Hirdetés

Ember módra gondolkodó számítógépes rendszert fejleszt az IBM



|

Az IBM tudósai olyan szoftveres ökoszisztéma kifejlesztésén dolgoznak, amely hatékonyan támogathatja az emberrel együttműködni képes kognitív számítástechnikai rendszereket.

Hirdetés

Hirdetés

Az informatikusok a mesterséges intelligencia-megoldások és a gépi tanulást lehetővé tevő algoritmusok segítségével olyan kognitív számítástechnikai rendszereket hozhatnak létre, amelyek képesek hatékonyan együttműködni a felhasználókkal. Az IBM kutatói szerint a technológia alkalmazása révén olyan alkalmazások fejleszthetők ki, amelyek „képesek imitálni az emberi agy észlelési, cselekvési és kognitív képességeit”. Más szóval, olyan komputereket készíthetnek, amelyek képesek önállóan feldolgozni az adatokat, és az emberekhez hasonló módon „gondolkozni”.

A Wattson 2011-ben két emberi bajnokot is legyőzött egy műveltségi vetélkedőben

Az „intelligens számítógépek” kifejlesztése, persze, igen összetett feladat. Az IBM szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a ma használt számítástechnikai rendszerek évtizedekkel ezelőtt kidolgozott alapelvek szerint, afféle „számzabálókként” működnek. Csakhogy a mai körülmények között, a big data korában, ez az elöregedő technológia egyszerűen már nem elég hatékony – éppen ezért lenne fontos, hogy olyan rendszereket fejlesszenek ki, amelyek az agy működését modellezik.

A legismertebb kognitív komputer az IBM Watsonja, amelyet 2011-ben a Jeopardy című vetélkedő tett világszerte híressé; a gép két emberi bajnokot is legyőzött.

„Neuroszinaptikus magokból álló hálózat”

„Az architektúrák és a programok szoros összefüggésben állnak egymással, ezért az új architektúrák új programozási paradigmák kidolgozását teszik szükségessé” – jelentette ki Dharmendra S. Modha, az IBM Research témavezetője és rangidős menedzsere.

Ez az oka annak, hogy az IBM egy új „kognitív ökoszisztéma” kifejlesztésén dolgozik. A megoldás egy szoftverszimulátort is magába foglal majd, amelynek alapja egy „neuroszinaptikus magokból álló hálózat”: egy olyan neuronmodell, amely képes az „agyszerű számítási folyamatok” kezelésére.

A programozási modell „alakítható és újrafelhasználható építőelemekből”, úgynevezett corlettekből és az azokat tároló könyvtárakból épül fel. Ez az architektúra támogathatja majd azokat az új generációs rendszereket, amelyek már nem annyira „számítógépekként”, mint inkább „biológiai lényekként” viselkednek majd.

Az IBM az International Joint Conference on Neural Networks konferencián mutatja be legújabb fejlesztéseit, amelyet ezen a héten tartanak Dallasban.

De mire jó ez a rengeteg fejlesztés? Az IBM célja az, hogy hosszabb távon olyan, rendkívül alacsony fogyasztású és kis helyen elférő, „tízmilliárd neuronból és százbillió szinapszisból álló” chiprendszert hozzon létre, amely forradalmian új technológiák kifejlesztését teszi lehetővé.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.