Windows 8-kozmetika
Korábban már bemutattuk a Microsoft új operációs rendszerét. Most egy lépéssel tovább megyünk, és alaposan megdolgozzuk a platformot, amely alapbeállításon nem nagyon engedi testre szabni magát.
Kategóriák:
Szerző: Molnár József
2011. december 13.
A Windows 8-cal érkező Metro felület finoman szólva is megosztja a felhasználókat, sokak rögtön annak a módját keresik, miként lehetne kikapcsolni azt. A helyzet körülbelül olyan, mint amikor az Office csomagban elsőként jelent meg a szalag. Nos, jó hírünk van: ki lehet kapcsolni az új felhasználói felületet, amely után a Windows 7 már jól ismert felületén dolgozhatunk tovább. A háttérben ugyanis nem változott a rendszer, amiről a parancssorba belépve rögtön meg is győződhetünk saját szemünkkel. Nem lőnénk le előre a poént, de annyit elárulhatunk, hogy a rendszer verziószáma nem nyolcassal fog kezdődni. A Metro likvidálásához az új felületen kezdjük el begépelni a „regedit” kulcsszót, majd üssünk egy Entert.
A megjelenő beállításszerkesztőben a következő útvonalat járjuk végig: HKEY_CURRENT_USERSoftware¬Microsoft¬Windows¬Current-Version¬Explorer. Utunk végén keressük meg az RPEnabled beállítást, jobb klikkel csaljuk elő a helyi menüt, válasszuk a „Modify” lehetőséget, majd a panelen az értéket 1-ről módosítsuk 0-ra. Ha ezzel megvagyunk, akkor indítsuk újra a gépet, majd annak ébredése után vegyünk használatba a Windows 7-szerű felületünket. A folyamat nem visszafordíthatatlan, így ha meggondolnánk magunkat, akkor járjuk végig ismét a fenti lépést, csak akkor a 0-t 1-re módosítsuk.
Az előbb ismertetett megoldással csak az a gond, hogy a Windows Intéző új szalagját is száműzi, amely egyébként talán hasznos is lehet. Ha a szalagot, ám egyúttal a Metro eltűnését akarjuk, akkor felejtsük el a registry buherálását, és forduljunk külső segítséghez. Egy letölthető alkalmazással mindezt megtehetjük (Disable only Metro feature), sőt akár minden új jövevényt elkergethetünk (Disable all new feature). Ha meggondolnánk magunkat, akkor az „Enable” utasítást kiadva visszatérhetünk az eredeti állapothoz.
A 8-as Metro
Térjünk is vissza. Mivel a haladásnak, a fejlődésnek és a kíváncsiságuknak nem érdemes útját állni, tegyünk a Metróval egy próbát, amúgy is ezen felület lesz a leendő Windowsok elsődleges felülete – egyébként is anélkül csak egy instabil Windows 7-et kapunk. Ha már használjuk, akkor alakítsuk át a saját ízlésünknek megfelelően. Arra vélhetően már sokan rájöttek, hogy a csempéket pakolgathatjuk, megragadva azokat, a jobb egérgombbal rájuk klikkelve pedig a képernyő alján megjelenő menüben (smaller/larger) a méretüket is változtathatjuk, illetve akár el is zavarhatjuk azok ikonját és csempéjét (unpin).
Ezen túl azonban nincs egyszerű dolgunk, ha a csempék sorának számát, illetve a háttér kinézetét akarjuk módosítani. Előbbihez szintén a registry-be kell belemásznunk, ahol a HKEY_CURRENT_USER¬Software¬Microsoft¬Windows¬CurrentVersion-ImmersiveShellGrid útvonalon elérhető Layout_MaximumRowCount elemmel módosíthatjuk annak értékét. Ha még nem létezik, akkor hozzuk létre a helyi menün keresztül a „New”, majd a „Dword(32)” lehetőséget kiválasztva. Fontos, hogy ötről négyre vagy háromra tudjuk csökkenteni a sorok számát, míg négynél csak eggyel csökkenthetjük annak értékét. Az érték ugyanis nem lehet nagyobb, mint a kiindulási állapot, illetve három sor alá nem mehetünk.
A háttérkép és a csempék mögötti felület színe már nehezebben változtatható: a System32 könyvtárban lévő uxtheme.dll állományban kell átállítanunk egy sor értékét a hex szerkesztővel. Nem ajánljuk senkinek, hogy belekezdjen, mert nagyon sok macera. Főként, hogy lelkes távol-keleti programozók létrehoztak egy olyan segédprogramot, amellyel pár pillanat alatt átváltoztathatjuk a Metro felületet. A Win8 Start Tweaker kezelése egyszerű, ráadásul érdemes is segítségül hívnunk, mivel tapasztalatunk szerint nem egyszerű olyan háttérképet találni, amely megfelelően gusztusosan tud megjelenni, a hex szerkesztővel történő színkeresés pedig rengeteg időnket rabolná el.
A felület átalakítása kapcsán még két alkalmazásra hívnánk fel a figyelmet: az egyikük a Metro UI Changer, amellyel a Windows 8 új Start menüjének és a bejelentkező képernyőnek a megjelenését változtathatjuk meg. A segédprogram kezeléséről nem is mondanánk túl sokat, mivel az magától értetődik. Változtassuk meg a színeket, hagyjuk jóvá (Change All), majd mindezt addig folytassuk, amíg az eredménnyel elégedettek nem vagyunk.
Az olasz nyelvű BluePoison tudásban lekörözi az előbb említett segédprogramot. A szoftver még a Windows 8 fejlesztésének korai szakaszában született, amikor a célja az új Windows Intéző és Feladatkezelő előcsalogatása volt. Mára e képességei felett elhaladt az idő, amellyel együtt átalakult a BluePoison. Az alkalmazással egyrészt letölthetjük a Windows 8 és az Office 15 tesztverzióját, rejtett funkciókat csalogathatunk elő (a régi Start menüt, az alkalmazások mappát és kisebb képernyőkön az Aero Snapot is engedélyeztethetjük), válogathatunk a 10 beépített témából, és végül aktiválhatjuk a Windowsunkat. Számunkra most a második és harmadik funkció érdekes, amelyekkel egy kicsit kozmetikázhatjuk a Windows 8 felületét (bánjunk azonban csínján e szoftverrel, és ha lehet, akkor még a használata előtt készítsünk biztonsági másolatot a rendszerünkről, mivel tapasztalatunk alapján meglehetősen instabil).
A cikk a következő oldalon folytatódik!



biralo
2011-12-22 08:50:55
Válasz