Hirdetés

Tartósteszt: Huawei G8 - Belépő a nagyokhoz



|

Szerethető telefon járt nálunk hosszúteszten, amely mindenből hozza a kötelezőt, nem is lassul, jól is néz ki, és fele annyiért megkapható, mint a sokat emlegetett csúcskészülékek.

Hirdetés

Nem ma jelent meg, sőt, már tavalyi készülék a Huawei G8, ami a mobilok világában óriási időnek számít, főleg akkor, amikor éppen véget ér a barcelonai Mobile World Congress. Ezen a kiállításon minden cég rengeteg új készüléket mutatott be, sőt, ezekben a készülékekben már a legújabb SoC-k, kamerák, kijelzők dolgoznak, így nem is csoda, hogy minden más, már megjelent készülék ósdinak tűnik. Merthogy a G8 sem nem csúcskészülék, sem nem új, mégis, keresve sem találhattunk volna jobb mobilt arra, hogy megmutassuk, hogyan is zajlik a szemünk láttára a kínai mobilgyártók forradalma.

Hirdetés


Külső

Mielőtt belekezdenénk a G8 előnyeinek és hátrányainak, gyenge pontjainak az ecsetelésébe, véssük a fejünkbe, mennyibe is kerül ez a telefon. A 32 GB-os, általunk is tesztelt modell a nem éppen hivatalos helyeken 80-90 ezer forint körül mozog, bolti garanciával. Hivatalos helyen sikerült 107-110 ezer forintért megtalálnunk, 120 ezer forintért pedig már a drágább szaküzletekben is hozzájuthatunk.


Kb. 110 ezer forintért egy nagyon vékony, mindössze 7,5 mm vastagságú, teljes egészében alumínium borítású, kinézetre és tapintásra is prémium telefont kapunk. A nagy, 5,5 colos kijelző nagy részét elfoglalja az előlapnak, emellett csak egy apró Huawei feliratot találunk alul, valamint felül a szokásos érzékelőket, 5 MPixeles érzékelőt, hangszórónyílást és egy visszajelző ledet, amely többféle színben is képes villogni az üzenet típusa szerint.


Oldalt természetesen végig fémborítású a telefon, a sarkok lekerekítettek és mindent a szokásos helyen találunk. A hangerőszabályzó alatti ki/bekapcsoló gomb felülete kellemesen bordázott, viszont a dedikált kameragomb hiányzik. Erre a hangerőszabályzó halkító gombját használhatjuk (kétszeri lenyomással).
A ki/bekapcsolót nem is sokat fogjuk használni feloldásra, mert a hátlapi, 13 MPixeles, dupla LED-es villanóval megtámogatott kamera alatt egy ujjlenyomat-olvasót tapinthatunk ki. Ez csodásan kézre áll és több, más gyártó megoldását is kipróbálva állítjuk, hogy a Huawei-é az egyik leggyorsabb.


Belső

A simán 200 ezer forintos kinézetű mobil belsejébe már nem fért bele olyan technológia, hogy a mérések során felvegye a versenyt a nagyokkal. A központi egység egy Snapdragon 615 SoC, amely big.LITTLE elosztásban nyolcmagos, mellett pedig egy Adreno 405 teljesít szolgálatot. A GPU nem éppen a legacélosabb, főleg, hogy nem holmi HD-felbontású kijelzőt kell meghajtania, hanem egy full HD-s, IPS LCD-t, amelynek kiváló képe van. Ez azonban átlagos használat során, egyszerűbb játékoknál fel sem fog tűnni, csak a nagyon hardverigényes 3D-játékok nem fogják kedvelni a telefont.


A többi program futtatása már nem jelent gondot a telefonnak, ráadásul mindehhez 3 GB RAM-ot is kapunk, így minden kényelmesen elfér a memóriában. Ez különösen taszkváltáskor érzékelhető - pillanatok alatt válthatunk a programok között. A tárhely-gondok sem a mi vállunkat fogják nyomni: a 32 GB sok mindenre elegendő fotózással együtt is, ráadásul még extra mSD-helyet is kapunk. Ezt kihasználva mindössze a második SIM-ről kell lemondanunk, merthogy erre is képes a telefon.


