Hirdetés

TESZT: Shuttle XPC SZ170R8 barebone - Szerény külsejű szörnyeteg



|

Aki kételkedne abban, hogy lehet kis méretben nagyon-nagyon erős számítógépet építeni, vessen egy pillantást a Shuttle legújabb XPC Cube barebone gépére. Kis helyen brutális erő nem is olyan elszállt áron.

Hirdetés

A barebone számítógépek már jó ideje velünk vannak és a kínálatban több, egészen használható megoldást is lehet találni, amelyek kézzel fogható előnnyel rendelkeznek a saját magunk által összeépített, vagy az eleve készre szerelt PC-kel szemben. A barebone-oknál a processzor + memória + videokártya + tároló kombinációt nekünk kell utólagosan megvásárolnunk (néhány, többnyire szerényebb teljesítményű barebone-ban a CPU alaplapra integrált), így pontosan meghatározhatjuk, milyen drága és milyen erős legyen számítógépünk. A szerelés végtelenül egyszerű - mindennek megvan a pontos helye, a kábelek hajszálpontosan méretre szabottak és tényleg csak pár percet kell a gép belsejében töltenünk, hogy komplett, szépen elrendezett, profi, gyárihoz hasonló állapotú gépet kapjunk. Ha jól választjuk meg a barebone modellt, még azt sem lehet felróni negatívumként, hogy nem bővíthető vagy hogy túlságosan túlárazott lenne. Erre jó példa tesztalanyunk.

Hirdetés


Külső

Az SZ170R8 a barebone-ok egyik nagy öregjének, a Shuttle-nek a legújabb modellje és ha jobban körülnézünk a piacon, hamar kiderül, hogy nem igazán akad párja. Merthogy kívülről egy egészen kicsi, mITX-es dobozt kapunk, amely ráadásul alumínium borítású, szálcsiszolt és ODDless. Már önmagában egy ilyen ház, tápegység nélkül is kb. 20 ezer forintba kerülne, de mi ehhez még megkapjuk a tápegységet, az alaplapot és a teljes hűtési rendszert is, mindent előre bekábelezve.


A ház elegáns és masszív, mégsem túlságosan nagy, ennek ellenére nagyon sok minden elfér benne az egyedi kialakításnak és kisméretű tápegységnek köszönhetően. Jelenleg csak fekete színben érhető el a barebone, ami tényleg jól mutat bármelyik asztalon, de azért reméljük, hamarosan több színárnyalat közül válogathatunk.


A ház alumínium előlapján semmilyen nyílást nem találunk, így 5,25"-os egységet sem szerelhetünk be, az obligát előlapi csatlakozókat (2× USB 3.0, hang ki/be) pedig egy csapóajtó mögé, a ház előlapjának alsó felére rejtette a gyártó. Ez elegáns, mégis könnyen hozzáférhető, de a csapóajtó műanyag, a minősége nem a legjobb, és amikor lenyitjuk, az a gravitáció hatására egyszerűen lehajlik, így elillan a szálcsiszolt alumíniumház prémium varázsa. Egy rugós lassító mechanika és némi extra alumínium hatalmasat dobott volna ezen az élményen, ahogy több csatlakozónak is jobban örültünk volna.


A gép oldalait egyben tudjuk leemelni, de fontos megjegyezni, hogy az oldalsó részeken szellőzőnyílások is vannak, ami a videokártya miatt fontos. Mindenképpen meg kell említenünk, hogy az oldalsó hűtőrácsokra is került porszűrő, így nem kell aggódnunk a porosodás miatt.


Hátul a legfontosabb portokat találjuk, illetve egy kétkártyás kivezetést és a tápegység miniatűr ventilátorát. A hátlap közepén terpeszkedik a 92 mm-es hűtőventilátor, amely a processzor által termelt és ide hőcsöveken át eljuttatott hőt fújja ki a házból. Ez az I.C.E. 2 processzorhűtő, amely hatékony, mégis kevés helyet foglal a házon belül.


