Hirdetés

TESZT: Lenovo Ideapad Y900 - A turbó gomb visszatér



|

Óriási, mégis mobil erőművel célozta meg a Lenovo a gamer notebookok piacát és nem feledkezett meg az egyedi extrákról sem. Például egy igazi, hamisítatlan turbó gombról.

Hirdetés

Egyszerűen nem maradhat ki egyetlen laptopgyártó sem a gamer piacról, ahol lehet szép, világítós, vagányul kinéző, igen erős na és persze jó drága gépeket készíteni és szép számmal eladni. A Lenovo-nak nem teljesen új egy a régió, Ideapad Y-szériáját már teszteltük tavaly is és nemrég a 15,6 colos, RealSense kamerával szerelt, Skylake modell is járt nálunk. Ezután azonban valami sokkal komolyabb érkezett, sokkal nagyobb dobozban, sokkal nagyobb számítási teljesítménnyel. Ez az Y900.

Hirdetés


Külső

A méretes, világító "Y" logóval díszített készülékház nagyon masszív az Ideapad Y900-nál, a középen elhelyezett zsanér mégis ad némi kecsességet a határozott, szögletes formához. A borítás természetesen fém, méghozzá jó minőségű, és teljes egészében zárt, az alját is beleértve. A gépet felnyitva rendezett belső fogad egy szép nagy, 17,3 colos, IPS, matt kijelzővel és az azt körülvevő, nem kimondottan vastag kávával. Érdekes, hogy a full HD panel nem teljesen matt, mint egy üzleti notebooknál, némi fényességet felfedeztünk, de ez még nem zavaró és a képminőség is pazar.


A billentyűzet az első olyan, speciális extra, ami sokaknak nagyon fog tetszeni. Ez ugyanis abszolút a gamerek igényeihez igazított, de olyan jó minőségű, hogy más felhasználás során is nagy hasznát vehetjük. Ugyanis a tasztatúra teljes, RGB háttérvilágítást kapott, amit természetesen mi is állíthatunk, sőt, ez a világítás a gép egyéb részein is folytatódik. A billentyűk sem a szokásos, membrános változatok, hanem speciális, mechanikus megoldást alkalmazott a Lenovo. Ez egy-egy mikrokapcsolót jelent minden gomb alatt, amelyek kiváló taktilis tulajdonságúak és sokkal tartósabbak, mint az olcsóbb membrános megoldások. A gombok szigetes elrendezésűek és az elosztás is ideális - mindennek jutott hely bőven, így nem kell a félregépeléstől tartanunk. Miután gamer gépről van szó, a makrógombok sem maradtak le: kereken négyet kapunk ezekből, na meg persze a hozzájuk tartozó programot, amivel tetszőleges parancsokat készíthetünk a gombokra.


A tasztatúra bal felső sarkában, rögtön a makró gombok felett egy érdekes csúszókapcsoló is található. Ez nem más, mint egy turbó gomb, amit ha megnyomunk, a megfelelő, gyárilag előre telepített szoftver nemes egyszerűséggel feltuningolja notebookunkat.


A billentyűzet alatt méretes touchpadot találunk integrált gombokkal: itt a pontosság átlagos, a méret jó, kapunk körbe világítást, de játékra úgyis egeret fogunk bevetni. Fontos még kiemelni, hogy a kellemesen textúrázott, csúszásmentes csuklótámasz is kellően nagyméretű, így hosszú játékórák után sem fárad el kezünk.


A 35-45 mm vastag, kissé nehéz, 4,3 kg-os gép oldalán minden fontos portot megtalálunk, így 3 USB 3.0 portot és USB Type-C-t is Intel Thunderbolt vezérlővel. Monitort DP-n vagy HDMI-n kapcsolhatunk a géphez, és adott a gigabites LAN és a headset-csatlakozó is. Optikai egység nincsen a gépben és hordozásnál a meglehetősen nagy töltővel is számolnunk kell. Jó hír, hogy az Y900-akhoz jár a külső, USB-s optikai egység.


Belső

Odabent az Intel hatodik generációs Core i platformja fogad egy Core i7-6700HQ CPU-val, 64 GB DDR4 RAM-mal és a hozzá tartozó chipkészlettel. Az integrált Intel GPU nem használható, helyette egy GeForce GTX 980M-et állított csatasorba a Lenovo 4 GB fedélzeti memóriával. Ez nagyon jó hír, minden játék szépen száguld, de 2D-módban hiányozhat a kapcsolható, alacsony fogyasztású Intel GPU, illetve hiányoltuk még a G-Sync modult is az Y900-ból.


RAM-ból nem fogunk kifogyni, a 64 GB több, mint elegendő, de azért kevesebb memóriával is lehet kérni a gépet és később ez bármikor bővíthető is. A tesztgépben már a legújabb, 256 GB-os Samsung NVMe SSD-ről futott a Windows 10 és így sikerült szuper jó sebességeket mérnünk. Hogy tárhelyből se fussunk ki, egy 1 TB-os HDD-t is kapunk. A gép alja egészen könnyen bontható, ahol később bármikor bővíthetjük is gépünket. Az M.2 foglalatból például mindjárt kettőt is kapunk, így később NVMe RAID 0-ra is gyorsíthatjuk tárhelyünket.


A hűtésről két ventilátor és egy jól megtervezett hőcsöves rendszer gondoskodik. A hűtési rendszernek sok munkája akad terhelés közben, és ezt bizony hallani is lehet, aminek nem annyira örültünk. Reméljük, hogy a kissé magasabb zajszint csak a korai tesztpéldány sajátja volt, a végleges verziónál ez nem lesz probléma. Ugyancsak meg kell említenünk, hogy a gép jobb oldalán érezhetően melegedett - várhatóan ez sem lesz gond a végleges modelleknél.


Tesztelés, összegzés

Az Ideapad Y900 a mérések során a papírformát hozta: a 6700HQ és a GTX 980M kombináció ma minden játékhoz bőven elegendő, sőt, akár videóvágáshoz is kellően erős ez a konfiguráció. Az SSD villámgyors és még tovább gyorsítható, a RAM bőséges és elegendő portot is kapunk. A hálózatos résznél gigabites LAN-t és Wi-Fi ac-t használhatunk, mobilnet nem része a gépnek.


A turbó gomb érdekes extra, mi a hozzá tartozó szoftverrel hasznosnak találtuk, hogy a két hűtőventilátor fordulatszámát turbó és normál módban is be tudtuk állítani, illetve a CPU és a GPU tuningján is változtathattunk.


A kijelző képminőségével gondunk nem lesz, mi a full HD felbontásnak is örültünk, de a G-Sync modul igazán hasznos kiegészítés lett volna itt. A billentyűzet azonban az egyik legjobb, a gombok formája, elrendezése, a mechanikus kapcsolók, a világítás - minden első osztályú.


Még a gép hangzásáról szeretnénk megemlékezni. Itt a sztereó hangszórókat egy mélynyomó is segíti, amely sokat dob a hangzásban, így igazán elégedettek voltunk az Ideapad Y900 hangjával.


A tesztelt konfiguráció ára egyelőre nem ismert, de hamarosan megérkeznek a szaküzletekbe a végleges verziók, ahol a legkisebb modellt "már" 750 ezer forintért megkapjuk Core i7-6820HK CPU-val, 8 GB RAM-mal és 128 GB-os SSD-vel, míg a legerősebb, Core i7-6820HK CPU, 512 GB SSD, 8 GB-os VGA kiszerelés éppen egy millió forint lesz.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.