A rádiós részen érezni a középkategória nyomását. A Wi-Fi csak n-es, a Bluetooth 4.0, az LTE csak Cat4-es, viszont NFC-t kapunk. Mindehhez 3000 mAh-s, igen nagy akkumulátor tartozik, így nem is csoda, hogy játékkal, videózással, böngészéssel és némi navigációval is sikerült átlagosan 1,5-2 napos használatot elérnünk.


Mérések, mindennapos használat

A szintetikus mérések azt hozták, amit ebben a kategóriában elvártunk: a Snapdragon 615 közepes értékeket ért el, ami arra bőven elegendő, hogy ne akadozzon a kezelőfelület és a fontosabb appok se döcögjenek, de a számításigényes feladatok már megdolgoztatják a telefont. A 3D-s teszteken kicsit halványabban teljesített a telefon, de még ezt sem mondanánk kirívónak vagy zavarónak - azt kapjuk, amire ebben a kategóriában számítani lehet.


A használat során akadásokkal egyáltalában nem találkoztunk, a programváltás pillanatok alatt történik, de az új appok betöltésekor azért többet kell várnunk, ha sok a számolni valója az SoC-nek. Ez a többi, Snapdragon 615-nél azért kicsit jobban ment, úgy tűnik, a gyártónak még nem sikerült 100%-osan kihasználnia a Qualcomm SoC-k erejét.


Fényképezésnél viszonylag gyorsan indul a gyári alkalmazás és képes is minden, ma elvárt effektre (pl. HDR), a képminőség pedig átlagosra, közepesre értékelhető. Szerencsére kapunk optikai képstabilizálást is, ami rossz fényviszonyok mellett jön majd kapóra.


A G8-on Android 5.1-es rendszer fut, amire a Huawei természetesen a saját, EMUI 3.1-es kezelőfelületét húzta rá. Ez ad néhány extrát az Android alapszolgáltatásaihoz, de néhányat le is korlátoz - például a Huawei szokásosan kiirtja az alkalmazás menüt. A naptár appnál is találkoztunk kellemetlen beállítással, ezért inkább a Google Now launcherével használtuk a telefont úgy, hogy a tárcsázót, kamerát és egyéb, fő funkciókhoz tartozó appokat meghagytuk Huawei-esnek. Sajnos néhány dolog még mindig nem tetszik, például a sötét alapon fekete karakteres értesítések a függöny lehúzásakor, vagy az agresszív fogyasztás-figyelő, ami valahogy mindig kinyírta a Viber értesítéseket.


Összegzés

Nem tökéletes telefon a Huawei G8, de arra szuper, hogy lássuk, mitől is félnek a piacot évek óta uraló mobil-mogulok. Ez a mobil gyönyörűen néz ki és minőségi mérnöki munka: élmény kézbe venni, meg lehet vele jelenni, nem fröccsöntött, piaci utánzat, amit legszívesebben letagadnánk. Mindehhez éppen olyan belső tartozik, amelyen jól elfutnak a kötelező, mindenki által használt appok. Arra odafigyelt a gyártó, hogy ha nem is a benchmarkok ura a G8, legalább az appok nem akadnak, a programok közti ugrálás pillanatok műve, van elég tárhely és RAM, a flash tárhely bővíthető, a kijelző jó minőségű és az üzemidő is az átlag felett van. A kamerával készített képek nem fogják lemosni a mezőnyt, de nem is borzalmasak, használható minőséget kapunk videóban és állóképben is.


Nagyon fontos, hogy a hosszúteszt során nem találkoztunk az olcsóbb androidos készülékeket súlytó gonddal, ami miatt sokan még mindig fújnak ezekre a készülékekre - pláne akkor, ha az egy kínai gyártótól érkezik. Ez a fagyás, újraindulás, megmagyarázhatatlan működés, amiket csak újraindítással lehet orvosolni egy időre. A több hetes használat során konkrétan egyszer sem kellett kikapcsolni vagy újraindítani a telefont, sőt, le sem fagyott, minden futott rajta, még a játékok és a sok-sok Bluetooth eszköz párosítás-csatlakoztatás sem tudták kiakasztani.


Mindez a tudás és kivitelezés 100-110 ezer forintért nagyon jó vétel, de azért mi reménykedünk, hogy előbb-utóbb csak elkészül az Android 6.0 is és egy firmware frissítés kíséretében az SoC-t is jobban ki fogja használni a Huawei G8 (értsd: gyorsabb lesz).

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.