Hirdetés

Ezért ne használj régi PC-t szervernek



|

Jó tipp, hogy hasznosítsuk újra régi gépünket, de néha nem biztos, hogy megéri.

Hirdetés

Kiöregedett alólad sokéves, de még mindig szuperül működő számítógéped és itt a lehetőség újat venni? Csapj le rá, ez nem is kérdés, az viszont már annál inkább, hogy mi legyen a régivel. Kidobni jogosan nincs szíved, viszont túl sok pénzt sem adnának már érte a használtpiacon. A tippek között szerepel, hogy odaadjuk családtagnak, ismerősnek, esetleg jótékony célra ajánljuk fel – mind jó ötletek, ahogy az is, hogy beállítsuk médialejátszónak vagy otthoni szervernek. Ez azonban nem mindig éri meg.
 

Hirdetés


Szervernek túl éhes

A régi gépek természetesen sokkal lassabbak, mint a mai konfigurációk, de ez a teljesítmény még mindig bőven elegendő ahhoz, hogy torrent, ftp, dlna, fájl stb. szerverként üzemeljen, sőt, rábízhatunk filmtömörítést és még számtalan más feladatot. A legnagyobb gond azonban, hogy egy ilyen szerverhez 7/24-es üzemre van szükség, vagyis a régi PC-nk éjjel-nappal menni fog, márpedig a régebbi platformoknál az energiatakarékosság még nem volt elsődleges szempont. Egy Pentium 4 vagy régebbi athlonos, phenomos összeállítás rengeteget fogyaszt, olyannyira, hogy az már a érezhető lesz a villanyszámlában is, főleg, ha éves szinten nézzük. Emellett a zajszinttel is meg fog gyűlni a bajunk – nem mindenkinek van annyi helység a lakásában, hogy el tudja rejteni a folyamatosan zúgó gépét.
 


A fogyasztás és zajszint mellett olyanokra is fel kell készülni, mint például a LAN csatoló sebessége és az operációs rendszer. Ma már egy átlagos otthoni hálózathoz is erősen ajánlott a gigabites sebesség, főleg akkor, ha filmeket streamelnénk otthoni szerverünkről, miközben letöltő állomásnak is használjuk egyszerre több eszközről is. A Windows OS esetén megfelelő programokat is telepítenünk kell és a távoli elérésről is gondoskodnunk kell.


Így vágj bele

Ha régi gépet alakítanál át otthoni szerverré, a következőkre figyelj oda. A konfigurációt csupaszítsd le, csak a legfontosabb komponensek maradjanak. Nincsen szükség erős, nagyfogyasztású videokártyára, szereld ki a hangkártyát, TV-vevőt, optikai egységet is. Túl sok memóriára sem biztos, hogy szükség lesz, viszont tárhelynél kevés, de nagy kapacitású HDD az ideális. ezekből is a Green vagy NAS változatokra érdemes szavazni, amelyek keveset fogyasztanak, olcsók és halkan dolgoznak.

 


A LAN vezérlő legyen gigabites, ez nagyon fontos, és szükség esetén a routert is fejlesszük. A rendszerbeállításoknál aktiváljunk minden lehetséges energiatakarékos funkciót, és állítsunk be szigorú alvó üzemmódot a HDD-kre. Érdemes az OS-cserén is elgondolkodni: a FreeNAS ingyenes és kiváló NAS-oprendszer.


Ha ezt túl macerásnak ítéljük, érdemes a NAS-ok világában körbepillantani. 1-2 fiókos NAS-t már nagyon olcsón szerezhetünk és a legtöbb már nem csupán fájlszerverként üzemel, DLNA-szerverként, torrentkliensként is funkcionál és mobil appokkal is elérhetjük.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.