Hirdetés

PC-s vészhelyzetek és megoldásaik - második rész



|

Mutatunk még néhány ijesztő problémát, és azt, hogy ezeknél mit kell tenni.

Hirdetés

Legutóbb már mutattunk néhány ijesztő PC-s helyzetet, illetve azt, hogy ezeknél mi a további teendő. Következzen a folytatás. 

Hirdetés

 

Kávé, kóla, víz - leöntött PC

Bárkivel megtörténhet, hogy egy apró baleset folytán valamilyen innivaló ömlik az asztaláról a gépére, billentyűzetére. Mit lehet ilyenkor tenni? A folyadék az elektronikát támadja meg, és működés közben zárlatot is okozhat. Az első lépés ezért ilyenkor a gép lehető leggyorsabb kikapcsolása, és az akku (ha van) kivétele. Minél hamarabb áramtalanítunk, annál jobb. 

 

Nem tesz jót neki a folyadék

 

A kikapcsolás után húzzunk ki minden kábelt, és távolítsunk el minden csatlakoztatott eszközt. Egy notebookot fejjel lefelé lehet fordítani, egy asztali gépet pedig az oldalára annak érdekében, hogy távozzon a folyadék. A gépet a lehető legjobban szét kell szerelni - áramtalanítás után -. Ez egy asztali gépnél könnyebb feladat - de ha a laptopnál nem is megy, legalább a billentyűzet gombjait érdemes felszedni, és azok alatt takarítani, ragacsos ital esetében speciális tisztítóval. A tisztítás után komolyabb folyadékmennyiségnél legalább egy hetet érdemes még várni. 

 

Nincs internet

Meglehetősen kellemetlen élmény, amikor valaki leül macskás videókat nézni, majd azt veszi észre, hogy nincs internet. A szolgáltató szidása mellett más lehetőségek is vannak a probléma megoldására. Ebben a cikkünkben mutatunk néhányat. 

 

Vírusok és kártevők

Van, aki elfelejtkezik az antivírus licencéről, van, aki felugró ablakra nyomott, és van aki olyat töltött le, amit nem kellett volna. Mindegyik esetben valamilyen kártevő okoz majd bosszúságot, felugró ablakokat, lassú működést és összeomlásokat. 

 

Fontos a körültekintő használat

 

Ilyenkor csökkentett módban kell újraindítani a Windowst, az újraindítás után az F8-at nyomogatva, és az Advanced Boot Options menüben a Safe Mode with Networking sort választva. Ezután következhet az antivírus vagy más végpontvédelmi alkalmazás. A vírusirtás mellett egyéb kártevők után is ajánlott keresni, például a MalwareBytes szoftverével. 

A legrosszabb esetben a Windows újratelepítése megoldja a problémát, de ilyenkor persze már gondoskodni kell a fájlok és beállítások visszaállításáról egy korábbi mentésből. A ransomware jellegű kártevők már keményebb diónak ígérkeznek: ha ilyet sejtünk a gépen, akkor kapcsoljuk ki az internetelérést, mielőtt a felhős vagy más szinkronizáció végbemegy. 

 

Ti milyen vírusvédelmet használtok? 

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.