Hirdetés

Tippek használt telefon vásárlóknak



|

Közeleg a karácsony, így új telefon vásárlása ajándék gyanánt is felmerülhet. Szerencsére manapság boltból vagy magánszemélytől egyaránt vásárolhatunk olcsóbb, már kifutott termékeket használtan, nem ritkán kifogástalan állapotban.

Hirdetés

Legyünk óvatosak! Először érdemes körülnézni a nagyobb hazai GSM boltokban, ott általában megfelelő állapotú és árú készülékek kaphatók 8 napos garanciával, adásvételi szerződéssel (kivételt képeznek ez alól az ugyanezeken a helyeken kapható még gyári garanciás készülékek). Ha e kereskedőknél elérhető árakat is soknak találjuk - mert ugye ezeknek a boltoknak is meg kell valamiből élniük - akkor látogassunk el valamely apróhirdetési weboldalra. Az itt kapható telefonok az esetek jelentős százalékában működnek, megbízhatóak, de akadhatnak kivételek. Egy kis odafigyeléssel azonban könnyen minimalizálhatjuk a kockázatokat.

 

 

 

Lényeges buktatók

Egyrészt általában gyanús, ha nincs telefonszám megadva a hirdetésben, ha ebbe belefutunk, akkor e-mail útján minden esetben kérdezzük meg az eladó nevét, kérjük el telefonszámát. Ha nem reagál, akkor engedjük át másnak a vásárlás lehetőségét. Ha Vodafone hálózati korlátozás van a készüléken, akkor legyünk gyanakvóak, ugyanis ez jelentheti a telefon kétes eredetét is. A bűncselekményből való származás, illetve számlatartozás miatt letiltott készülékeket a mobilszolgáltató ugyanis nem tiltja le saját hálózatáról, ezért sokan Vodafone-osként próbálják eladni letiltott készüléküket. Ellenszer: számlát, papírokat kérjük el, valamint nézzük meg, hogy a készüléket a mobilszolgáltató forgalmazta-e valamikor.

Minden esetben nappal, nyilvános helyen legyen megbeszélve a találkozó, erre a legalkalmasabb helyek a különböző bevásárló központok. Ne beszéljük meg találkozót este az aluljáróban, nagy valószínűséggel akkora már üres pályaudvarokon, vagy a parkolókba. Lehetőség szerint ne menjünk el egyedül egy ilyen találkozóra. Akármi is történik, több szem többet lát. A telefont kézbe véve alaposan nézzük meg annak állapotát, könnyen lecserélhető előlap ( illetve hátlap) esetén mindenképp szedjük (vagy szedessük) szét a telefont, nehogy valami rejtett hiba később derüljön ki. Rázzuk meg, finoman nyomkodjuk meg itt-ott, hogy minden a helyén van-e.

Kérdezzük meg, hogy a telefon előfizetéssel (postpaid), vagy kártyás (prepaid) csomaggal lett-e vásárolva, lehetőség szerint kérjük el a papírokat. Abban az esetben, ha előfizetéssel lett beszerezve, még óvatosabbak kell, hogy legyünk, ugyanis ha az előfizetés tulajdonosa a későbbiekben nem fizeti a számláját, illetve felrúgja az előfizetői szerződést, úgy automatikusan letiltásra kerül az azzal az előfizetéssel vásárolt telefon is. Ha cég nevén van a telefon, úgy általában megnyugodhatunk, magánszemély esetén írassunk alá egy adásvételi szerződést. Ha aláírja, akkor nem lehet nagy gond, ha nem, akkor irány haza.

 

 

Nézzük meg a telefon IMEI számát (csillag-kereszt-06-kereszt), hogy stimmel-e a szoftverben található számsor a telefon hátlapjára (illetve esetleges garancialevelére) írt számmal! Amennyiben nem egyezik, találjunk valami jó kifogást és köszönjük meg, hogy időt szánt ránk az eladó (ne kezdjünk el kötözködni, hogy ez honnan van, nem stimmel, lopott stb. - holott ez a tényleges helyzet)! Olyan is előfordul, hogy a telefon hátlapját lecserélték, ilyenkor mindig kérjük el az eredeti, leszerelt, sok esetben sérült darabot! Ha nincs meg, akkor természetesen megint csak hagyjuk ott a telefont!

