Hirdetés

Átírhatja az evolúciótörténetet egy most felfedezett cápakövület



|

A fosszília bizonyítja, hogy a tengeri ragadozók máshogy fejlődtek mint ahogy eddig gondoltuk.

Hirdetés

A cápákat sokan „élő őskövületeknek”, az evolúciós tökéletesség példáinak tartják, amelyek alig változtak valamit az évmilliók során. Az evolúciós biológiával foglalkozó szakemberek korábbi elméletei szerint ezeknek a tengeri ragadozóknak a légzőszervrendszere már 400 millió éve, az első „őscápák” elterjedése idején kifejlődött. Igen ám, csakhogy egy, a közelmúltban kiásott fosszília most megcáfolni látszik ezt a teóriát.

Hirdetés

A 325 millió éves „cápaszerű” lényről szóló tanulmány a Nature tudományos folyóiratban jelent meg. Készítői hangsúlyozták: az új bizonyítékok azt mutatják, hogy a porcos halak osztályába tartozó cápák esetében csak később fejlődött ki a ma ismert kopoltyú. A szerzők szerint a most fellelt kövület – az eddig talált legrégebbi porcos hal, amelynek épségben megőrződött a légzőszervrendszere – kopoltyúja sokkal inkább hasonlít a csontos halakéra, mint a ma élő cápákéra.

A lelet „a feje tetejére állítja azt a klasszikus hipotézist, amely szerint a modern cápák máig megtartották ősi állapotukat”. A közmegegyezés szerint a korai halfélék kopoltyúit mozgató izom- és csontrendszer fejlődése alapvető szerepet játszott az állkapocs kialakulásában: egy olyan mutációéban, amely nagyban hozzájárult a szárazföldi gerincesek evolúciójához. A tudósok szerint legújabb felfedezésük „alapvető befolyással lehet evolúciótörténeti ismereteinkre”.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.