Hirdetés

Tartsd meg a fájljaidat magadnak!



|

Kínos és fájó elhagyni egy USB kulcsot a buszon, de az sem kellemes, amikor a védelem nélküli notebookunkat lopják el. Az adatok innentől bárkinél landolhatnak - ha nem hallgatsz ránk.

Hirdetés

Elveszteni egy adathordozót nagyon kínos eset: nem csupán a hardver miatti anyagi kár fáj, sokszor az elvesztett adatok sokkal rosszabbul érintenek. Egyrészt ezeket az adatokat már nem tudjuk visszaszerezni, másrészt - és ez sokszor komolyabb gondot okoz - nem tudjuk, kinél kötnek ki fájljaink. Notebooknál még szomorúbb a helyzet, mert a levédetlen Windowst nem olyan nehéz feltörni és máris megkapja a tolvaj a jelszavainkat, belépőkódjainkat - egyszerűen mindent. Éppen ezért védekezzünk, még mielőtt beüt a katasztrófa.

Hirdetés


Titkosítás

A titkosítás ma már nem NASA-technológia és még csak különleges hardver sem szükséges hozzá. Többféle módja is van annak, hogy eleve biztonságossá tegyük mobil adathordozóinkat - ezek közül mutatunk most háromfélét.


Titkosított USB tároló

A legegyszerűbb, ha eleve olyan tárolót, például USB kulcsot vásárolunk, amely titkosítással érkezik. Egy ilyen eszközt a géphez csatlakoztatva először egy 10-15 MB-os tárolót kapunk, amely csupán egy keretprogramot tartalmaz. Ezt futtatva a program elkéri jelszavunkat, majd innen nyílik meg a titkosított tárrész. Ezt a legtöbb szoftver ma már azonosítás után bekapcsolja a rendszerbe akár új meghajtóként, akár a keretprogram meghajtójának helyére. A titkosítás mértéke szerint vannak olcsóbb, egyszerűbb kulcsok, de drágábban már katonai bizonyítvánnyal ellátott, speciális tárolókat is kapunk, melyek sok esetben a fizikai behatások ellen is védettek.


Titkosító szoftver

Ha már van egy gyors, USB 3.0-s kulcsunk vagy nagyobb tárterületű HDD-nk, nem kell lecserélnünk titkosítottra, elég, ha megfelelő szoftvert vásárolunk hozzá. Ilyen például az ENC EncryptStick. A fő PC-nkre telepíteni kell, de utána már hordozhatóként működik a keretprogram, amely a mobil tárhelyünket titkosítja. A program mindenféle normál hozzáférést letilt a tárolónkhoz, ezért a keretprogramot kell használni, ahol már hagyományos módon böngészhetünk, törölhetünk, másolhatunk stb. Jó tulajdonsága a pár ezer forintos szoftvernek, hogy fájlszintű titkosítást használ, nem szükséges minden fájlunkat titkosítani.


Ingyenes megoldás

A Truecryptről már mindenki leállt, ugye? Helyette itt a Veracrypt, amely a Truecryptre épül, de javították benne a biztonsági hibákat és fejlesztik is lelkesen. A gond csupán az, hogy érdemes telepíteni, illetve olyan gépen lehet használni, ahol adminisztrátori jogaink vannak. Amennyiben ez nem adott, a hordozható, telepítés nélküli példányt sem tudjuk futtatni. Ha erre szavazunk, a telepítésnél a kicsomagolást válasszuk, ne a telepítést.


Amennyiben csak modern, windowsos PC-k között mozgunk, megoldás lehet még a Bitlocker To Go, amely Windows 7-től felfelé elérhető, de olvasó szoftver XP és Vista alá is elérhető.


Te hogy véded adataidat?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.