Mali-400MP GPU-t tartalmaz, 1 GB RAM-mal; teljesítménye nem rossz, ekkora képernyőfelbontás mellett elbír a legtöbb játékkal is. A 8 GB háttértárból elég sok, mintegy 6 GB szabad, és persze van kártyafoglalat is. A hardver gyenge pontja az akkumulátor-üzemidő: úgy 4 órára számíthatunk aktív netezős használat mellett.


A WayteQ ugyan nem hazai gyártmány, de a forgalmazó gondoskodott arról, hogy a MindigTV alkalmazás és a WayteQ táblamagazin előre telepített legyen, előbbivel a hazai DVB-T-csatornák műsora követhető, utóbbival magazinok olvashatók, azaz sok az ingyenes magyar nyelvű tartalom. A GPS-t kihasználandó ötezer forintos áron megvásárolható a géphez a SYGIC 3D EU térképszoftver, élettartamra szóló frissítéssel.
 


Nagyon jó ár-érték arányú tablettel szerepel tesztünkben a WayteQ, amely azok számára jó választás, akik mobilnetezni szeretnének a tablettel, és nem kívánnak maguknál tartani csak emiatt okostelefont is. (Fontos korlát, hogy a 3G-s internet csak 2100 MHz-es sávon megy.) Kicsit mókásan hat, ahogy az ember egy hétcolos tablettel telefonál, de persze használhatunk headsetet is. Ha valaki többet netezne, mint beszélne, annak univerzális megoldás lehet az xTAB 7x Quad.


Hasonló érdekességeket olvashatsz az aktuális PC Worldben is. Éves előfizetéssel ráadásul most 6 960 forintot is megspórolhatsz!

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.