Hirdetés

Sok a kérdés az új tömörítés körül



|

A HEVC/H.265 már velünk van egy ideje, de még csak most kezd igazán terjedni. Összeszedtük, miért is van nagyon komoly esélye arra, hogy átvegye elődje, a H.264 helyét.

Hirdetés

A H.264 mindenhol ott van - a "videokodekek USB-je": legyen az Blu-ray, HD stream, TV show, IP kamera jelfolyam - bármi. A H.264 nem véletlenül ilyen népszerű. Viszonylag alacsony bitráta mellett is csodás minőséget képes produkálni, és miután mindenre ezt használják, szinte minden eszköz képes hardveres gyorsítással lejátszani. De nem csupán az alacsony bitráta esetén jó - akkor is kiválóan használható, ha magas bitráta mellett kell nagyon-nagyon jó minőséget produkálni.

Hirdetés


H.265 = H.264+1

De az évek telnek, és a H.264 is megöregedett. Az eltelt évek során készült egy másik szabvány, ami még jobb, még hatékonyabb tömörítésre képes, így a fájlok mérete, a stream sávszélességigénye csökken. A szabvány a HEVC, vagyis High Efficiency Video Codec, és 2013-ban, három éve ütötte fel a fejét. Más neveket is kapott a HEVC, ez a H.265 vagy az MPEG-H Part 2.


A fő vonzereje a HEVC-nek, hogy elődjével, a H.264-gyel összehasonlítva feleakkora fájlméretet produkál azonos méret mellet, vagyis a tömörítés a duplájára nőtt. A H.265 az elődjére épül, így mindkét szabvány a mozgás-előrejelzést alkalmazza, hogy olyan területeket találjon, amelyek redundánsak (nem változnak) képkockán belül és képkockákon keresztül. Ha ilyet talál a kodek, ezen a területen csak hivatkozást ment el a képkockán belüli másik, azonos helyre vagy egy előző képkockára. Ezek a blokkok a H.264-ben 16×16 pixelesek lehetnek maximálisan, míg a HEVC esetében 64×64 pixelesek is.


A HEVC hatékonyabban osztja fel a különböző méretű blokkok elhelyezkedését is, továbbá javult a mozgás-kompenzáció és még egy sor, speciális funkció: ezekről részletesen itt olvashatsz



Mi játssza le?

A H.264 elsöprő sikere, hogy minden lejátssza. De ez sem volt mindig így. Kezdetben sok eszköznek túl nagy falat volt az új szabvány és meg kellett várni, míg a hardvergyártók elkészítik a filléres dekódoló chipeket. Sajnos ami ma H.264-kompatibilis, az nem feltétlenül H.265 kompatibilis hardveresen. Azért összeszedtünk néhány HEVC-kompatibilis eszközt, aminél valamilyen szintű H.265 hardveres támogatást kapunk.


- Intel Skylake CPU-k
- AMD Carizzo APU
- AMD Fiji GPU (Fury/Nano)
- NVIDIA GM206 (GTX 950/960) (a többi GeForce 900-as kártyánál csak részleges hardvertámogatás biztosított
- NVIDIA Pascal
- Snapdragon 208/410/615/805 SoC
- NVIDIA Tegra X1 SoC
- Samsung Exynos 5 és újabb SoC-k
- Apple A8 és újabb SoC
- Dune HD Solo 4K
- Popcorn Hour A-500/Pro
- Új generációs, androidos TV boxok
- Xbox One


Jól látszik, hogy az amúgy gyengébb mobil chipek kapták meg előbb a H.265 modult, ami nem véletlen: az asztali CPU-k (akár az évekkel ezelőtti modellek is) és a mobil x86 CPU-k olyan erősek, hogy szoftveresen is képesek dekódolni a HEVC-t. A tesztek azt mutatják, hogy még az előző generációs Intel Atom SoC-k is képesek dekódolni az új szabványt.


Nézzünk néhány eszközt, ami nem(!) játssza le a HEVC-t:

- Google ChromeCast
- Apple TV
- Western Digital WD TV
- Playstation
- Xbox 360


Végül nézzük, milyen szoftverrel fussunk neki a HEVC-nek. Windows 10 alatt komplett, operációs rendszer-szintű támogatást kapunk. Szintén Windowson használhatjuk a VLC-t, az MPC-HC-t, vagy akár a Kodi-t is. OS X alatt a VLC-t ajánljuk, Androidnál pedig az MX Playert érdemes kipróbálni, de ez utóbbinál érdemes erősebb SoC-vel szerelt modellen kísérletezni.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.