Az SZ170R8 nem hivalkodó, sőt, kifejezetten minimalista és visszahúzódó dizájnt kapott, amely sok felhasználónak szimpatikus lesz, de aki ennél látványosabb gépet akar, nézzen inkább saját megoldás után, mert ezt az XPC Cube házat utólag, házilag sem lehet látványban feltuningolni (a matricák felragasztása nem tartozik ide).


Belső

Rendezett, pontosan és előrelátón megtervezett belső fogad az SZ170R8 fedelének eltávolítása után. Amilyen kicsi a ház, annyira jól megpakolható a belseje. Miután erős, fejlett platformról van szó az Intel Z170-es alaplapnak köszönhetően, jogos elvárás, hogy ne mobil megoldásokkal találkozzunk. A Z170-es alaplapba asztali Skylake-S processzorokat szerelhetünk, akár Core i7-6700K-t is. A DDR4 memóriának is akad hely bőven: a 4 DIMM foglalatba akár 64 GB-nyi rendszermemóriát is bepakolhatunk.


Nem maradhatott ki a PCIe ×16 3.0 foglalat sem, amelybe akár csúcskategóriás videokártyát is beszerelhetünk. Emellett extraként egy M.2 foglalat is került az alaplapra, amely fogadja az NVMe SSD-ket, illetve emellett találunk egy mPCIe helyet, amelybe sajnos gyárilag nem került be a Wi-Fi modul, de legalább az egyszerű bővítés lehetősége adott.


Az alaplap jó minőségű, minden opciót megkapunk a BIOS-ban is, amire szükségünk lehet, sőt, még tuning szekció is került ide, de azért túlzottan komoly megoldásról nem beszélhetünk. A teszt során jó teljesítménnyel és stabilan teljesített az alaplap, de mi azért néhány dolgot hiányoltunk. Ez az USB 3.1 vezérlő, ami lemaradt, ahogy USB Type-C port sincsen a gépen. Emellett még az elavult, ALC892-es hangkodeket emelnénk ki - ez érthetetlen spórolás, mindenképpen az ALC1150 kodek kellett volna már ide komolyabb hangrésszel megtámogatva.


A tápegységről csak jót tudunk mondani. Noha méretben kisebb, mint egy átlagos ATX PSU, teljesítménye bőven elegendő az erősebb konfigurációhoz is. Az 500 Wattos teljesítmény mellett fontos kiemelnünk, hogy 80Plus Silver minősítésű a tápegység, vagyis kiváló hatásfokú és a legerősebb videokártyát is biztonsággal rábízhatjuk, gépünk nem fog megfagyni.


A gép elejében egy kiszerelhető HDD-fiókot is találunk, amelybe összesen négy darab HDD-t vagy SSD-t szerelhetünk. Ez hasznos extra és a gyártó a hűtésről sem feledkezett meg.


Az I.C.E. 2 hűtéssel meg voltunk elégedve: még huzamosabb terhelés alatt sem vált elviselhetetlenül zajossá, viszont annak nem örültünk, hogy a gép bekapcsolásakor egy pillanat erejéig teljes fordulatszámra gyorsít a ventilátor és csak ezután halkul le a gép. A fogyasztást is szeretnénk kiemelni: a 6700K CPU-val, integrált grafikával alapjáraton (Windows 10 asztal), 16 Wattra csökkent a fogyasztás, ami kiemelkedően jó eredmény.


Összegzés

Az XPC SZ170R8 kiválóan előkészített, minőségi külsejű, többféle felhasználási módban is jól használható és stabil gépváz reális árazással. Ha mi magunk építenénk hasonló gépet, csak alig olcsóbban jönnénk ki, ráadásul még meg kéne küzdenünk a kábelek elvezetésével és a befoglaló méretek is nagyobbak lennének. További nagyon hasznos extra, hogy a Shuttle Z170-es alaplapot egy későbbi bővítés során le is cserélhetjük bármilyen mini-ITX lapra (ilyenkor jó eséllyel az I.C.E. 2 hűtéstől is búcsúznunk kell).

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.