Hirdetés

Így kérd meg a Google-t, hogy ne gyűjtse be a hálózatod nevét



|

Egy trükkel a Google és a Mozilla sem gyűjti be a hálózatunk SSID-jét.

Hirdetés

Az SSID egy egyedi azonosító a vezeték nélküli hálózatok esetén, amelyre leggyakrabban a hálózat neveként is utalunk. Ezek segítségével tudjuk megkülönböztetni a Wi-Fi-s hálózatokat, amikor valamilyen eszközzel - mondjuk okostelefonnal, táblagéppel vagy konzollal - csatlakozni akarunk hozzájuk. 

Hirdetés

 

Miért gyűjtik?

Magát az SSID-t a hozzáférési pont, tehát mondjuk a router sugározza. Természetesen az SSID-t más eszközök is láthatják, főleg, ha felfedezhetőre állítottuk. Adott esetben előfordulhat, hogy a szomszédok vagy a teljesen idegen emberek az utcáról is megpróbálnak felcsatlakozni a hálózatunkra, több-kevesebb sikerrel a jelszótól és az SSID-től függően. Mivel maga az információ publikus jellegű, ezért a nagyobb vállalatokat is érdekli a nettolvajokon kívül. A Google és a Mozilla például helyalapú szolgáltatások fejlesztéséhez gyűjti be a vezeték nélküli hálózatok azonosítóit. 

 

A Google is gyűjti

 

Amikor a GPS nem elérhető vagy nem kellően megbízható, akkor a vezeték nélküli hálózatok neve támpontot ad ahhoz, hogy hol van egy illető. Természetesen ahhoz, hogy ez az információ érjen is valamit, előbb rögzíteni kell egy adatbázisba. Éppen emiatt kéri a felhasználókat arra a Google és a Mozilla, hogy rögzíthesse a hálózatok neveit. 

 

Így akadályozható meg

Amennyiben nem akarjuk, hogy az SSID-t rögzítsék vagy felhasználják, akkor a nevéhez adjuk hozzá a "_nomap" kiegészítést. A Google-nek van súgóoldala is a beállításhoz, de aki használt már routert, az valószínűleg gyorsan meg tudja ejteni a beállítást. Az útválasztó webes kezelőfelületén a Wireless menüpontot, majd az SSID-t kell keresni, ahol egyszerűen csak ki kell egészíteni a meglévő azonosítót.  

 

Gyorsan átírható

 

Magát a router kezelőfelületét a hozzáférési pont IP címén keresztül érjük el, böngészőn keresztül. Ezt megtaláljuk a router hátulján, az eszköz kézikönyvében vagy éppen a Parancssorban az ipconfig utasítással. A belépéshez felhasználónév és jelszó is szükséges, ezek általában ugyancsak a routeren vagy a kézikönyvben vannak megadva. 

Sajnos el kell mondani, hogy ez a megoldás nem fed le minden forgatókönyvet. Egyes cégek figyelmen kívül hagyják a _nomap kiegészítést, míg mások tiszteletben tartják a jelzett kérést. A gyakorlatban nincs olyan opció, ami bármilyen esetben megakadályozná egy azonosító begyűjtését, ha már sugározzuk a jelet. 

 

Ti féltek amiatt, hogy a tech cégek elmentik a hálózatotok nevét?

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.