Doboz, töltő, leírás jó ha van, ezek közül a legfontosabb a töltő. Ha nagyon oda akarunk figyelni minden részletre, akkor nézzük meg, hogy a töltő gyári-e, vagy utángyártott, de ennek általában nincs sok jelentősége. Ha ugyanis kétes eredetű telefon, akkor az már fennakadt volna az előző pontokon. Figyeljünk a hálózatfüggőségre! Ha többre preferáljuk a garanciát, akkor érdemes hálózatfüggő telefont venni, ellenkező esetben vásárolhatunk függetlenített telefonokat is. Tudjuk azért, hogy annak az esélye, hogy gyárilag lett kikódolva a készülék, minimális.

Végezetül általánosságban elmondhat, hogy a túl alacsony ár mindig gyanús. Senki sem szereti eladni a drágán vásárolt holmiját a beszerzési ár alatt. Amennyiben mégis ilyennel találkozunk, élnünk kell a gyanúval, hogy az aktuális készülék vagy nem eredeti darab, vagy lopott. Ilyenkor szokott felmerülni az “akkuhiba”, vagy hogy nincs meg a készülék töltője, a lényeg, hogy ne lehessen bekapcsolni - de persze “eskü”, hogy működik. Ebben az esetben azonnal távolodjunk megfelelő messzeségbe az eladótól. Ide illő tipp, hogy az exkluzív luxustelefonokhoz például speciális töltő is jár, amit nem lehet leakasztani a nagy elektronikai áruházak polcáról. Ezért, ha például egy Vertut akarnak eladni nekünk ötvenezer forintért - ami a valós árának olyan 3 százaléka - de minden tartozék nélkül, akkor számoljunk vele, hogy vagy egy nagyon szép telefon lesz a kezünkben, de egy másikkal telefonálunk majd, vagy tökéletesen szétberheljük a készüléket, hogy fogadhasson egy töltőt - és csak ekkor derüljön ki, hogy már rég le van tiltva -, vagy bemegyünk a legközelebbi Vertu boltba, és magunkra hívatjuk a rendőröket, amikor megrendeljük a lopott telefonunkhoz az amúgy nem is olcsó tápot.

"előfordul, hogy a telefon hátlapját lecserélték, ilyenkor mindig kérjük el az eredeti, leszerelt, sok esetben sérült darabot"

 

Ne csak az adatokat nézzük!

Az elkövetkezendőkben azoknak szeretnénk hasznos tanácsokat adni, akiknek semmit nem mondanak a specifikációk, és inkább szerelemből vesznek telefont, semmint a praktikumok alapján. Őket fenyegeti ugyanis a legjobban az a veszély, hogy a vásárlást követő időszakban számos olyan bosszúsággal fognak szembesülni, melyek könnyedén elkerülhetőek lennének.

Telefonból a piacon jelenleg annyi van, hogy ember legyen a talpán, aki könnyedén tud dönteni. A különböző gyártók termékpalettáján is rengeteg variációval, tulajdonságokban alig különböző modellekkel találkozhatunk, és van olyan, hogy papíron sokkal jelentéktelenebbnek tűnnek az eltérések, mint a valóságban. Laikusként is fontos, hogy legyenek alternatíváink, tehát ne azt mondjuk, hogy XY gyártó Z1234S jelű készülékét akarjuk, és punktum. Legyen a tarsolyunkban még legalább egy-két alternatíva, ha esetleg mégsem jönne be az első gondolat. Ehhez pedig kutakodás kell az interneten, fórumok és tesztek olvasása, ezt nem kerülhetjük el. Lapunkban, és mobiltechnológiával foglalkozó weboldalunkon a nonstopmobil.hu-n is rendre megtalálhatóak az új készülékek tesztjei, amelyek segíthetnek a vásárlás előtti döntéshozatalban.

 

 

Amennyiben már az üzletben vagyunk, ne elégedjünk meg annyival, hogy megmutatják a becsomagolt terméket, vegyük kézbe, nézzük meg, hogy milyen súlya van akkumulátorral együtt. Vannak, akik a pillekönnyű telefonokat szeretik, mások inkább azt, ha érzik, hogy van valami a kezükben. Ilyenkor ellenőrizzük az illesztéseket is, mert például az egyáltalán nem alsó kategóriás Nokia 700 esetében lötyögős hátlapot találtunk, és ha ez valakit zavar, akkor az nem jó. Minden készüléket, de különösen az okostelefonokat érdemes kipróbálni működés közben, mert itt érhetnek később a legnagyobb csalódások. Első körben ellenőrizzük, hogy megfelelő-e számunkra a billentyűzet, akár ténylegesen, akár a kijelzőn áll rendelkezésre.

