Hirdetés

Samsung SSD 850 EVO 250 GB teszt - (R)evolúciós SSD



|

Elkészült a hazai sláger-SSD folytatása, ahol nem egy ráncfelvarrással szúrják ki a szemünket. Leteszteltük a világ első TLC V-NAND SSD-jét.

Hirdetés

A Samsung 840 EVO SSD-t nem kell bemutatnunk – jó, megbízható, gyors és viszonylag olcsó tároló, de bizony már több mint egy éve a piacon van, márpedig ez a Solid State Drive-ok világában igen hosszú időnek számít. Az elmúlt évben a konkurencia is sokat erősödött, a 840 Evo-nál így olcsóbban hasonlóan gyors SSD-ket lehet már kapni a boltban. Arra azonban mindenképpen jó volt ez az év, hogy bebizonyosodjon az, amit a Samsung állított: a TLC technológia végfelhasználói gépekbe kellően megbízható, vagyis az MLC mellett a 3 bit/cellás adatrögzítés is megfelelő mindennapos használatra. Ennek fényében nem is volt kérdéses, hogy az új Evo Solid State Drive szériánál is találkozunk ezzel a megoldással, azonban mindehhez jött a legújabb gyártástechnológia, hogy alaposan felkeverje az SSD-k világát

 

Hirdetés

3D NAND újratöltve

A Samsung nem tétlenkedett az elmúlt évben, és elkészítette a 840 Evo utódját. A jó hír, hogy maradt az SATA6G kompatibilitás, a rossz hír, hogy maradtak a SATA6G korlátai. Ezúttal még fájdalmasabban szorítanak az SATA korlátai, de ahogy az tesztünkből kiderült, a Samsung igyekezett minden tekintetben az elérhető leggyorsabb SSD-t elkészíteni. Ebből kitalálható, hogy továbbra is 2,5 colos, SATA6G csatlakozású, 7 mm-es meghajtó az Evo, azonban kinyitva jól látszik, hogy a 2,5 colos doboznak csak egy kis részét foglalja el ténylegesen az SSD nyáklapja.

 

 

A 850 EVO hatalmas újdonsága, hogy a Pro szériánál megismert, 40 nm-es gyártástechnológiával készült V-NAND chipeket használta fel, melyek 3D felépítésűek és 32 rétegben készülnek. Az árérzékeny, belépőszintű SSD-k piacára tervezett Evo esetében azonban változás is van, mégpedig az, hogy a 850 Pro-val ellentétben itt nem MLC szervezésű, hanem a 840 Evo-hoz hasonlóan TLC-s a NAND chip. A cellánként 3 bites adattárolás előnye, hogy költség- és helycsökkentő, ugyanakkor a V-NAND nagy strapabíróságának (újraírhatóságának) köszönhetően a Samsung így is 5 év teljes garanciát vállal mindegyik 850 EVO SSD-re, amely egyedülálló ebben a szegmensben.

 

 

Új vezérlőchip „light”

A vezérlő is megújult, bár túlzottan sok belsős információt nem sikerült még szereznünk róla. Ami biztos, hogy az MGX jelölésű chip ezúttal duplamagos, de elődjénél fejlettebb, illetve sokkal takarékosabb, így kb. 30%-kal kevesebbet fogyaszt. Ez alól egyedül a 850 Evo 1 TB modell a kivétel, ahol továbbra is a hárommagos MEX vezérlőt kapjuk. A 850 Evo többi változatában, a 120, 250, 500 GB-os kiadásaiban az MGX teljesít szolgálatot (a 750 GB-os modell megszűnt a 850-es szériától kezdődően). Ez nem jelent gondot, mert ahogy tesztünkből is kiderült, megkapjuk a magas IOPS értékeket és a kiváló teljesítményt. A vezérlőchipet minden fejlett szolgáltatással is felszerelték, vagyis adott a DevSleep és a belső AES-256 titkosítás is.

 

 

Mérések

A mérések során nagyon elégedettek voltunk a 850 EVO SSD-vel, ugyanis az adatok tömöríthetőségétől függetlenül mindig 500 MB/s felett volt a szekvenciális írási és olvasási teljesítmény, a magas IOPS az erős vezérlőt mutatja és a valós használatot szimuláló tesztjeinken is sorra verte az előző generációs SSD-ket a 850 EVO. A 250 GB-os változatnál némileg lassabb írási tempóra kell számítanunk, de még ez is bőven a kategória élmezőnyébe tartozik. Az 500 GB-os modellnél már ettől sem kell tartanunk, minden esetben maximális teljesítményre számíthatunk, amelyet persze alaposan lefojt a SATA6G kapcsolat.

 

Összegzés

A leggyorsabb filléres SSD vastag árcédulával – így lehetne összefoglalni a 850 Evo szériát. A teljesítmény, strapabíróság, a kiegyensúlyozottság és a szoftveres körítés szuper jól sikerült. Minden szekvenciális mérés során stabilan 500 MB/s felett teljesített a tároló, legyen szó akár a 250, akár az 500 GB-os modellről. Az IOPS értékek kellően magasak és az extra szolgáltatásokat, valamint a kiváló szoftvert is mind megkapjuk. Ugyanakkor mégsem felhőtlen az örömünk. A 850 Evo széria ugyanis hiába kiváló, az ára is magasabb, mint bármelyik másik „olcsó” SSD-é. Márpedig sokaknak ez számít igazán ebben a kategóriában, főleg annak tudatában, hogy az SATA6G kapcsolat korlátai miatt már szinte mindegyik (jól sikerült) SSD azonos teljesítményt nyújt. Ha a Crucial MX100-hoz hasonlítjuk, 10 ezer forinttal drágább a 850 Evo 250 GB és az OCZ Arc 100-nál is 6-7 ezerrel több, bár könnyen előfordulhat, hogy az elkövetkezendő hónapokban párezer forintot esik majd a 850 Evo ára – akkor pedig már tényleg nem tudunk majd belekötni. Bíztató tény, hogy a 840 Evo-val már most is egy árban van, így mindenképpen az újabb modellt ajánljuk.

 

Akinek fontos a kiegyensúlyozottan jó teljesítmény, a példás szoftverellátottság és az 5 év garancia, az ne is gondolkodjon, válassza a 850 Evo-t, nem fogja megbánni.

Forgalmazó: Samsung Magyarország

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.