Hirdetés

Így építs magadnak retro játéktermet otthon



|

Ha nosztalgiáznál otthon egy kicsit, de nem tudod merre indulj, segítünk kiválasztani a megfelelő eszközöket.

Hirdetés

Ha ma valamilyen kontextusban előjön a konzol-téma, akkor gyakorlatilag kizárólag a PlayStation 4- Xbox One párharcról esik szó. Az természetesen nem probléma, hogy a mai játékosokat az aktualitások érdeklik, de ez a "háború" nem volt mindig ennyire kiélezett.

Ha unjátok már, hogy a játékipar másról sem szól, mint az fps és pixelszámokról, vagy csak szeretnétek egy kicsit nosztalgiázni a régi klasszikusokkal, akkor most segítünk választani.

Hirdetés

SEGA Mega Drive

Az 1988-ban megjelent, első nagy 16-bites konzol Európában és az Egyesült Államokban is hatalmas siker volt, köszönhetően a fantasztikus arcade portoknak és az autentikus sportjátékoknak. Olyan fantasztikus játékokkal játszhattunk akkoriban, mint a Streets of Rage, az Altered Beast, vagy a Mickey Mouse: Castle of Illusion. Eközben az EA már elindította az azóta is futó FIFA, NHL és NBA szériáit. Az azóta is legjobbak közé sorolt Contra: Hard Corps, Phantasy Star és a Sonic the Hedgehog valószínűleg örökké emlékezetes címek maradnak.

Ha beruháznánk egy ilyenre, szépen megkímélt használt darabokat már 10 000 forint környékén is kaphatunk, amelyekhez természetesen néhány játékot is ad a tulajdonos. Mivel egy 25 éves konzolról van szó, nem érdemes nagyon lestrapált darabot választani, hiszen ezekkel könnyen zátonyra futhatunk. A Mega Drive-ból egyébként egy második generáció is készült, de ha tehetjük, válasszuk az eredetit, mert az nem csak strapabíróbb, de szebben is szól. 

 

 

Super Nintendo Entertainment System

Nem sokkal később, 1990-ben jelent meg a Nintendo 16-bites konzolja, amit sokan minden idők legjobb otthoni szórakoztató eszközének tartanak. Technikailag jóval fejlettebb volt, mint a Mega Drive, emellett pedig a Nintendo nagy hangsúlyt fektetett a játékkínálatra is. 1990 és 1996 között olyan fantasztikus franchise-okba kóstolhattunk bele, mint a Final Fantasy vagy Street Fighter, de a Nintendo rengeteg saját szériát is építgetett már ilyenkor, mint például a Super Mario Kart, a Super Metroid, az F-Zero, vagy a Donkey Kong Countrey. A JRPG stílus alapjait is itt fektették le, így ha behatóan akarjuk ismerni a műfaj alapjait, mindenképp érdemes kipróbálni a Chrono Trigger, a Zelda, a Secret of Mana vagy a Final Fantasy címeket

A minőségi darabokért itt egy kicsit többet kell majd költenünk, de megkímélt konzolokhoz már itt is egy kicsivel 10 000 fölött hozzájuthatunk. A hardver elég megbízhatóan működik, de a szürke műanyag könnyen megsárgul, így az olcsóbb darabok valószínűleg nem lesznek a polcunk ékességei. A játékok dobják majd meg egy kicsit a konzol árát, de 2-5000 forint közt körül már ezekhez is hozzájuthatunk. 

 

 

Sony PlayStation

Nem feltétlenül egyértelmű a döntés a Sony első és második PlayStationje között, de az igazi retro érzés miatt az elsőt választottuk. Az immár 32-bites konzol teljesen felborította a piacot, gyakorlatilag teljesen kiszorítva a SEGA-t és a Nintendot is. A korához képest igencsak erős hardvert már teljesen a 3D-s játékokhoz tervezték, a fejlesztők pedig gyorsan ráéreztek az architektúrára, így sokkal több tartalmat kapott, mint a konkurens SEGA Saturn. A játékok terén olyan csodákkal találkozhatunk, mint a Resident Evil, a Metal Gear Solid, a Tekken, vagy a Tomb Raider.

A konzolokhoz gyakorlatilag fillérekért hozzájuthatunk, de a játékok sem kerülnek sokba, így ha olcsón akarunk nosztalgiázni és klasszikusokkal játszani, a PlayStation lehet a tökéletes választás.

 

 

SEGA Dreamcast

Éppen az ezredforduló előtt jelent meg a SEGA konzolja, amelynek kontrollere azonnal beleégett az rajongók emlékezetébe. Ez volt az első 128-bites konzolban már modem is volt, így lehetőségünk van online többjátékos mókára. Olyan fantasztikus játékok jelentek meg erre a rendszerre, mint a Jet Set Radio, a Crazy Taxi vagy a Shenmue. Itt indultak el az első zenés játékok, mint a Space Channel 5 vagy a Samba de Amigo, valamint itt jelent meg az egyik első igazán hangulatos horgászós játék, a Sega Bass Fishing is.

Egy minőségi Dreamcast konzolért már egy kicsit többet kell majd fizetnünk, de 15 - 20 000 forint körül már ezt is beszerezhetjük, ezekhez pedig általában már 2 kontrollert is kapunk. A játékok ára nagyon változó, de 2-3 ezer forint között már hozzájuthatunk a legfontosabb darabokhoz.

 

 

Nintendo Gamecube

A Nintendo közvetlenül az ezredforduló után adta ki a PlayStation 2 és az eredeti Xbox konkurenciájaként induló konzolt, amelyet a legtöbben bukásként könyveltek el, pedig több mint 22 millió darabot értékesítettek belőle, a Nintendo pedig minden darabon elég jó bevételre tett szert. Az ellenfelekhez képest gyermeteg dizájnnal rendelkező konzol sajnos nem kapta meg fejlesztői részről azt a támogatást, amit megérdemelt volna, így hiába jelentek meg rá olyan fantasztikus címek, mint a Super Smash Bros, a Super Mario Sunshine vagy az Animal Crossing, soha nem robbant be igazán. Ezenkívül nem mehetünk el a horrorklasszikusok mellett sem, hiszen a Resident Evil 4, a Killer7 és az Eternal Darkness: Sanity's Requiem egytől egyig hibátlan darabok.

A használt konzolok ára igen változó, de kifogástalan darabokhoz itt is hozzájuthatunk 10-15 ezer forint körüli összegért. A kontrollerek analógjának gumiborítása gyakran sérült, így ha igazán minőségi darabot akarunk, feltétlenül vizsgáljuk meg, hogy ez rendben van-e. A legolcsóbb lemezeket már pár száz forintért beszerezhetjük, de a minőségi dobozos játékokhoz is hozzájuthatunk 2-3 ezer forintért a használt piacon.

 

 

Kiegészítők

Ha igazán minőségi élményt szeretnénk, mindenképp érdemes beszerezni egy tradicionális CRT kijelzőt, hiszen a mai tévéken már nem kapjuk vissza ugyan azt a képminőséget, ez pedig tönkreteheti az élményt. Emellett arra érdemes odafigyelni, hogy a konzol mellé megkapjuk a megfelelő kábeleket. Amennyiben ezek nem állnak rendelkezésre vásároljunk egy komponens kábelt, vagy ha igazán jót akarunk, egy RGB SCART csatlakozót.

 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.