Borzasztó rossz úgy SMS-t írni, hogy az ujjaink túl nagyok az adott felülethez, és folyamatosan másik billentyűt nyomunk le, mint szeretnénk. A folyamatos törléssel ugyanis csak az idő megy, ráadásul egyre idegesebbek leszünk. Bekapcsoláskor érdemes figyelni az üzemkész helyzet eléréséig eltelt időre, mivel itt jelentős eltérések mutatkoznak, a néhány másodpercestől a félperces intervallumig, és biztosak lehetünk benne, hogy pont akkor lesznek a legidegesítőbbek ezek a másodpercek, amikor sok múlik rajtuk. Ha el tudjuk kerülni, hogy a biztonsági ember ránk vesse magát, próbáljuk ki a kijelző fényerejét utcai fényviszonyok mellett, ezzel elkerülhetjük azt a fajta kellemetlenséget, hogy a későbbiekben egy szép napos délutánon fogalmunk sem lesz, hogy mi történik a halvány felületen. A mai okostelefonok esetén egyébként általában minden körülmények között megfelelően teljesítenek a kijelzők, így erre a problémára ritkán kell számítani.

 

 

Próbáljuk ki a hívás közbeni hangtulajdonságokat, a minimális és maximális hangerőt, recsegést, elhalkulást, stb. Amennyiben valóban szeretnék nekünk eladni a kiszemelt készüléket, ezt is engedni fogják sok boltban (ahol nem, ott viszlát). Ne órák múlva derüljön ki, hogy már az utcán sem hallunk semmit, hiába van maximumon a hangerő. Ezzel együtt tudjuk vizsgálni a sebességet, mert a szerkesztőségünkben járt tesztkészülékek között is voltak olyanok, melyek pont az egyik legtöbbet használt funkció, azaz a telefonkönyv esetén lassultak be. Lapozgassunk, keresgessünk, lépjünk ki-be, így láthatjuk az esetleges röccenéseket. Ugyanez igaz a Wi-Fi-s lehetőségekre, hiszen szinte majdnem minden üzletben van drót nélküli hálózat, így lehetőségünk nyílhat arra, hogy megnézzük, milyen gondokat okoz a telefonnak a nagyobb adatmennyiséggel járó szörfölés kezelése.

Ha nagy mobilfotósok vagyunk, ne felejtsük el kipróbálni a kamerát, mind fényképező, mind mozgóképes üzemmódban. Készítsünk néhány képet, próbálgassuk a fotózás közbeni fogást, úgy, ahogyan számunkra kényelmes, ugyanis előfordulhat, hogy a nekünk megfelelő fogás miatt a kamerába belelóg az ujjunk, vagy kitakarjuk a vakut. Ezért még nem kell elpártolni a kiszemelt árutól, de érdemes észben tartani, hogy elronthatjuk vele a felvételeket. Ha olyan telefont veszünk, ami nem miniUSB-s csatlakozáson fogadja a működéshez szükséges töltést, akkor esetleg érdemes olyan modellben gondolkodni, ami nem ritkán látott, egyedi csatlakozást használ, így nem kell folyamatosan magunknál tartani a töltőt, hanem könnyedén kérhetünk egyet kölcsön.

A leírtak mind olyan dolgok, melyekhez semmiféle szakértelem nem szükségeltetik, mégis nagyban meghatározzák, hogy csillivilli új telefonunkkal milyen kapcsolatot ápolunk a jövőben. Legyünk tehát körültekintőek akkor is, ha számunkra semmit nem mondanak a technikai adatok. Ha csak intuíció alapján vásárolunk, akkor sem kell bedőlni az első lehetőségnek, akkor is lehet körültekintő az ember, ha nem ért a telefonokhoz.

 

Vigyázat, hamisítják!

Amikor valaki mobiltelefon vételre szánja el magát, nagyon fontos, hogy tisztázzon magában egy dolgot. Nevezetesen, hogy a megvásárolandó készüléket tényleges használatra veszi, vagy csupán csak villogni akar vele. Utóbbi esetben ugyanis remek lehetőség nyílik a különböző menő mobilok replikáinak megtekintésére.

 

 

A replika egy érdekes szó, ugyanis nem hordozza azt a negatív élt, amit a “hamisítvány” már igen. Erre az élre pedig szükség is van, hiszen ezek a másolatok többnyire silány minőségű utánzatai az eredeti telefonnak, és többnyire a külső tulajdonságokban hasonlítanak egy-egy menő darabra, de anyaghasználatban, tartósságban, és összeszerelési minőségükben meg sem közelítik a minta darabot.

