Hirdetés

Így jutsz MS-DOS-hoz egyszerűen



|

Nyakunkon a Windows 10, de bármilyen hihetetlen, a DOS még mindig tud nagyon hasznos lenni.

Hirdetés

„Helyezze be a flopi lemezt” – a felhasználók 99,99%-a itt hagyná abba az olvasást, mert ugyan mibe is tenné az a flopi lemezt, ha egyszer már a technológia és az adathordozó is réges-régen elavult és el is tűnt. Pedig egykor még a Windowsokat sem a Windows Update-en keresztül szórta ki 1 nap alatt a Microsoft, hanem el kellett menni a boltba, ahol jó sok kisflopin adták el nekünk a rendszert. Persze hazafelé lehetett aggódni, hogy nehogy lemágneseződjön valamelyik flopi, mert akkor oda a félnaposra tervezett rendszerfrissítés. Akkoriban még mindennapos volt a DOS és nem is volt nehéz így indítani a gépet: boot flopit pár gombnyomás volt készíteni. A flopi és a régi Windowsok már eltűntek, de ez a csupasz rendszer, a DOS még mindig fel-felbukkan, mégpedig azért, mert hasznos. Megmutatjuk, hogyan futtathatsz DOS-t te is és mire is jó ez.

Hirdetés


DOS boot készítése

A flopit felejtsük el, alig van ma már olyan alaplap, amin van vezérlő, ráadásul a meghajtó és az adathordozó is kihalt. Helyette USB kulcsot használjunk, amiről simán bootolnak a mai PC-k. Erre kell elkészítenünk a DOS-t, ami lehet a hagyományos MS-DOS és a FreeDOS is. A kettő között nincsen különösebb különbség, így rajtunk áll, melyiket választjuk. A legegyszerűbb módja a DOS boot kulcs készítésének, ha Windows alá beszerezzük a Rufus nevű programot, amelyben mindössze egy kattintás beállítani, hogy a formázás után készítse is el a DOS bootot. Külön extra, hogy még azt is kiválaszthatjuk, melyik DOS-t szeretnénk feltelepíteni. A program hatékony, gyors és egyszerűen kezelhető, de mi párszor belefutottunk abba, hogy nem készült el megfelelően az adott USB kulcs.


Ilyenkor jöhet a B-terv, amely nem más, mint a HP USB Disk Storage Format Tool. Ehhez még szükség lesz a Windows 98 alól kimentett DOS-ra, amelyet ezen vagy ezen (a zip-jelszó: rumorscity) a linken értek el. A HP segédprogramját futtassuk rendszergazdai jogosultságokkal, majd itt válasszuk a Quick Format és a „Create a DOS startup disk…” opciókat. A fájlrendszer legyen sima FAT, a kicsomagolt boot fájlok helyét pedig az alsó sorban tudjuk megadni. Nincs más hátra, mint elindítani a villámgyors formázást és másolást és máris indíthatjuk gépünket DOS-szal. A Rufushoz hasznos lehet még ez a link, ahol ISO képfájlban találjuk meg az MS-DOS indítólemezeket.


Mire használjam?

A DOS-szal induló USB kulcs nagyon hasznos tud lenni. Például BIOS-frissítésre ideális környezet – mind a mai napig minden gyártó készít DOS-os BIOS-író programot. Ehhez hasonlóan a speciális, hardvermanipuláló szoftverekből is szép számmal találunk DOS alá. Például átírhatjuk a LAN vezérlő MAC címét, frissíthetjük a VGA VBIOS-át, vagy a merevlemez gyári beállításait módosíthatjuk. Ugyancsak DOS alól futtathatunk olyan programokat, mint például a Memtest, amely a rendszermemória megbízhatóságát teszteli, de fájlkezelőt is elérhetünk DOS alá és még sorolhatnánk, a lista közel végtelen.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.