Hirdetés

Mit tegyél, ha feltörték az e-mail-fiókodat?



|

Egy feltört mailfiók könnyen pánikhoz vezethet - megmutatjuk mit kell tenni ilyenkor.

Hirdetés

Amikor valaki rájön, hogy feltörték az e-mail fiókját, jó eséllyel pánikba esik. Éppen ezért fontos, hogy tudjuk, mi ilyenkor a teendő. Összefoglaltuk, hogy mit kell tenni, amikor ez a szerencsétlen eset bekövetkezik, illetve mi a teendő, ha meg akarjuk előzni a jövőbeli támadásokat. 

Hirdetés

 

Szerezd vissza a hozzáférést

Sok hackert egyáltalán nem érdekli, hogy átírja a fiókok jelszavait. Egyszerűen bejelentkeznek, kiküldik az e-maileket a kontaktoknak, majd továbbállnak a következő célpontra. Vannak persze olyan támadók is, akik átírják a jelszavakat. Ilyenkor pedig vissza kell szerezni a hozzáférést a fiókhoz. Ezt az elfelejtett jelszó gombra kattintva lehet megtenni - ilyenkor a szolgáltatás vagy biztonsági kérdéseket tesz fel a jelszó nullázásakor, vagy egy másodlagos, korábban megadott e-mail címet használ. 

 

A hackerek jelszavakat horgásznak

 

Ne használj béna jelszavakat

Attól függetlenül, hogy a hacker átírta-e a jelszót, ideje újat választani. Az általános szabály az, hogy lehetőleg legyen benne kis- és nagybetű, illetve szám is - de egyes helyeken a szimbólumokat és a szóközöket is elfogadják. 

A legkényelmesebb megoldás egy hatékony jelszókezelőt választani, amihez csak egy mesterjelszóra lesz szükség - a szolgáltatásokhoz már ebben tárolhatjuk a különböző kódokat. Érdemes többplatformosat választani, ami telefonon is működik - jó lehet például a LastPass vagy a DashLane. 

 

Írd be újra a jelszót a többi kütyün is

A jelszó módosítása után értelemszerűen a többi kütyün is újra meg kell adni azt - legyen szó táblagépről vagy okostelefonról. 

 

Beállítások, bejelentkezések

A jelszó átírása után ellenőrizni kell a fiók beállításait is, hiszen a támadó bármit elállíthatott, illetve arról is gondoskodhatott, hogy a jövőben könnyen hozzáférjen a fiókhoz, levelekhez. Kiemelt figyelmet kell fordítani a másodlagos, helyreállítási e-mail címre és a levelek továbbítására vonatkozó szabályokra, beállításokra. 

Emellett az is fontos, hogy a fiók beállításainál ellenőrizzük az éppen bejelentkezett eszközök listáját. Erre a legtöbb szolgáltatás képes, de sajnos a gyanús loginok kidobását már nem mind támogatja - a Gmailnél ez mindenesetre megoldható. 

 

Fontos az erős jelszó

 

Szólj az ismerősöknek

A hackerek általában kártékony szoftvereket próbálnak terjeszteni az áldozatok ismerősei között, így érdemes figyelmeztetni a barátokat és a családot, hogy ha gyanús levelet kaptak tőlünk, hagyják azt figyelmen kívül, és töröljék. 

 

Használj kétlépcsős hitelesítést

Ha egyszer feltörtek egy fiókot, akkor itt az ideje hozzá bevetni a kétlépcsős hitelesítést. Ez a legjobb védelmi vonal a támadók ellen, hiszen a bejelentkezéshez nem csak jelszó kell, hanem egy kód is, amit okostelefonra küld ki a szolgáltató. Az "ismert" eszközökön ezt csak egyszer kell megtenni, utána pedig csak akkor fér a fiókunkhoz egy támadó, ha a telefonunkat is megszerzi a jelszó mellé. 

 

Segíthet egy többplatformos jelszókezelő

 

Nézd meg a többi oldalt is

Ilyenkor nem árt észben tartani, hogy a biztonsági szakértők nem véletlen mondják állandóan, hogy ne használjuk ugyanazt a jelszót több helyen. Egy fiók feltörése után érdemes gyorsan ellenőrizni a többit is - például a Facebookot -, hiszen egy hackert semmi nem állít meg, hogy kihasználjon egy jelszó-újrahasználási hibát. 

 

Kerüld az adathalász helyeket

Ma már rengeteg taktika létezik a jelszavak ellopására, így általánosságban is muszáj óvatosnak lenni. Nézzük meg, hogy mire nyomunk rá, és kerüljük az adathalász weboldalakat, éljünk a gyanúval, ha nem stimmel egy megszokott oldal webcíme vagy kinézete. 

 

Ellenőrizd a géped

Attól függően, hogy a hacker milyen módszerrel szerezte meg a jelszót, ideje a gépen is lefuttatni egy alapos víruskeresést. Rengeteg lehetőség van, így például a mellékletünkön is megtalálható ESET Smart Security, a G Data csomagja vagy a kifejezetten makacs kártevőkre szakosodott Malwarebytes Anti-Malware. 

 

Nektek törték már fel valamilyen fiókotokat? 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.