Mivel pedig ezzel a bekezdéssel valószínűleg mindenkit lebeszéltünk ezekről a többnyire keletről - vagy méginkább a távol-keletről - behozható borzalmakról, lássuk is, hogy hogyan tudjuk a legegyszerűbben felismerni őket.

Ha az utcán sétálva valaki gyanúsan olcsón kínál eladásra nekünk mobiltelefont akkor azonnal érdemes gyanakvónak lenni. A 150–200 ezer forintba kerülő mobilokat sehol, semmilyen forrásból nem lehet ekkora árcsökkenéssel megvásárolni, még akkor sem, ha használt az adott termék.

Ha mégis úgy döntünk, hogy megnézzük, akkor már a csomagolásnál előjönnek a különbségek. Az általunk eddig látott, hamis telefonok - ez egyébként szinte kivétel nélkül iPhone-másolat volt - dobozán a kép fakó volt, láthatóan fénymásolták az eredetit.

Ha kézbe vesszük a telefont, akkor attól függ a dolgok kimenetele, hogy volt-e már a kezünkben az eredeti. Ha igen, akkor azonnal észrevehető, hogy a hamisítványok könnyebbek, az összeszerelésük gyatra, hiszen nem kerülnek bele minőségi alkatrészek, komponensek – ez leginkább a kijelzőn, illetve annak színvonalán tűnik fel.

 

 

Ha már belebonyolódtunk a vásárlásba, feltétlenül ragaszkodjunk hozzá, hogy bekapcsolhassuk a készüléket, hiszen ekkor tulajdonképpen mindenre fény derül. Egyrészt rájöhetünk arra, hogy a hamisítványok az olcsóbb, úgynevezett rezisztív kijelzőt használják, de azok közül a lehető legrosszabb minőségűt. Amennyiben az érintéseinkre csak nagyon nehezen, lassan reagál a telefon, akkor máris adhatjuk vissza az eladónak, hiszen a mai okostelefonok szinte kivétel nélkül a kapacitív megjelenítőt használják.

Azt is megmondhatjuk, hogy ha már valamilyen fatális véletlenből kifolyólag mégis hozzájutottunk egy ilyen példányhoz, legalább használható-e valamire. Nos, a lista igen rövid lesz, hiszen az előre telepített játékok, alkalmazások ezeken a készülékeken többnyire nem, vagy csak rosszul futnak, inkább csak különböző hibaüzeneteket dobnak, a Wi-Fi csatlakozást sosem tudtuk beállítani, és úgy általában elmondható, hogy az összes funkció rendkívül nehezen, vagy egyáltalán nem érhető el vagy a kijelző érzéketlensége, vagy egyéb hibák miatt.

Összefoglalva tehát a tanácsunk a következő: Amennyiben anyagi erőforrásaink nem engedik meg a legújabb okostelefonok megvásárlását, de nem szeretnénk a piaci kínálat olcsóbb szegmenséből válogatni, akkor némi körültekintéssel nyugodtan választhatjuk a használt telefonokat. Ha odafigyelünk a vásárlásnál, jó eséllyel meg sem fogjuk érezni, hogy nem új készüléket vettünk. A piacon keringő, az eredetinél jóval olcsóbb másolatokat viszont ha csak tehetjük, kerüljük el. Ezeknél sosem tudhatjuk, mibe szaladunk bele.

 

 

 

10 hasznos tanács

1. Egy üzlet szinte mindig biztosabb forrás, mint egy magánszemély.

2. Ha mégis magánszemélytől vásárolunk, mindig legyünk tisztában azzal, hogy ki is az eladó.

3. Mindig nyilvános helyen találkozzunk, lehetőleg Bevásárló központban, itt ugyanis biztonsági szolgálat, és kamerák is vannak.

4. Vizsgáljuk meg alaposan a telefon külsejét, mert itt távozás után nem mindig van garancia.

5. Győződjünk meg arról, hogy a vásárolt készülék működik, és adott esetben kártyafüggetlen.

6. Egyeztessük össze a házon található IMEI számot a készülék által kiírttal (** # 06 #)

7. Ha dobozt is kapunk a telefonhoz, ellenőrizzük a tartozékokat, esetleg az azon található IMEI-t is.

8. Mindenképp indítsunk egy hívást, hogy kipróbálhassuk a mikrofont és a hangszórót.

9. Próbáljuk ki a készülék lehető legtöbb funkcióját (Wi-Fi, Bluetooth, kamera).

10. Írjunk adásvételi szerződést, amelyben legyenek benne az eladó alapadatai

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.